Ako si vybraťŠport

Ako vybrať prilbu na bicykel?

ako správne vybrať prilbu na bicykelPodľa čoho vyberať cyklistickú prilbu? Aké nároky by mala spĺňať cyklistická prilba pre deti a dospelých? Poradíme vám v nasledujúcom článku ako vybrať prilbu na bicykel?

Ako vybrať kvalitnú prilbu na bicykel

Výber kvalitnej prilby na bicykel by mal zohľadniť nasledujúce aspekty, ktoré si následne rozoberieme detailnejšie:

 • Správny typ – každé odvetvie cyklošportu má svoj charakteristický tvar prilby
 • Konštrukcia – dobrou konštrukciou dochádza k zníženiu hmotnosti a zvýšeniu pevnosti prilby
 • Hmotnosť – pri dlhom výlete spoznáte rozdiel v hmotnosti prilby najviac
 • Správna veľkosť – prilba by vám mala sedieť, nemala by nikde tlačiť ani byť voľná
 • Odvetranie – dobre umiestnené vetracie otvory zaisťujú ideálnu cirkuláciu vzduchu
 • Bezpečnosť – prilbu na bicykel by ste si mali vyberať aj podľa toho či má príslušné certifikáty bezpečnosti
 • Design – cyklistická prilba sa vám musí páčiť, prípadne musí ladiť s dresom

Cyklistické prilby podľa použitia

Cestné prilby – pri konštrukcii je kladený dôraz na hmotnosť a dobré odvetrávanie. Použitie na horské alebo krosové bicykle. Je bez štítku.

MTB prilby – prilby sú určené na horské a krosové bicykle, helma viac chráni zátylok hlavy, môže byť robustnejšia než cestný typ. Helma má štítok proti slnku.

downhill prilbaBMX prilby – jedná sa o prilbu na bicykel pre BMX disciplíny, kde je kladený dôraz na veľkú odolnosť, prilby mávajú málo vetracích otvorov.

Freeride/Downhill prilby – integrálna prilba je určená pre jazdu v parku alebo na downhillové trate, je tu kladený dôraz na veľkú pevnosť a ochranu celej hlavy.

Mestské prilby – dizajnové prilby na cesty po meste s menším množstvom vetracích otvorov.

Helmy na časovku – jedná sa o špeciálne typy prilieb napr. časovkárske prilby.

Konštrukcia prilby na bicykel

Zvolená technológia ovplyvňuje výslednú hmotnosť prilby a celkovú bezpečnosť. Pokročilejšie technológie umožňujú dizajnérom pri rovnakej pevnosti umiestniť na prilbu viac vetracích otvorov.

Najlacnejšie prilby na trhu majú zvlášť odliatou polystyrénovou časť, ku ktorej je následne pripojená plastová škrupina. Toto riešenie je najťažšie a škrupina sa môže časom začať s určitou vôľou pohybovať.

Kvalitnejšie cykloprilby sú vyrábané in-mold technológiou. Tu je pena vstrekovaná priamo do škrupiny prilby, čím dochádza k ich pevnému spojeniu.

Najlepšie cyklistické prilby využívajú double in-mold technológiu, kedy je škrupina použitá aj z vnútornej strany. Pre maximálnu pevnosť býva kostra prilby vystužená prvkami hliníka, tuhého plastu alebo karbónu.

Hmotnosť cyklistickej prilby

Nízku hmotnosť cyklo prilby oceníte najmä pri dlhých výjazdoch. Top modely výrobcov sa môžu dostať na hmotnosť tesne pod 200 gramov.

Prilbu na bicykel vyberajte aj podľa jej veľkosti

prilba na bicykel podľa veľkostiUdáva ju obvod hlavy v centimetroch, meraný nad ušami. Môžete sa stretnúť aj s písmenkovým značením veľkostí: S – 50-54 cm, M – 54-58, L – 58-62. Udávané variácie sa môžu medzi výrobcami mierne líšiť.

Dôležité je, aby prilba na hlave vždy dobre sedela a nikde netlačila. Len vtedy ponúkne maximálnu možnú ochranu pri páde a komfort pri dlhej jazde.

Lacné cyklistické prilby majú veľkosť danú a buď vám padnú, alebo musíte siahnuť po inom modeli.

Kvalitnejšie prilby majú obvod hlavy nastaviteľný kolieskom na zadnej častí. Vďaka tomu helma dokonale padne aj v prípade, že za chladného počasia siahnete po čiapke či šatke.

Správne nasadená prilba je približne vo vodorovnej polohe a pod podbradný remienok by mali ísť zasunúť

Odvetranie cykloprilby

Tu je rada jednoduchá. Čím vzdušnejší dizajn, tým príjemnejšie sa bude helma nosiť pri dlhých výjazdoch za horúceho počasia. Zníženiu teploty pomôže tiež voľba svetlejších farieb, do ktorých sa toľko neopiera slniečko.

Aké cyklistické prilby sú najbezpečnejšie?

Odpoveď je jednoduchá. Na cykloprilbe musí byť uvedené že plní normu STN EN 1078. Naraziť sa dá aj na zahraničné atesty s označením CPSC, SNELL B90A, CE a AS / NZS.

Neznačkovú prilbu na bicykel bez atestu rozhodne nie je dobré kupovať.

Akú prilbu na bicykel pre dieťa?

Pre výber prilby na bicykel pre deti platia prakticky rovnaké pravidlá, ako pri prilbách pre dospelých. Väčší dôraz je potrebné klásť na dizajn, aby dieťa helmu na bicykel nosilo rado. Detský krk je tiež citlivejší na hmotnosť.

Veľmi pekné cyklo prilby nájdete na tejto stránke.

Vyvarujte sa nakupovaniu väčšej helmy „aby dlhšie vydržala“. Taká detská cykloprilba nebude správne plniť svoj účel. Prečítajte si aj článok ako vybrať bicykel pre dieťa.

Príjemné bonusy

Na záver ešte uveďme bonusy, ktoré nie sú pri výbere prilby kľúčové, ale ktoré by ste mohli oceniť:

 • reflexné prvky
 • odnímateľný šilt
 • integrovaná blikačka
 • sieťka proti hmyzu
 • antibakteriálna výstelka

Aké sú vaše skúsenosti s výberom prilby na bicykel? Máte nejaké otázky? Napíšte nám do diskusie pod článkom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button