Auto-moto

Ako znížiť spotrebu paliva?

ako znížiť spotrebu palivaNeustály rast cien pohonných hmôt nás núti k zamysleniu, ako znížiť spotrebu paliva, teda nafty či benzínu, pri našom automobile. Zaoberajú sa tým aj výrobcovia áut a prichádzajú na trh so stále úspornejšími motormi. Predtým bolo pravidlom, že dieselové motory jazdili na „lacnejšiu“ naftu ako benzínové. To v súčasnosti už neplatí, pretože ceny oboch pohonných hmôt sa v zásade vyrovnali.

Ako je možné znížiť spotrebu paliva?

Znižovať spotrebu benzínu alebo nafty možno rôznymi spôsobmi. Jednak sa dá veľmi šetrne a úsporne jazdiť, a jednak sú dnes ponúkané popri klasických pohonov aj netradičné elektromobily, či pohony na plyn a pod. Aj takéto metódy sa teda dajú využiť, keď chceme znížiť spotrebu paliva.

zníženie spotreby palivaÚsporne jazdiť vyžaduje niektoré zásady. Predovšetkým je potrebné dodržiavať predpísanú rýchlosť, zbytočne prudko neakcelerovat a nebrzdiť.

Jazda musí byť čo najplynulejšia, treba včas radiť a nevytáčať motor do zbytočne vysokých otáčok. Záleží aj na váhe, ktorou vozidlo zaťažujeme.

K vyššej spotrebe paliva prispievajú aj niektoré doplnky. Pokiaľ práve nevozíte nič na strešnom nosiči, je dobré ho odmontovať, lebo nám zbytočne zvyšuje aerodynamický odpor.

Dnes sa už neodporúča skôr obľúbené vypínanie motora pri jazde z mierneho kopca alebo pri dochádzaní k železničnému prejazdu a pod. Naopak je to veľmi nebezpečné a brzdenie motorom bez použitia bŕzd je rozhodne šetrnejšie aj úspornejšie.

Čo môžeme spraviť, keď chceme znížiť spotrebu paliva?

Ďalším variantom, ktorý vedie k zníženiu spotreby sú motory na pohon CNG, alebo LPG. Autá na plyn sú už dnes dostupnou alternatívou vedúcou k výraznej úspore pohonných hmôt. Variant CNG znamená stlačený zemný plyn. Postupne sa otvárajú ďalšie stanice, kde možno tankovať, a napríklad na diaľnici D5 sú už dve verejné CNG stanice.

znižovanie spotreby palivaPokiaľ chcete skutočne ušetriť, potom sa skôr oplatí obstaranie pohonu na LPG. Prestavať na neho si môžete nechať aj obyčajný voz. Cena nie je príliš vysoká a prestavbu ponúkajú servisy a dielne v každom väčšom meste.

Ďalšou fintou je nastavenie pneumatiky vozidla na správnu infláciu. Správne nafúknuté pneumatiky môžu znižovať spotrebu paliva až o 3%.

Keď sú pneumatiky studené (napr. v zime), ich tlak sa zníži v dôsledku tepelnej kontrakcie vzduchu. Odporúča sa skontrolovať pneumatiky aspoň raz mesačne, najlepšie týždenne. Pri správne nafúknutých pneumatikách vám to tiež pomôže zabrániť nerovnomernému opotrebovaniu vozidla.

Ako znížiť spotrebu paliva a vhodné pneumatiky

spotreba paliva a jej zníženieVyberte si najužšie možné pneumatiky pre vaše vozidlo, ktoré uspokoja váš štýl jazdy a vaše požiadavky. Úzke pneumatiky majú menej styčnej plochy, čo znižuje aerodynamický odpor.

Pamätajte však, že aj úzke, resp. rovné, ploché pneumatiky majú menšie trenie (a preto pretekárske autá majú také široké pneumatiky).

Zvoľte pneumatiky s nízkym valivým odporom. To môže zlepšiť palivovú ekonomiku o niekoľko percent.

Rozdiel však nie je nejaký extra ohromný a rozhodne nieje náhradou za správnu infláciu pneumatiky. Bolo by zbytočné vymeniť bývalé pneumatiky s týmito novými, aj keď môžu byť už opotrebované. Prečítajte si aj články ako ušetriť peniaze a ako šetriť batériu v mobile.

Ako správne tankovať

Keď tankujete benzín/naftu, naplňte ju do polovice a snažte sa udržať nádrž nad jednou štvrtinou plnú. Ak vaše palivo bude na nízkej úrovni, môžete pridať na palivové čerpadlo. Avšak 40 litrov paliva dodáva cca 27 kg hmotnosti. Naplnená nádrž môže tak zvýšiť vašu spotrebu vozidla.

Ak sa vám článok o tom ako znížiť spotrebu páčil, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button