Úvod / Ako si vybrať / Ako vybrať kvalitné slúchadlá?

Ako vybrať kvalitné slúchadlá?

ako si vybrať kvalitné sluchadláVyberte si kvalitné slúchadlá, ktoré vám ušetria sluch a aj peniaze. S rozšírením mp3 prehrávačov a mobilných telefónov podporujúcich prehrávanie hudby sa, samozrejme, zvýšil dopyt aj po slúchadlách. Dajú sa zohnať od 2€, cena tých najkvalitnejšie slúchadiel môže však presiahnuť aj tristo eur. S trochou starostlivosti vám slúchadlá vydržia niekoľko rokov, venujte preto pozornosť ich výberu.

Premyslite si svoje nároky na kvalitné slúchadlá


Slúchadlá sú vyrábané v rôznych prevedeniach, najviac sa, ale, odlišujú kvalitou zvuku, ktorý sú schopné reprodukovať. Ak si chcete užiť len príležitostne vašu obľúbenú pesničku, voľte skoro lacné slúchadlá, než by vybral poslucháč vážnej hudby a naopak. Veľké rozdiely kvality prehrávaného zvuku sú u tých najlacnejších slúchadiel do 7 eur, u tých kvalitných slúchadiel sú rozdiely v kvalite zvuku už minimálne.

Ako budete slúchadlá nosiť

Stále najrozšírenejším spôsobom nosenia slúchadiel je pomocou hlavového mostu. Najčastejšie použitým materiálom je železný opasok, lacnejšie modely slúchadiel majú most vyrobený z viac či menej kvalitného plastu. Pri výbere slúchadiel dbajte na mechanickú odolnosť mosta.

Druhým používaným spôsobom uchytenia slúchadiel je tylový most. Získava si na obľube najmä u mladších ľudí, zvyčajne je ale menej pohodlný. Slúchadlá typu špunty a kôstky nemajú žiadny most, v ušiach ich drží ich tvar. Tvar uší má, ale, každý iný, slúchadlá tak môžu z uší vypadávať.

Kôstky voľte, ak chcete počúvať v pokoji či pri chôdzi. Nehodia sa pre beh a pri náročnejších aktivitách. Výnimkou sú špeciálne typy pre športovcov, ktoré majú navyše rôzne extra upevnenia, ktoré zabraňujú vypadnutiu slúchadlá.

Drôtové alebo bezdrôtové slúchadlá?

Špunty a kôstky vyžadujú kábel, u zvyšných dvoch typov môžete kúpiť aj kvalitné bezdrôtové slúchadlá. Tie vám síce dovolia takmer neobmedzený pohyb, zato budú zvukovo menej kvalitné a budú vyžadovať batérie.

ako si vybrať športové slúchadláBezdrôtové slúchadlá možno podľa spôsobu bezdrôtového prenosu rozdeliť na infračervené bezdrôtové slúchadlá (IR slúchadlá), rádiové bezdrôtové slúchadlá a bluetooth slúchadlá. Infračervený prenos je používaný rovnako ako pri ovládaní televízie – diaľkovým ovládačom. Aby ste mohli zvuk do slúchadiel prijímať, musíte byť v priamej viditeľnosti vysielača. Sú vhodné pre nenáročných poslucháčov, pretože na pozadí zvuku sa často objavujú rušivé šumy a zvuk je skreslený.

O niečo lepšie sú bezdrôtové slúchadlá s rádiovým prenosom, signál dokáže prípadne prestupovať pevnými látkami, drôtovým slúchadlám sa, ale, ani ony nedokážu vyrovnať.

Bluetooth prenos je najmladším typom prenosu zvuku, možno ho používate pri mobilných telefónoch. Prednosťou týchto bezdrôtových slúchadiel je miniaturizácia vysielača.

Vyberte si konkrétne slúchadlá


Ak už viete, aké prevedenie by ste radi kúpili, je na čase vybrať konkrétny výrobok. Na obale sa stretnete s niekoľkými údajmi, dôležité sú predovšetkým frekvenčný rozsah a citlivosť. Tie vám pomôžu určiť kvalitu zvuku.

Frekvenčný rozsah hovorí, v akom rozsahu sú slúchadlá schopné prehrávať zvuky. Bežný človek rozpoznáva zvuky v rozmedzí 20-20.000 Hz, podľa toho vyberajte. Dávajte pozor na toleranciu. Niektorí výrobcovia totiž uvádzajú aj taký frekvenčný rozsah, na ktorého “koncoch” dochádza k skresleniu, kedy výšky a hĺbky znejú rušivo, preto voľte slúchadlá s toleranciou max. 2-3 dB.

Citlivosť určuje, ako sú slúchadlá citlivé pri prehrávaní. Menej kvalitné disponujú odozvou v rozsahu 90-100 dB, lepšie majú citlivosť v rozmedzí 94-97 dB. Ak sú slúchadlá málo citlivé a vy máte zároveň aj málo výkonný MP3 prehrávač, slúchadlá budú reprodukovať zvuk slabo a nedostatočne hlasno.

Aké slúchadlá a za koľko ich kúpite?

veľké beats sluchadkaZ vyššie uvedeného vyplýva, že je najlepšie dať prednosť drôtovým slúchadlám s hlavovým mostom alebo kvalitným špuntom a kockám. Pri slúchadlách do 7 eur počítajte s nízkou kvalitou prevedenia a zlým zvukom. Do 15 eur už kúpite pomerne kvalitné slúchadlá typu špunty a kôstky.

Približne za 30 eur už zaobstaráte kvalitné slúchadlá bežných výrobcov spotrebnej elektroniky – napríklad slúchadlá Sony alebo slúchadlá Philips, ale dokonca už aj slúchadlá tradičných slúchadlových značiek Koss (americké slúchadlá) alebo Sennheiser (slúchadlá z Nemecka). Obľúbené sú aj slúchadlá Beats (známe najmä z klipov Lady Gaga a iných celebrít), ktoré v súčasnosti vyrába HTC.

O kvalitné slúchadlá sa aj starajte

Keďže sú zložené z malých a citlivých súčiastok, sú náchylné k poškodeniu. Ich najčastejším poškodením je natrhnutie prívodného kábla, preto dbajte na šetrné zaobchádzanie s ním (netočte s nimi). Ak sa prejaví u nich akákoľvek chyba (zrnenie, neprehrávanie bassov, …), reklamujte ich u predajcu, jedná sa o bežnú poruchu.

Nákup slúchadiel býva približne dvojročnou investíciou, po ktorej sa väčšinou kupujú slúchadlá nové (kvôli opotrebovaniu), ale kvalitné slúchadlá pri vhodnej starostlivosti slúžia niekoľko rokov.

Tip


Rozhodujúca je aj cena. Všeobecne platí, že čím drahšie slúchadlá zaobstaráte, tým lepší zvuk si budete môcť užívať. Kategória ako „kvalitné“ býva definovaná od 15€ a vyššie.

Ako vybrať kvalitné slúchadlá?
5 (99.58%) 48 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

rôzne veľkosti boxovacích vriec

Ako vybrať boxovacie vrece?

V poslednej dobe sa boxovacie vrecia stali veľmi obľúbenou športovou pomôckou. Už dávno totiž búchanie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *