DomácnosťZvieratá

Ako si poradiť s moľami v domácnosti?

potravinové mole a návod ako si poradiť s moľamiPotravinové mole, ktoré sa s chuťou púšťajú do oblečenia v skrini aj do všetkých druhov potravín v špajze, sú zrejme nočnou morou každej gazdinky. Do domácnosti sa mole dostanú veľmi ľahko, buď si ich prinesiete v potravinách, alebo môžu priletieť vetracími šachtami od susedov. Prečítajte si tento podrobný článok ako si poradiť s moľami v domácnosti?

Ako škodia a ako si jednoducho poradiť s moľami

Usadia sa v potravinách v špajze, kladú tam vajíčka, rozmnožujú sa a jedlo znečisťujú výkalmi.

Netreba asi upozorňovať, že jedlo hneď po útoku molí môžete s kľudom vyhodiť. Ako sa ale proti týmto škodcom brániť? Čo na mole platí?

Prevencia proti moliam

prípravok proti moliamZákladom prevencie pred moľami je opatrenie, ktorým môžete aspoň zabrániť rozmnožovaniu molí a ich usadeniu v potravinách.

Tajomstvo tkvie v uzatvárateľných plastových alebo sklenených nádobách. Papierové vrecúška totiž potravinové mole ľahko rozhryzú.

Toto opatrenie neplatí len na mole od susedov. Pokiaľ si mole domov prinesiete v potravinách, pri presypávaní potraviny do nádoby ľahko zistíte, či tam moľ je, či nie.

Presypať môžete širokú škálu potravín, ktoré majú mole radi: múka, cukor, ryža, cestoviny, strukoviny, strúhanku, sušienky, orechy, koreniny, piškóty atď.

Preventívne upratovanie

Ďalším preventívnym opatrením pred moľami je časté upratovanie a kontrola skríň, potravín a oblečenia. Jedine tak na ich návštevu včas prídete a zabránite znehodnoteniu vášho majetku.

Mololapky na mole

mololapkaSú to prípravky, ktoré sa predávajú priamo na zneškodnenie molí.

Obsahujú moliam veľmi príjemnú látku – feromón – ktorá mole sexuálne navnadí a tie sa potom na mololapku prilepia.

Prípravok síce láka len samčekov, ale bez samčekov sa nemôžu mole ďalej rozmnožovať a postupne vyhynú.

Čo moliam vadí?

Rôzni ľudia majú rôzne fígle na to, ako mole zlikvidovať alebo odradiť. Keď sú ľudia zúfalí, tak skúšajú naozaj všetko možné.

V zásade by moliam mali vadiť:

Čo robiť v prípade keď mole migrujú od susedov?

Vždy je lepšie susedov pred týmito škodcami varovať a pritom nenápadne zistiť, či náhodou nemajú tiež podobné problémy.

Ak áno, bol by váš boj márny a poradiť si s moľami by bolo skoro nemožné. Potom je asi lepšie zavolať si na pomoc deratizéra.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button