Domácnosť

Ako vyvložkovať komín?

ako vyvložkovať komínNa vložkovanie komínov by ste mali kontaktovať skúseného kominára v okamihu, kedy sú komínové cesty vo vašom dome v nevyhovujúcom stave, prípadne ste prešli na iný vykurovací systém, ktorý vyžaduje iné parametre komínových ciest. Ako vyvložkovať komín?

Prečo vyvložkovať komín?

Vložkovanie je dôležité najmä z dôvodu bezpečnosti. V prípade, že komínové teleso zle tesní, alebo nemá vhodné parametre, môže dochádzať pri vykurovaní k unikaniu dymu mimo jeho priestor. Ešte väčšie riziko však hrozí v možnosti odlietavania iskier, ktoré potom môžu zapríčiniť požiar.

Ako som už spomenul, na túto prácu je vždy vhodné si pozvať odborníka, ktorý má patričné vzdelanie a vlastný živnostenský list.

Postup vložkovania komína

Kominár najprv zistí aktuálny stav komínového telesa a odporučí vhodný postup. Predovšetkým zvolí vhodný typ vložky. V súčasnej dobe sa najviac používajú nerezové vložky, ďalej potom tiež keramické, menej už plastové.

Okrem materiálu záleží tiež na hrúbke. Napríklad v okamihu, keď kúrite tuhými palivami, je vhodná vložka s hrúbkou minimálne 0,8 milimetrov. Pri plynových spotrebičov stačí zvoliť vložku s menšou hrúbkou.

vyvložkovanie komínaKominár ďalej zistí, či je pri komíne dostatočne veľký prieduch. V prípade, že to tak nie je, vykoná sa jeho frézovanie. Až potom sa pristúpi k inštalácii samotnej vložky.

Vložkovanie komína sa vykonáva odspodu, teda od dvierok.

Následne sú primontované ďalšie diely, a to až do požadovanej výšky, kde sa inštaluje odbočka a búra sa otvor pre jeho osadenie.

Dôležité je všetky komponenty dobre spojiť, a to pomocou nitu z nerezového materiálu.

Vo finálnej fáze kominár vykoná ešte vyvložkovanie hornej časti komína.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button