Domácnosť

Ako položiť koberec?

ako položiť koberecPokladanie koberca raz čaká každého majiteľa domácnosti. Môžete to samozrejme prenechať na odborníkoch, ale prečo zbytočne míňať, keď nejde zase o žiadnu zložitú vedu, ktorú by ste nezvládli. Ak neviete, ako položiť koberec, potom si prečítajte stručný návod, vďaka ktorému pokladanie zvládnete hravo a rýchlo.

V článku sa dozviete:

  • Pred pokladaním
  • Postup pokladania
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Čo urobiť pred pokladaním koberca

Pred tým, než sa pustíte do pokladania, je potrebné najprv odstrániť starý koberec. Odstráňte z miestnosti všetok nábytok tak, aby bola miestnosť prázdna.

Potom starý koberec jednoducho zrolujte, prípadne opatrne vytrhajte, pokiaľ je na niektorých miestach pripevnený pomocou klinčekov alebo obojstrannej lepenky.

Pokladanie nového koberca samozrejme predchádza aj nákup nového. Aby vám vyšiel rozmerovo, miestnosť si pred nákupom starostlivo premerajte. Nový koberec potom pre istotu kúpte o niečo väčší.

Nie je problém s jeho následným zrezaním, avšak nepríjemné je, ak až pri samotnom pokladaní zistíte, že ste kúpili koberec menších rozmerov, než ste požadovali.

Postup pokladania koberca:

Príprava podlahy

Najprv dôkladne očistite podlahu od všetkých nečistôt. V prípade potreby ju tiež zarovnajte. (Ako opraviť starú drevenú podlahu?)

Rozloženie koberca

Akonáhle je podlaha čistá a rovná, rozbaľte koberec z obalu a začnite ho od steny rolovať na podlahu. V prípade, že je koberec umiestňovaný do priestrannejšie miestnosti, je vhodné ho podlepiť tak, aby sa potom svojvoľne nesunul po podlahe a nedochádzalo tak k vytváraniu bublín a zrolovania.

V menších miestnostiach stačí koberec podlepiť pri stenách, a to pomocou obojstrannej lepiacej pásky.

Zarovnanie

pokladanie kobercaAk máte koberec umiestnený podľa vašich predstáv, skontrolujte, či je rovný a súbežný so stenami.

Potom vezmite nožnice či nožík a pri stenách ho zrežte tak, aby nezasahoval do stien. Rezanie musí byť presné a rovné.

Použite preto pravítko alebo napríklad drevenú lištu, okolo ktorej vykonáte rez.

Dokončovacie práce

Až vo chvíli, kedy máte koberec zrezaný na všetkých okrajoch a rohoch, odstráňte z lepiacej pásky vrchný ochranný papier a pásku starostlivo pritlačte koberec.

V prípade, že nechcete mať koberec pri stenách rozstrapkaný, môžete k stenám nainštalovať kobercové lišty. Prečítajte si aj ako vyčistiť koberec.

Čo je na pokladanie koberca potrebné?

  • Nový koberec
  • Obojstranná lepiaca páska
  • Nôž (nožnice)
  • Pravítko alebo lišta
  • Kobercové lišty

Ako dlho pokladanie koberca potrvá?

postup pri pokladaní kobercaPoložiť koberec je otázkou maximálne niekoľkých desiatok minút.

Zbytočne sa však neponáhľajte, dôkladnú starostlivosť treba venovať hlavne rozprestretiu koberca tak, aby bol rovný.

Rovnako tak si dajte záležať na orezávaní okrajov.

Ak by ste nožom príliš „ušli“, mohlo by to znehodnotiť celú vašu prácu.

Aké budú náklady na koberec?

K zafixovaniu koberca je vhodné využiť minimálne k stenám obojstrannú lepiacu pásku. Obyčajnú kúpite už od cca 1 Eura. Ostatné položky sú takisto iba v jedno eurových nákladoch, samozrejme okrem samotného koberca. Jeho obstarávacia cena závisí od veľkosti a tiež materiálu, z ktorého je vyrobený. Najlacnejšie varianty môžete kúpiť už od 1,5 Eura za meter štvorcový.

Tip: Máte doma zašpinený koberec? Prečítajte si, ako vyčistiť koberec a ako vybrať vysávač.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button