Návody

Ako sa zbaviť múch?

Ako sa zbaviť múchNepríjemné bzučanie pri hlave a neustále poletovanie okolo vás dokáže vždy vytočiť. A stále s mucholapkou v ruke zabíjať muchy je veľmi únavné. Navyše mucha domáca môže tiež byť prenášačom rôznych chorôb. Ako sa účinne zbaviť múch? Vyhubiť ich nadobro nemôžete, ale ich počet je možné aspoň zmenšiť pomocou pár trikov.

Prírodné odpudzovače a metódy ako sa zbaviť múch

Bylinky proti muchám

Muchy bývajú veľmi dotieravé a v sparnom lete sú ich nálety otravné. Muchy nemajú rady vôňu šalvie. Šalvia je dekoratívna rastlina a navyše má aj účinok, že jej vôňa odrádza muchy a komáre.

Muchy ďalej nemajú rady vôňu bazalky a mäty, takže pestovanie byliniek má aj tento vedľajší (vítaný) efekt.

Muškáty, aksamietnice a orgován
mäta - zbavíte sa múch raz dva

Muchy nemajú rady vôňu muškátov, aksamietnic (tzv. smraďošiek) a vôňu levandule. Ich vôňa je prírodným odstraňovačom dotieravých múch, preto ich môžete pestovať pod oknami, alebo na záhrade a okennom parapete.

Dokonca aj vôňa orgovánu (jeho sušených kvetov) vám pomôže sa zbaviť múch.

Klinčeková voda

klinčeky na odpudenie múchAk sa chcete zbaviť múch, môžete si pripraviť odvar z klinčekov, tzv. klinčekovú vodu. Vhoďte hrsť klinčekov (cca 15-20 ks) do 1 l vody a lúhujte.

Klinčekovú vodu umiestnite najlepšie v miske na okenný parapet.

Aromatická vôňa klinčeka muchy spoľahlivo odradí. Vodu neustále dolievajte, aby sa klinček lúhoval.

Vôňu klinčekov nemajú rady ani osy. Zabránite tak návšteve nielen múch, ale aj os.

Ocot metóda ako sa zbaviť múch

Muchy nemajú rady vôňu octu, pri umývaní okien stačí pridať do vody ocot. Octová vôňa okien nebude pre muchy vábivá.

Ďalej vám proti muchám môžu pomôcť:

Vlastnoručne vyrobený lapač na muchy

Aj po domácky vyrobený lapač môže byť proti muchám veľmi užitočný. Stačí len prázdna plastová fľaša, do ktorej nožnicami urobíte dierky veľkosti hrášku (do hornej polovice fľaše). Potom na dno nalejte ovocný sirup alebo sladký nápoj. Pomocou povrazu zachyťte a zaveste.

Ak nie ste príliš zruční, podobný lapač môžete zakúpiť v kuchynských potrebách. Je tiež skvelý na chytanie os.

Siete

Jeden z dobrých spôsobov, ako sa zbaviť múch vo vašich domoch je zaobstarať si špeciálne siete do okien a do dverí – napr: na záhradu je dobré umiestniť sieťkové dvere. Vzduch prúdi, ale muchy (dokonca ani komáre) nemajú šancu preniknúť dovnútra.

Mucholapky alebo elektrický lapač

Ďalšie účinné riešenie proti otravným muchám sú klasické mucholapky za pár korún, ktoré možno zakúpiť napr. v drogériách alebo v domácich potrebách.

Bohužiaľ ich nevýhodou je ich odpudivý vzhľad, preto môžete použiť elektrický lapač hmyzu. Elektrický lapač je drahší ako mucholapky, ale za to sa nemusíte starať o vyhadzovanie nevzhľadných mucholapiek posiatych muchami.

Ďalšie elektronické prístroje

Moderné a účinné elekronické prístroje sú tiež napr. odparovače alebo odpudzovače do zásuvky.

Odparovač vypúšťa odpudzujúce látky a odpudzovač vysiela pre nás nepočuteľné zvuky, ktoré sú nepríjemné pre muchy. Sú kompaktnejšie než elektrický lapač. Odpudzovač múch môže fungovať aj na baterky, preto sa hodí do každého stanu alebo chaty bez elektriny.

Tip ako sa zbaviť múch

Ak máte energické deti môžete vymyslieť novú hru: lov na muchy. Stačí len plastová mucholapka a máte postarané.

Varovanie

Elektrické odparovače nemusia robiť dobre ľuďom trpiacich astmou či alergiami. Každodenné používanie repelentov nie je dobrá voľba, je to totiž veľká záťaž pre vašu pokožku. Proti muchám nie sú ani veľmi účinné. Repelenty sa hodia skôr na komáre.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button