AkoaPreco.com > Domácnosť > 10 tipov, ako správne prať obliečky

10 tipov, ako správne prať obliečky

ako správne prať obliečkyAj obliečky je treba, rovnako ako napríklad oblečenie či záclony, raz za čas prať, aby ste ich zbavili nečistôt a prachu. Dokonca sa dá povedať, že obliečky by ste mali prať oveľa častejšie než ostatné materiály, lebo sú na ne kladené oveľa väčšie hygienické nároky. Musíte si uvedomiť, že obliečky prichádzajú do priameho kontaktu s vašou pokožkou. Ak by boli špinavé a zaprášené, mohli by ľahko spôsobiť alergické reakcie, hlavne vyrážky. 10 tipov, ako správne prať obliečky.

V článku sa dozviete:

 • Tipy na pranie
 • Čo je potreba
 • Doba prania
 • Náklady

Tipy na pranie obliečok


pratie obliečokObliečky je potrebné prať pravidelne. Myslite tiež na to, že je vhodné prať obliečky pred prvým použitím.

1. Obliečky perte samostatne

Ak budete prať posteľnú bielizeň, je lepšie ju vyprať s väčším množstvom a oddelene od ostatných vecí. Ako pri každom praní myslíte na to, že miešanie farebného a bieleho prádla nie je vhodné, najmä ak periete na vyšších teplotách. Mohlo by dôjsť k zafarbeniu bieleho prádla.

2. Vhodný prací prášok

Súvisí s to s tým, či máte biele alebo farebné oblečenie. Logicky teda na farebné posteľné obliečky použite prášok na farebnú bielizeň.

3. Prací gél

Pri praní posteľnej obliečky možno namiesto klasického pracieho prášku bez problémov použiť aj pracie gély. Tie sú síce zvyčajne drahšie, avšak o to dlhšie vám balenie vydrží, lebo ho je na jedno vypranie potrebné oveľa menšie množstvo.

4. Aviváž

K praniu obliečky na posteľ používajte tiež dostatok aviváže. Pomocou nej docielite toho, že bude príjemne voňať. Je samozrejme potrebné si zvoliť takú aviváž, ktorá vám nebude z hľadiska aromatických vlastností vadiť. Aviváž tiež bielizeň zmäkčí, nebude tak drsné na dotyk.

5. Naplnenie práčky

Aby ste za energie neplatili zbytočne veľa peňazí, je vhodné práčku pri každom praní čo najviac naplniť.


6. Teplota prania

Obliečky perte skôr pri nižších teplotách. Nielenže tak ušetríte energiu, ktorú spotrebuje práčka, ale tiež samotné posteľné obliečky, ktoré vďaka tomu dlhšie vydržia v pôvodnom vzhľade. Vždy sa tiež orientujte podľa informácií od výrobcu. Na obliečkach by malo byť, rovnako ako v prípade oblečenia, uvedené, na akých teplotách sa majú prať. Napr. saténové obliečky by ste mali prať pri teplote najviac 60°C niektoré nie dokonca viac ako 40°C.

Obliečky z mikrovlákna určite neperte na viac ako 40°C

7. Zrážanlivosť

Pozor na zrazenie obliečky počas prania. Pokiaľ ide o veľmi obľúbené bavlnené obliečky, u nich sa s drobným zrazením po niekoľkonásobnom vypraní počíta, ale nemalo by byť nijako výrazné. Súvisí to s teplotou vody počas prania a tiež zvoleným pracím procesom.

8. Sušenie

obliečkyIdeálne je, ak máte automatickú sušičku bielizne. Potom je sušenie obliečok bez akýchkoľvek starostí. O tom ako vybrať sušičku bielizne sme už písali. Pokiaľ ju nevlastníte, bielizeň nechajte dôkladne vysušiť. Nie je však príliš doporučené ju sušiť vonku, pretože by sa do nej mohli dostať rôzne alergény.

9. Žehlenie

Otázku žehlenia je potrebné riešiť vždy u konkrétneho typu posteľnej obliečky. Bez problémov žehlite bavlnu. Napríklad krepové obliečky však nie je potrebné žehliť vôbec, rovnako tak satén.

10. Uskladnenie

Ak máte obliečky vyprané a nebudete ich ihneď používať, je nutné ich uschovať v skrini, aby sa zbytočne nezaprášili a pranie by tak do značnej miery prišlo navnivoč.

Čo je potreba?


 • vhodný prací prípravok
 • aviváž
 • správne zvolený prací program (teplota, otáčky)
 • dôkladné vysušenie po vypraní
 • žehlenie
 • správne uskladnenie po vypratí

Ako dlho to potrvá?

Doba vyprania jednej várky posteľnej bielizne závisí predovšetkým na výkone vašej práčky a tiež toho, či máte k dispozícii sušičku, alebo musíte obliečky sušiť klasickou cestou. Všeobecne sa dá povedať, že obliečky budete mať pripravené na opätovné použitie počas jedného dňa.

Aké budú náklady?

Hlavnou zložkou z hľadiska nákladov je samozrejme nákup pracieho prostriedku a aviváže. Cenové rozpätie výrobkov je v tomto prípade značné, okrem iného záleží na objeme kupovaného balenia. Najlacnejšie pracie prostriedky môžete kúpiť už od 1 €, rovnako tak ale veľké balenie kvalitného pracieho prášku stojí pokojne aj 7 € a viac.

Mohlo by vás zaujímať

škareda pleseň na stene

Problém, ktorý trápi množstvo domácností. Ako sa účinne zbaviť plesne na stene?

Nielen, že vyzerajú neesteticky, ale ovplyvňujú aj zdravie človeka. Reč je o plesniach na stenách, …

Jeden komentár

 1. veľmi pekné zhrnutie toho ako prať obliečky 🙂

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.