Ako sa vyhnúť prokrastinácií?
To je v pohode, urobím to zajtra. Ak si toto hovoríme vo väčšine vecí, ktoré by sme mali v daný deň urobiť, počet nesplnených úloh logicky narastá. Rozoznať, čo je nutné urobiť hneď, čo znesie odklad a nad čím je možno lepšie mávnuť rukou, niekedy nie je ľahké. Jedno je ale isté. Akonáhle nám chronické odkladanie povinností, zvanej prokrastinácia, prerastá cez hlavu, je zle. Ako sa vyhnúť prokrastinácií?
Ak sa chcete vyhnúť prokrastinácií, budete potrebovať:
- vedieť pomenovať problém
- trpezlivosť
- pevná vôľa
- odhodlanie
- schopnosť vedieť hospodáriť s časom
Spočiatku prokrastinácia vznikne nevinne
Zistíme, že keď tu a tam niečo oklameme alebo neurobíme hneď, nič tak strašného sa nestane. Ak ale presúvame čím ďalej viac povinností na ďalšie dni, vzniká obrovský problém.
Skracuje sa čas, za aký ich máme vyriešiť. Súčasne narastá náš odpor zdolávať hromadu úloh, ktoré sa pred nami navŕšili.
Postup ako sa vyhnúť prokrastinácií?
Keby na to existoval jednoduchý recept, ako sa vyhnúť prokrastinácií, asi by nikto týmto novodobým problémom netrpel. Vtip je v tom, že ako náhle si uvedomíme, že prokrastinujeme, zvyčajne býva neskoro.
Každý má svoj systém, ako si stanovuje priority a tiež v akom poradí sa s povinnosťami vysporiada.
Niekto radšej urobí pár drobností, aby mal lepší pocit, a potom sa pustí do väčšej úlohy. Iní ľudia to majú naopak. Chcú mať najprv hotové veľké projekty. To, čo vyhovuje jednému, by pre druhého mohla byť katastrofa.
Poznáte to aj vy?
Nech už si vyberiete akýkoľvek postup, je dôležité, aby ste denne na svojom pomyselnom zozname povinností mohli pár položiek odškrtnúť ako hotové. V pondelok si možno poviete, že víkend bol náročný a že sa nikto nezblázni, keď sa do práce pustíte naplno v utorok.
V utorok vám do toho prídu nečakané povinnosti a pomaličky začínate byť v sklze. V stredu sa snažíte urobiť to najdôležitejšie. Je vám ale jasné, že úloh pribúda, takže je pre vás ťažké priradiť im poradie podľa naliehavosti. Vo štvrtok začínate rezignovať a vyvedie vás z miery aj úplná banalita, ktorú inak zvládnete ľavou zadnou.
Piatok so sebou prináša zistenie, že ste nestihli všetko, čo ste potrebovali. Utešujete sa tým, že niečo málo ste predsa len urobili a na to ostatné sa vrhnete hneď v pondelok. Ale realita býva iná.
Ako to máte po dovolenke vy
Najväčšie nebezpečenstvo na nás číha vo chvíli, keď sa vraciame do bežného každodenného kolotoča povinností, trebárs po dovolenke alebo po chorobe. Odvykli sme od rutinného pracovného tempa a tak sa nám môže zdať, že je toho na nás veľa.
Naordinujeme si dlhšie pauzy, väčší pokoj a pohodu s tým, že sa do toho postupne vrhneme. To tak môže byť, ale často sa to nestane. Chcete sa vyhnúť prokrastinácií?
Treba si to priznať!
Akonáhle si to uvedomíme, máme napoly vyhraté. Aj keď je to ťažké, naše povinnosti za nás nikto dlhodobo nevyrieši. Čím skôr sa do toho pustíme, tým lepšie.
Je dobré začať s niečím ľahším, čo nás príjemne namotivuje a zlepší našu náladu. Tie najťažšie úlohy však nenechávajte na koniec. Mohli by ste ostať sklamaný, keď zistíte, že vám na nich neostal čas.
Nebojte sa toho!
Aj keď sa opäť niekedy dostanete do časového sklzu, neprepadajte panike a nemajte z prokrastinácie zbytočne strach.
Nikdy nikto nezvládne všetko na 100% a občasné zakolísania v pracovnom tempe je prirodzené. Navyše, ak ste už podobnou situáciou prešli a vzali si z nej poučenie, je veľká šanca, že sa v rovnakom rozsahu už nebude opakovať.
Tipy ako sa vyhnúť prokrastinácií
- Nepridávajte si zbytočne úlohy, ktoré robiť nemusíte.
- Naučte sa rozoznávať, čo je potrebné vykonať hneď a ktoré činnosti znesú odklad.
- Vytvorte si systém odmien – keď dokončíte niečo, čo vás nebavilo, doprajte si napríklad niečo malé pod zub alebo si urobte radosť iným spôsobom.
- Neprepadajte panike. Ľahko sa to hovorí, ale horšie aplikuje. Zhon, stres a narastajúca panika však nikdy ničomu neprospeli.
Varovanie
- Neverte tomu, že keď nejakú povinnosť odložíte, že sa jej naliehavosť zmenší. Naopak.
- Nenechajte sa ukolísať pomyslením, že sa stane zázrak a „nejako sa to samo vyrieši“. Nevyrieši, pretože zázraky sa v tejto oblasti zvyčajne nedejú.
- Dávajte si pozor na to, aby ste prokrastináciu nezamieňali so syndrómom vyhorenia. Ak je vám dlhodobo všetko zaťažko a nemáte energiu, navštívte špecialistu, ktorý vám poradí, ako z tejto situácie von.
Prečítajte si aj tieto články: