Práca a vzdelanie

Ako napísať životopis?

ako napísať životopisPrijímacie konanie sa líši podľa charakteru pracovného miesta, ktoré má byť obsadené. Čo, ale zostáva, je životopis, ktorý je vizitkou uchádzačov! O tom, či na pohovore uspejete môže rozhodnúť aj to, akým spôsobom je životopis napísaný. Často obsahuje informácie, ktoré nikoho nezaujímajú a naopak chýbajú tie, ktoré sú naozaj podstatné. Bola by škoda nezískať miesto kvôli zle napísanému životopisu, nemyslíte? Ako teda napísať dobrý životopis? Jednou z možností, je aj použitie online šablóny na vytvorenie životopisu.

Ako by mal životopis vyzerať?

Životopis by mal byť stručný, jasný, výstižný! Mnohostránková štúdia, ktorá do najmenších detailov opisuje situácie pred 30 rokmi, nikoho nezaujíma. Ďaleko ľahšie sa číta životopis prehľadný a kratší. Mal by obsahovať len podstatné údaje a jeho maximálna dĺžka by mala byť 2 – 3 listy.

Životopis by nemal byť písaný rukou, ak to teda nie je zamestnávateľove prianie, ale na počítači či písacom stroji.

Kontaktné údaje

Tu je potrebné uviesť meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia a samozrejme tiež štátnu príslušnosť a adresu trvalého bydliska. Ak ste z rodnej hrudy odišli za prácou inam, uveďte aj adresu bydliska prechodného.

Dôležitou informáciou je aj vaše telefónne číslo, na ktorom ste zastihnuteľný a e-mailová adresa, na tú rozhodne nezabudnite! Uveďte svoj súkromný e – mail, ale pokiaľ možno taký, ktorého adresa je reprezentatívna. Beruska @ … sk nebude práve tou pravou voľbou.

To, aký je váš aktuálny zdravotný a rodinný stav, uvádzať môžete, ale je to len čisto na vás.

Perfektný životopis ľahko a rýchlo!

Prehľadný je tzv. štruktúrovaný životopis, kde sú dáta riadené do jednotlivých oddielov. Čo všetko musí obsahovať?

Priložiť k životopisu fotografiu?

Poslednou dobou je k životopisu často prikladaná aj osobná portrétová fotografia, vďaka nej pôsobí životopis viac osobne.

Vzdelanie

správny životopis zaruka úspechuÚdaje o vzdelaní uvádzajte zostupne, ak teda máte ako najvyšší magisterský titul, začnite tým a postupne uvádzajte ďalšie nižšie stupne vzdelania.

Základná škola sa neuvádza, predpokladá sa, že ju má každý. Uveďte ju iba v tom prípade, že je vaším jediným dosiahnutým vzdelaním.

K jednotlivým školám doplňte od kedy, do kedy ste školu študovali, názov a sídlo, odbor a spôsob zakončenia štúdia.

Pracovné skúsenosti

Svoje pracovné skúsenosti uvádzajte opäť zostupne, takže začínajte tou najaktuálnejšou. Uvádza sa dĺžka a doba zamestnania, meno zamestnávateľa alebo firmy, miesto výkonu práce, názov pozície. Prípadne stručný popis jej náplne.

Ste absolvent? Vypíšte aspoň praxe počas štúdia, brigády a doplňte hodnotením od vášho zamestnávateľa.

Kurzy

Absolvovali ste nejaký seminár, obchodné školenia, jazykový, počítačový alebo iný vzdelávací kurz? Áno, tu je miesto pre túto informáciu!

Počítačové znalosti

vážny pracovný pohovorV tejto sekcii vypíšte všetky počítačové programy, ktoré ste schopní ovládať.

Pripojte, v akej úrovni ste schopní ich zvládať.

 

Jazykové znalosti

Ovládate niektorý z cudzích jazykov? Je vhodné napísať tie jazyky, ktoré viete a pripísať úroveň.

Základná, pasívna, mierne pokročilá znalosť, pokročilý atď. Pochváľte sa tu aj rôznymi certifikátmi či jazykovými skúškami.

Ostatné schopnosti

Dôležitou informáciou môže byť aj to, či vlastníte vodičský preukaz a aké skupiny a patria sem aj ďalšie vaše schopnosti a záujmy. Nebojte sa napísať, čo vás baví vo voľnom čase.

Referencie

Uvádzajte len mená a kontakty tých, ktorí sú s tým oboznámení a dajú vám tie najlepšie referencie.

A na čo si dať pozor pri písaní životopisu?

  • V životopise nikdy neklamte a nezveličujte! Anglicky viete pár slov a pritom vo vašom životopise stojí, že anglicky aktívne komunikujete? Pozor, časť pohovoru môže byť vedená v cudzej reči a to by potom bolo trápne odhalenie veci.
  • Životopis posielajte v obálke podobných rozmerov, nech do nej životopis nemusíte skladať ako harmoniku.
  • K životopisu priložte motivačný list.
  • Pozor na pravopisné chyby!

Na svojom životopise si dajte naozaj záležať, len tak vám vynesie vytúžené pracovné miesto!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button