Práca a vzdelanieŠkola

5 tipov, ako zmaturovať z matematiky!

ako sa pripraviť na maturitu z matematikyMaturita z matematiky môže byť pre tých, ktorí tento predmet nemajú príliš v láske, veľkou nočnou morou. Ide hlavne o to, že matematiku musí človek pochopiť, osvojiť si, čo a ako počítať. Nemožno si sadnúť a len tak sa nabifľovať. Skúška z matematiky má podobu didaktického testu. Študent dostane k dispozícii testový zošit aj záznamový hárok a má pár minút na výber tej správnej stratégie. Ako sa dobre pripraviť na maturitu z matematiky?

Pred maturitou z matematiky najskôr nájdite svoje slabiny!

Pripraviť sa na skúšku bez akéhokoľvek učenia je síce krásna predstava, ale celkom nerealistická.

Ak chcete dosiahnuť, čo najlepšie výsledky, je nutné sa zamyslieť nad tým, kde máte medzery, čo vám nejde, ktorú učebnú látku ste úplne nepochopili. Potom už je len na vás, či sa pokúsite doplniť učivo sami alebo poprosíte niekoho z rodiny, priateľov, alebo požiadate o pomoc priamo pedagóga.

Základom matematiky je totiž chápanie postupu, ktorý vás dovedie k výpočtu.

Skúšajte nanečisto!

maturita z matematikyNa internete sú k dispozícii testy maturitnej skúšky z matematiky z predošlých rokov, a tak neváhajte a vyskúšajte, ako ste na tom.

Merajte čas, aby boli dodržané tie správne podmienky. Navyše si vyskúšate, ako na vás časový limit pôsobí a či sa to dá stihnúť.

V teste ste pohoreli? Nevadí, skúšajte ďalšie a ďalšie, určite sa budete zlepšovať a ten váš naozajstný maturitný test zvládnete ľavou zadnou.

Kalkulačka

K maturite majte dobrú a povolenú kalkulačku. Aby mal každý rovnaké podmienky, bola určená kalkulačka, ktorá sa smie používať počas testu. Jedná sa o kalkulačku bez grafického režimu, riešenia rovníc a úprav algebrických výrazov. Nemala by ani vedieť vykresľovať grafy a podobné vymoženosti.

Kalkulačka by mala vedieť sčítať, odčítať, deliť, násobiť, umocňovať aj odmocňovať, mala by vedieť počítať hodnoty elementárnych funkcií (sínus, kosínus, tangens, logaritmus) a k hodnotám týchto funkcií nájsť argument.

Čo je ale naozaj najdôležitejšie pri maturite z matematiky?

kalkulačkaKalkulačka pre vás musí byť pomocník, na ktorého sa môžete spoľahnúť a to je možné, len ak svoju kalkulačku dokonale poznáte a viete, ako pracuje, a ktoré tlačidlo čo znamená.

Zistite, aké funkcie vaše kalkulačka má, možno vám počas maturity ušetrí veľa času!

Matematické, fyzikálne a chemické tabuľky pre stredné školy

Ďalšia pomôcka, ktorá nesmie na vašom stole počas maturity chýbať. Aj tu ale platí, že ak bola táto publikácia celé štyri dlhé roky zavretá v skrinke, ťažko vám teraz pri maturite pomôže.

Tabuľky používajte aspoň počas prípravy na skúšku, naučte sa v nich perfektne hľadať, to vám počas testu nazbiera niekoľko minút navyše. Nemusíte predsa vedieť, všetky vzorčeky z pamäte, stačí, keď ich budete vedieť nájsť a použiť.

Nestresujte!

Dostali ste zadanie testu z matematiky a po zhliadnutí máte pocit, že to môžete rovno zabaliť? Kľud! Zvoľna sa nadýchnite a znovu sa vráťte k testu.

Postupujte od začiatku. To, v čom ste si istí, hneď vypočítajte. To, čo naozaj neviete, nechajte tak a pokračujte ďalej. Jedine tak si zaistíte body, ktoré potrebujete.

Sústreďte sa a počítajte v pokoji, bez zmätkov. Dobre si prečítajte zadanie, niekedy môže dôjsť k chybe vďaka nesústredenosti. Nehľadajte v príkladoch veľkú vedu, niektoré môžu vyzerať natoľko jednoducho, že tomu niektorí nemôžu ani uveriť a hľadajú zložitosti, ktoré tam nie sú.

Verte si, že vaše vedomosti vám pomôžu k získaniu maturitnej skúšky z matematiky a budete o veľa pokojnejší!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button