Ako má vyzerať štruktúrovaný životopis?
Hľadáte si prácu? Potom venujte patričnú pozornosť príprave životopisu. Prostredníctvom neho totiž realizujete prvý kontakt s firmou, v ktorej sa uchádzate o miesto. Pokiaľ nebude váš štruktúrovaný životopis čiže curriculum vitae správne formulovaný a nebude obsahovať relevantné informácie, môže sa stať, že sa nedostanete ani na osobný pohovor.
Univerzálny návod, ako napísať štruktúrovaný životopis, síce neexistuje, ale každý personalista vám poradí päť bodov, ktoré by rozhodne v obsahu životopisu nemali chýbať. A my vám ich prinášame v tomto článku.
Postup a návod ako má správne vyzerať štruktúrovaný životopis
Osobné údaje sú samozrejmosť
Osobné údaje sú potrebné, aby potenciálny zamestnávateľ vedel, ako vás môže kontaktovať:
- Meno a pohlavie – ak hľadáte zamestnanie v nadnárodnej firme či v zahraničí, budete s veľkou pravdepodobnosťou rokovať s cudzincami, ktorí z vášho mena nemusia spoznať, či ste muž alebo žena.
- Adresa – uvádzajte vždy adresu, na ktorej bývate. Trvalé bydlisko nie je v tomto prípade dôležité.
- E-mail a telefónne číslo – dnes ide o hlavné komunikačné prostriedky, preto by nemali v životopise chýbať.
- Skype – ak si hľadáte miesto v zahraničí alebo z akéhokoľvek dôvodu nemáte možnosť cestovať na osobný pohovor, je možné ho uskutočniť cez skype. Tento spôsob je čoraz častejší a personalistami hojne využívaný.
Profil čiže kľúčové znalosti
Je dôležité rozlišovať, či ste absolvent alebo senior uchádzač:
- senior uchádzači, teda uchádzači s niekoľkými rokmi praxe a profesijnými skúsenosťami, by v životopise mali rozobrať predovšetkým vedomosti a zručnosti, ktoré sú relevantné pre pozíciu, na ktorú sa hlásia.
- Absolventi škôl či kandidáti, ktorí majú doposiaľ obmedzenú pracovnú prax, by sa mali zamerať na svoj osobnostný profil a prípadne opísať profesijné ciele, ktoré by chceli v rámci dopytovanej pozície dosiahnuť. Treba podotknúť, že by nemalo ísť o žiadne romány. Stručný a výstižný text na 5-10 riadkov je úplne postačujúci.
Vzdelanie v štrukturovanom životopise
Pri vymenovávaní absolvovaných škôl začnite vždy až poslednou vyštudovanou školou. Okrem názvu školy je vhodné uviesť aj časové rozpätie štúdia a študovaný odbor.
Ak ste školu ešte nedokončili, je nutné uviesť predpokladaný dátum ukončenia, rovnako ako údaj, či sa jedná o denné či dištančné štúdium.
Pre zamestnávateľov je dôležitá len stredná a vysoká škola, preto nie je pri vymenovávaní potrebné uvádzať aj základnú školu.
Výnimkou je situácia, kedy je základná škola jediné ukončené vzdelanie.
Pracovné skúsenosti
Rovnako ako v prípade vzdelania aj v sekcii pracovných skúseností začínajte poslednou firmou a pozíciou, ktorú ste v nej zastávali. Nezabudnite ani na obdobie, ktoré ste v danom zamestnaní pôsobili.
Okrem názvu firmy a pracovnej pozície, pripojte aj predmet činnosti danej spoločnosti. Zo samotného názvu firmy by si totiž potenciálny zamestnávateľ nemusel byť schopný odvodiť, či ide o relevantnú a zaujímavú praxi.
Veľmi dôležitý je aj stručný popis náplne práce na danej pozícii, a to vrátane prípadných významných úspechov, ktoré ste dosiahli.
Absolventi, ktorí sa zatiaľ pracovnými skúsenosťami a úspechmi chváliť nemôžu, môžu na tomto mieste uviesť napríklad účasť na zaujímavých školských projektoch alebo aktivitách.
Ďalšie skúsenosti, schopnosti a zručnosti
Štruktúrovaný životopis musí určite obsahovať aj výpis schopností, ktoré by budúci zamestnávateľ mohol oceniť. Ide napríklad o:
- pracovné praxi pri štúdiu,
- stáže v zahraničí,
- konzultačná činnosť či účasť na zaujímavých projektoch,
- znalosť cudzích jazykov,
- znalosť počítačových programov a systémov,…
Samozrejme je možné poinformovať aj o ďalších schopnostiach a znalostiach, ktoré korešpondujú s pozíciou, na ktorú sa hlásite. Môže ísť napríklad o znalosti logistických procesov, účtovných zákonov, administratívnej práce, a pod.
V štrukturovanom životopise vhodné je tiež popísať záujmy a koníčky
Tie totiž budúcemu zamestnávateľovi prezradia niečo o vašej povahe. Hráte volejbal? Potom budete určite tímový hráč. Beháte maratóny? Potom vám skôr bude vyhovovať skôr samostatná práca.
Pokiaľ máte štruktúrovaný životopis pripravený, mali by ste venovať tiež patričnú pozornosť príprave motivačného listu a začať sledovať aktuálnu ponuku práce.
Ďalšie odporúčané články: