Cestovanie

Ako cestovať lietadlom: 9 vecí na ktoré nezabudnúť

ako cestovať lietadlom a čo nezabudnúť pred odletomLietanie lietadlom je najpohodlnejší a najrýchlejší spôsob cestovania na dlhé vzdialenosti. Lieta sa na dovolenku alebo napríklad na služobné cesty. Ako cestovať lietadlom? Poďte sa pozrieť na 9 vecí, na ktoré určite netreba zabudnúť pri cestovaní lietadlom.

1. Včas kúpiť letenku

Aby ste mohli letieť lietadlom, musíte mať letenku. Môže sa stať, že vami vybraný let už nebude mať voľné miesta, preto je potrebné si ju zaobstarať s dostatočným predstihom.

2. Cestovné doklady a letenka

Do cudziny si nezabudnite pribaliť platný cestovný pas. Ak letíte v rámci schengenského priestoru, postačí vám platný občiansky preukaz. Ak cestujú s vami deti, aj ony musia mať svoj ​​cestovný pas. Ten musíte zaobstarať aj svojej mačke, fretke alebo psovi. Viac o cestovaní so psom sa dočítate v tomto článku.

Skontrolujte si tiež dobu trvania platnosti vašich dokladov. V niektorých krajinách je vyžadované, aby mal cestovný pas minimálnu platnosť ešte 6 mesiacov po vašej návšteve krajiny.

Ak si plánujete po pristátí požičať automobil, nezabudnite na medzinárodný vodičský preukaz.

cestovné poistenie3. Zariadiť si cestovné poistenie

Pri každej ceste do zahraničia nezabudnite na cestovné pripoistenie, ktoré si môžete jednoducho vybaviť aj online. Zo sebou si vezmite potvrdenie o jeho zaplatení.

4. Zariadiť si víza

Včas si zariaďte cestovné víza, ak letíte do krajiny, kde sú víza potrebné.

5. Zmeniť si peňažnú hotovosť

Pred cestou si vymeňte dostatočné množstvo peňazí na miestnu menu krajiny, do ktorej letíte. Môžete si pre istotu zobrať aj eurá alebo doláre, ktoré môžete zmeniť aj v niektorých hoteloch alebo v zmenárni.

Zistite si tiež, aké sú možnosti platby kartou a výška poplatkov za platby kartou v zahraničí.

6. Správne zbaliť batožinu

čo zbaliť na dovolenkuZvláštnu pozornosť venujte aj príprave batožiny. Letecké spoločnosti mávajú váhové limity pre prepravovanú batožinu a ak je prekročíte, za ťažšiu batožinu si priplatíte.

Ak si so sebou beriete na palubu príručnú batožinu, overte si jej povolené rozmery a či v nej nemáte niečo čo na palubu lietadla ísť nemôže napríklad tekutiny vo väčšom množstve.

Čo sa nesmie zobrať na palubu lietadla?

Pre príručnú batožinu, teda tú, ktoráú si beriete na palubu lietadla, platia prísne bezpečnostné pravidlá.

Do lietadla nesmiete vziať nič, čím by ste mohli ohroziť okolie – zbrane, strelivo, nože, výbušniny, toxické látky, zapaľovače, ostré a špicaté predmety. Ale tiež napríklad pletacie ihlice, lyžiarske palice alebo hračky, ktoré vyzerajú ako zbrane.

Tekutiny do lietadla

Osobitné pravidlá platia pre prepravované tekutiny, gély a spreje. Na palubu lietadla môžete vziať len tekutiny v nádobách do 100 ml, ktoré budú všetky uložené v priehľadnom uzatvárateľnom plastovom vrecku. Dohromady môžete mať 1 liter tekutín – počítajú sa všetky tekutiny, aj gély alebo peny na holenie.

Pre tekutiny uložené v batožine v nákladovom priestore neplatia žiadne obmedzenia.

Lieky, materské mlieko či dojčenská strava

dojčenská strava v lietadleŠpeciálne pravidlá platia aj pre lieky, pre materské mlieko a dojčenskú stravu.

Podmienky ich prepravy si overte u svojej leteckej spoločnosti.

Prečítajte si aj článok ako sa obliecť do lietadla.

Nezabudnite lieky

lekárnička na dovolenkuNezabudnite si so sebou pribaliť dostatočné množstvo liekov, ktoré bežne užívate, ale aj základné lieky proti horúčke, črevným ťažkostiam či proti zápalu.

Tomu, aké lieky si zbaliť na dovolenku, sa venuje článok Lekárnička na dovolenku – čo a prečo musí obsahovať?

7. Zariadiť si roaming u mobilného operátora

Preverte si u svojho mobilného operátora, či máte aktivovanú službu pre volanie zo zahraničia – roaming. Prípadne si ju nechajte aktivovať.

8. Nechať sa očkovať pri ceste do exotických krajín

Pokiaľ sa chystáte letieť za exotikou, zistite si, aké očkovania sú pre danú destináciu nutné a nechajte sa zaočkovať.

9. Byť včas na letisku

V deň letu buďte včas na letisku, aby ste mali dostatok času na odbavenie. Počítajte s tým, že brány k lietadlu sa zatvárajú niekoľko desiatok minút pred odletom. Keby ste prišli  na letisko na poslednú chvíľu, mohlo by sa stať že zostanete pred bránou vášho letu a budete pozerať ako vaše lietadlo odlieta.

Tak na nič nezabudnite a šťastný let.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button