AkoaPreco.com > Záhrada > Ako urobiť odvodnenie pozemku?

Ako urobiť odvodnenie pozemku?

ako na dobre odvodnenie pozemkuVoda na pozemku môže byť výhodná, ale ak je jej mnoho, tak naopak škodí. Pozemok, ktorý pripomína močiar, je potreba odvodniť. Veľkou nevýhodou by určite bolo, ak bude pozemok obklopený rovnako zamokrenými pozemkami, ako náš, napríklad ak budeme mať pozemok uprostred územia “nikoho”, teda samostatne s tým, že okolité pozemky nikto neudržiava. Možností je veľa, ale tiež aj riešení. Ako urobiť odvodnenie pozemku?

Čo budete na odvodnenie pozemku potrebovať:


 • mokrý pozemok
 • vymeriavacie kolíky
 • povrázok
 • vodováhu
 • krompáč
 • rýľ
 • lopatu
 • geotextíliu
 • odvodňovacie rúrky
 • kamene
 • zvyšky tehál

Čo spôsobuje zavodnenie pozemku

Zamokrenie spôsobuje samozrejme voda, takže je dôležité vedieť, aká to voda je. Ak je to voda len dažďová, ktorá nemá odtok, potom je riešenie vcelku jednoduché – musíme vode ten odtok urobiť. Základnou otázkou je, kam vodu “pošleme”. Ak záhradou preteká voda, je to ľahké, do nej, ale ak stojíme v rovine, odporúčame vykopať jamu a vodu viesť do nej. Jama môže byť z betónových skruží, potom môžeme vodu používať napríklad na zalievanie, alebo jamu vyplníme kamením, rozbitými tehlami a pod.

odvodňovanie pozemkuDrenáže čiže meliorácie môžeme robiť tak, že cez zamokrené územie vedieme drážky so sklonom k miestu podľa toho ako je napísané v predchádzajúcom odseku.

Drážky môžeme vyplniť kamením a pod., lepšie je však položiť melioračné rúrky s dierami. Na ne opatrne nasypeme kamienky (štrk), črepy a pod., Potom väčšie kamene a zahádžeme hlinou. Rúrky by nemali byť blízko pri zemi, aby sa neporušili napríklad pri záhradných prácach.

ako správne odvodniť pozemokKeď máme vodu priamo pri objekte a presakuje nám dovnútra, mali by sme zeminu odkopať okolo základov čo najhlbšie. Vyložíme geotextíliou, môžeme aj odkopanú  stenu vymurovať, môžeme túto stenu vzoprieť proti základom domu napríklad tehlou naprieč, aby sa zabránilo zrúteniu. Stenu možno aj vybetónovať, potom môžeme medzeru prekryť mriežkou, alebo ju vysypeme štrkom, črepinami, zvyškami tehál, kamením a pod., aby voda voľne tiekla na dno. Prečítajte si aj ako urobiť hydroizoláciu základov.

Sklon pri odvodňovaní pozemku


Dná odvodňovacích kanálov okolo domu by mali mať sklon k miestu, kde chceme vodu zbierať alebo odkiaľ odvádzať.

Ak to nevidíte tak jednoducho, ako to vyzerá, pozvite si na radu odborníka, prípadne sa poraďte s nejakou odbornou firmou, pokiaľ ide o rozsiahlejší pozemok.

Mohlo by vás zaujímať

ako urýchliť dozrievanie paradajok

Ako urýchliť dozrievanie paradajok?

V tomto článku vám poradíme ako urýchliť dozrievanie paradajok. Leto sa pomaly končí, noci sú už …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.