Ako liečiť

Ako liečiť suché oči?

ako liečiť suché očiSuché oči sú problémom, ktorý trápi veľké percento ľudí. Mnohí z nás s tým pritom vôbec nič nerobia, čo môže mať za následok postupné zhoršovanie zraku. Preto by ste mali vedieť, ako sa zachovať v okamihu, keď sa u vás prejavia symptómy tohto ochorenia. Ako liečiť suché oči?

V článku sa dozviete:

  • Čo sú suché oči
  • Príčiny
  • Postupy liečby
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Čo sú to suché oči?

Suché oči sa prejavujú tým, že cítite, ako sú vaše oči unavené. Sprievodnými príznakmi sú často tiež pocit sucha v očiach, prípadne máte pocit, ako by ste v nich mali nejaký cudzí predmet, napríklad zrnká piesku.

Dochádza k ich podráždeniu. Je to spôsobené tým, že oči neprodukujú toľko sĺz, prípadne dochádza k zmene slzného filmu.

Veľakrát býva sprievodným javom tiež výskyt kruhov pod očami z toho, ako sú unavené. Toto ochorenie môže byť spôsobené mnohými faktormi.

Príčiny suchých očí

príznaky a liečba syndrómu vyhoreniaK strate prirodzenej vlhkosti očí dochádza v prvom rade z dôvodov zlých klimatických podmienok v prostredí, v ktorom sa nachádzate.

Typicky to môže byť spôsobené napríklad tým, že v miestnosti, v ktorej sa zdržiavate, nie je dostatočná vlhkosť, vzduch je tu príliš suchý.

Často týmto problémom trpia ľudia pracujúci v kanceláriách, kde je zle nastavená klimatizácia a systém vykurovania. Zároveň s tým môže súvisieť aj syndróm vyhorenia.

Medzi ďalšie príčiny suchých očí patrí tiež pobyt v ovzduší, ktoré je znečistené od prachu, cigaretového dymu a pod.

suché okoSuché oči trápia často aj tých z vás, ktorí pravidelne a dlho pracujú s počítačom.

Zlá vzdialenosť od monitora spôsobuje to, že dochádza k zníženiu frekvencie žmurkania. Oči potom nie sú prirodzene vlhké, čo zapríčiní ich podráždenie. Rovnako tak vyvolá tento efekt aj časté sledovanie televízie príliš z blízka.

V neposlednom rade potom suché oči spôsobené nosením kontaktných šošoviek, ktoré už nespĺňajú svoju funkciu, ich povrch je vysušený. Prečítajte si článok: Ako nasadiť a ako vyberať kontaktné šošovky?

Postupy liečby suchých očí

Vyhľadajte pomoc u lekára

V prvom rade je vhodné spomenúť, že ak sú problémy so zrakom dlho dlhodobejšieho charakteru, prípadne vás trápia intenzívne, mali by ste čo najskôr zájsť k očnému lekárovi. Ten zaistí komplexnú liečbu na základe odbornej prehliadky a zistenia príčin ochorenia.

Vo väčšine prípadov postačí predpísanie liekov vo forme očných kvapiek, v niektorých situáciách je však potrebný aj chirurgický zákrok.

Upravte vlhkosť vzduchu v miestnosti

liečenie suchých očíProblémy so suchým okom možno do istej miery riešiť aj svojpomocne, a to tým, že odstránite príčinu, ktorá tento stav vyvolala.

To znamená, že zabezpečíte, aby bol v miestnostiach, v ktorých sa nachádzate, vlhkejší vzduch. Skontrolujte klimatizáciu.

Vyhnite sa pobytu v znečistenom ovzduší

V prípade, že máte podráždené oči, vyhýbajte sa zafajčenému a špinavému prostrediu.

Dodržujte vzdialenosť od monitora pri práci s počítačom

ako cvičiť zrakPri práci s počítačom sa snažte monitor nastaviť tak, aby vaše oči nehľadeli nahor, ale skôr mierne nadol.

Dodržujte tiež správnu vzdialenosť od obrazovky. Tá by mala byť minimálne 60 centimetrov.

Tip na článok: Ako cvičiť zrak a predísť vzniku očných vád?

Snažte sa viac žmurkať

Problémov so suchými oami sa rýchlejšie zbavíte aj tým, že budete častejšie žmurkať. Oči tak vyprodukujú viac sĺz.

Dodržujte správny pitný režim

pitný režim pri detoxikáciíSúčasťou liečby suchých očí by malo byť aj dodržiavanie správneho pitného režimu. Tu platí, že by dospelý človek mal vypiť aspoň 2 litre tekutín denne.

V letných mesiacoch, keď panujú vyššie teploty, náležite zvýšte prísun tekutín.

Vysaďte kontaktné šošovky

ako nasadiť a ako vybrať šošovkyV prípade, že nosíte kontaktné šošovky a trápia vás suché oči, je na mieste konzultácia s lekárom o tom, či práve ich nosenie nie je príčinou ťažkostí.

Potom môže byť riešením ich dočasné vysadenie a nahradenie klasickými dioptrickými okuliarmi.

Ako dlho liečba suchých očí potrvá?

Problém so suchým okom môže byť krátkodobý. Pokiaľ nie je príznakom nejakého väčšieho problému so zrakom, zvyčajne odznie počas dňa.

Stačí zmeniť prostredie, prípadne vykonať niektorý z iných postupov, o ktorých som sa zmienila vyššie.

Aké budú náklady na liečbu?

Vypočítanie nákladov na liečbu suchých očí sa nedá presne určiť. Môžu byť nulové. V prípade, že použijete tradičné riešenie, teda použijete očné kvapky, potom vás ich nákup vyjde na niekoľko eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button