Úvod / Práca a vzdelanie / Ako sa starať o pamäť?

Ako sa starať o pamäť?

ako na trenovanie pamätiPamäť je zásobárňou poznatkov, ktoré sme v živote získali. Aby sme mohli konať, musíme si pamätať určité množstvo javov a okolností, ktoré sme už prežili, a aplikovať ich ďalej. Schopnosť uložiť, uchovávať a vybavovať si informácie je v detstve veľmi jednoduchá, pretože sa miliardy nervových buniek v mozgu ľahko prepájajú a vytvárajú stále nové spoje. S narastajúcim vekom ale narastajú problémy s pamäťou. Viacero ľudí si myslí, že sa o pamäť nemusia starať. To je ale omyl. Pamäť potrebuje našu starostlivosť. Akú? Ako sa starať o pamäť?

Hry a pamäť


Odporúčajú sa hry ako sudoku, krížovky a ďalšie, pri ktorých musíte používať logické myslenie. Pomôžu rôzne všeobecné testy vedomostí, ale aj počítačové hry.

Nejde samozrejme o hry, v ktorých len strieľate na cieľ, ale o hry, kde potrebujete využiť stratégiu, dômyselnosť a hlavne pamäť.

Záujem o nové informácie

ako sa starať o pamäťVeľmi dôležitý je váš samotný záujem o nové informácie. Sledujte vedomostné súťaže, skúšajte sa z oblasti, ktorá vás najviac baví. Pri spravodajstve sa napríklad sústreďte na vnímanie informácií a potom si skúste nahlas znovu vymenovať všetky témy reportáží.

Čítajte literatúru, ktorá vás baví a zaujíma a potom sa skúšajte z toho, čo ste si z nej zapamätali. A to tak, že sa pokúsite vybaviť si hlavné myšlienky, skúste o nich nahlas hovoriť. Nielen že si na vec urobíte vlastný názor, ale zároveň si cvičíte zapamätávanie.

Diskusia o získaných poznatkoch (tj. opakovanie nahlas)


Premýšľajte o novo nadobudnutých poznatkoch a hovorte o nich s priateľmi alebo známymi, ktorí majú podobné záujmy ako vy. Prihláste sa napríklad do krúžku alebo klubu, ktorý sa na vašu obľúbenú oblasť zameriava, potom to bude jednoduchšie. Oblasťou, o ktorej radi diskutujete, môže byť politika, ekonomika, kinológia, ornitológia, história .., ale samozrejme aj čokoľvek iné. Uvidíte, ako vás bude baviť uplatniť získané poznatky v praxi a ako prínosná bude diskusia o nich.

Doplnky stravy

doplnky výživý pri opareSamozrejme existujú doplnky stravy, ktoré podporujú pamäť a ktoré vám môžu pomôcť vo vašom úsilí. Medzi látky zlepšujúce pamäť patrí Ginkgo biloba, vitamín B6, guarana a ďalšie. Možno ich používať ako pilulky alebo v podobe byliniek, z ktorých si urobíte čaj. Pozrite si aj článok: Ako sa sústrediť na prácu alebo učenie?

Ľahšie zapamätanie

Látku si ľahšie zapamätáte, ak si ju rozdelíte do malých zvládnuteľných jednotiek. Krátkodobá pamäť dokáže uchovať len zhruba sedem písmen alebo číslic tak, aby sa previedli do dlhodobej pamäte, než sa začnú pomaly strácať. Samozrejme to závisí na individualite človeka. Pomáha napríklad spojiť si číslo s nejakým známym číslom (dátum narodenia, číslo domu, známy rok atď.).

Tipy:


Existuje rôzna literatúra, ktorá sa zameriava priamo na trénovanie pamäti. Na internete ľahko nájdete aj kurzy, kde vás odborníci precvičia z pamäti, alebo testy pamäti, ktoré odhalia, ako na tom vaša pamäť vlastne je.

Ako sa starať o pamäť?
5 (99.71%) 70 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

tlačová konferencia - pozvaní novinári

Ako zorganizovať tlačovú konferenciu?

Ak chcete verejnosť upozorniť na udalosti, ku ktorým došlo vo vašej spoločnosti, ideálne riešenie je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *