Ako vybrať kontaktné šošovky?
Kontaktné šošovky majú oproti okuliarom množstvo výhod. Nie sú na prvý pohľad vidieť, sú pohodlné a neprekážajú pri športe. Zdravé a bezpečné nosenie kontaktných šošoviek ale vyžaduje niekoľko pravidiel na úvod. Bez odborného vyšetrenia zraku kontaktné šošovky nenosíme. Špecialista na kontaktné šošovky (optometrista či kontaktológ) vás má zacvičiť pri nasadzovaní a starostlivosti o ne. A v neposlednom rade je tu samotný výber kontaktných šošoviek. Na trhu ich sú tisíce, ktoré vybrať?
Čo je potrebné na výber kontaktných šošoviek:
- návšteva špecialistu
Periodicita výmeny kontaktných šošoviek
Šošovky je potrebné pravidelne čistiť a meniť. Každodenným používaním sa opotrebovávajú. Sú v oku cudzím telesom, usadeniny alebo bakteriálne zárodky nám môžu nenávratne zničiť zrak.
Najhygienickejšie sú preto jednodňové kontaktné šošovky, ktoré sú aj najmenej náročné na údržbu. Sú vhodné pre alergikov.
Nevýhodou je ich vyššia nákupná cena, nemusíte ale kupovať puzdro na kontaktné šošovky ani roztok na kontaktné šošovky. Ráno ich nasadíte a večer vyhodíte do koša.
Najpredávanejšími kontaktnými šošovkami sú 14-dňové alebo 30-dňové kontaktné šošovky. V praxi to znamená, že jeden pár kontaktných šošoviek nosíte najdlhšie 14 dní alebo mesiac, na noc ich dávate dole a necháte vyčistiť v roztoku. Štvrťročné a ročné kontaktné šošovky sú už dnes skôr výnimkou. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť okuliare.
Výrobcovia kontaktných šošoviek a rozdiely
Medzi 14denné kvalitné šošovky možno zaradiť Acuvue Advance Plus od výrobcu Johnson & Johnson, ktoré lepšie odolávajú usadzovaniu depozít.
Z 30 denných odporúčam značku Biofinity. Vďaka technológii Aquaform majú šošovky Biofinity nadštandardne vysokú priepustnosť pre kyslík, čo zaručuje belší a zdravší vzhľad očí, a zároveň si zachovávajú vysoký obsah vody pre väčšie pohodlie pri nosení, s čím majú niektoré silikón-hydrogélové šošovky problém.
Materiál kontaktných šošoviek
Vybrať kontaktné šošovky vyrobené z hydrogélu alebo radšej silikón-hydrogélové? Silikón-hydrogélové kontaktné šošovky sú modernejšie, umožňujú väčšiu priepustnosť kyslíka a sú zdravšie.
Pamätajte na pravidlo, že čím je priepustnosť pre kyslík vyššia, tým lepšie potom oko môže prirodzene dýchať a vyživovať rohovku.
Šošovky na váš typ chyby zraku
Netreba asi popisovať, že pre rôzne chyby oka je potrebné používať rôzne šošovky. Tórické (astigmatické) majú rôzne dioptrie na malej ploche, sú predpisované astigmatikom.
Sférické sú najbežnejšími kontaktnými šošovkami vhodné pre krátkozrakosť aj ďalekozrakosť. Aj sférické kontaktné šošovky dokážu korigovať ľahší astigmatizmus. Starší ľudia často využívajú bifokálne či multifokálne šošovky pre horšie videnie na blízko.
Pozrite si aj články: