Zdravie a krásaAko liečiť

Ako sa opaľovať bezpečne?

návod postup a rady ako sa opaľovať bezpečnePrečítajte si nasledujúci článok ako sa opaľovať bezpečne. Myslite napríklad aj v babom lete na bezpečné opaľovanie! Jesenné slnko väčšinou neublíži toľko ako to letné alebo jarné, napriek tomu však predstavuje nebezpečenstvo. Zistite, ako sa brániť negatívnym následkom opaľovania a ako sa vyhnúť melanómu kože! Navyše rada, ako si bronzové opálenie najdlhšie udržať.

Hlavné zásady ako sa opaľovať bezpečne

„Ani v teplých dňoch na jeseň nikto nemyslí na zásady bezpečného opaľovania. Myslím, že je to chyba. Mám veľmi citlivú pokožku a už niekoľkokrát som sa spálila aj koncom septembra,“rozpráva tridsaťštyriročná čitateľka Magdaléna z Nitry.

Ľudia často podliehajú mýtu, že opálenú pokožku už nemusia nijako chrániť. Pravda je taká, že dlhší čas prirodzene opaľovaná pokožka si vytvorí maximálny ochranný faktor 4 až 6. To bohužiaľ pre ďalšie slnenie nestačí. Slnečné žiarenie navyše dokáže prestúpiť aj mraky.

Viacerí z nás navyše ešte koncom septembra a začiatkom októbra odchádzajú na neskorú dovolenku za slnkom.

Používanie krémov na opaľovanie

bezpečné opaľovanie počas leta a na jeseň„Opaľovanie som bral vždy na ľahkú váhu. Krém na opaľovanie som použil maximálne na začiatku leta, a keď si koža na slnko zvykla, vynechal som ho až do konca sezóny úplne.

Pred piatimi rokmi mi ale lekári diagnostikovali melanóm kože,“hovorí štyridsaťpäťročný Vladimír z Nemšovej. „Bol som veľmi prekvapený.

Myslel som, že keď som štvrtý fototyp, tento problém mi nehrozí,“dodáva. Je fakt, že rakovinou kože trpia častejšie svetlovlasí ľudia so svetlou pleťou. Napriek tomu by zásady bezpečného opaľovania nemal podceňovať nikto.

Aké sú zásady zdravého opaľovania?

Pred letom alebo dlhším slnením – napríklad na dovolenkách, na ktoré jazdíme celý rok – jedzte viac ovocia a zeleniny a pite zelený čaj. Predovšetkým sa to týka mrkvy. Látky v nich obsiahnuté dokážu čiastočne zabrániť nebezpečnému pôsobeniu slnka.

bezpečné opaľovanie pri moriPočas samotného opaľovania si dávajte pozor na hodinu, kedy sa opaľujete, a dĺžku doby strávenej na slnku.

Vyhýbajte sa poludňajšiemu slnku a v slnečnom kúpeli sa pomaly osmeľujte.

Starostlivo si vyberajte krém na opaľovanie a radšej si pre neho zájdite do lekárne, kde vám poradia ten najvhodnejší pre vašu pokožku.

Krém na opaľovanie používajte niekoľkokrát denne, začnite najlepšie pred tým, než vyjdete na slnko. Ideálne je používať aj krémy po opaľovaní.

Ako si udržať opálenie čo najdlhšie

Ak si chcete udržať opálenie čo najdlhšie, je dôležité hydratovať pokožku. Nevyhýbajte sa ani pravidelným peelingom.

Lekári však dlhodobo varujú pred soláriami. Pravidelné opaľovanie v soláriu je nebezpečnejšie ako vystavovanie sa slnku.

Okrem zvýšeného výskytu nádorových ochorení sa s návštevami solárií približujete starobe. Koža sa totiž vysušuje a pribúda vrások.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button