Ako sa naučiť písať?
Naučiť sa písať možno nie je tak ľahká záležitosť ako by sa mohlo zdať. Umenie písať je v dnešnej dobe veľmi ceneným nástrojom. Vďaka nemu môžete získať mnoho zaujímavých príležitostí. Máte pocit, že aj napriek všetkej snahe sa vám to nedarí? Či už je vaším snom napísať knihu, alebo zlepšiť svoje schopnosti kvôli škole či práci, sami určite viete, že to nie je tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Veľakrát to znamená hodiny sedenia pred prázdnym dokumentom. Vďaka umeniu písať sa často zlepší váš študijný prospech, zvlášť pri absolvovaní vysokej školy, kde je táto zručnosť úplne kľúčová. Ak je vaša túžba naučiť sa písať naozaj silná, potom vám prinášame niekoľko cielených rád, ako môžete svoj cieľ krôčik po krôčiku dosiahnuť. Poďte sa s nami pozrieť, ako na to!
Čo budete potrebovať, ak sa chcete naučiť písať:
- ceruzka
- papier
- notebook
- wifi
Čím ste sčítanejší, tým lepšie vám pôjde písanie
Úplne kľúčové v prípade, že sa chcete naučiť písať je čítanie kníh. Čím viac kníh prečítate, tým bohatšiu slovnú zásobu budete mať.
Môžete čítať noviny a články na internete, alebo sa usadiť s dobrou knihou doma po škole či po práci a mať knihu ako formu relaxu.
Ak je vaša zbierka kníh obmedzená, odporúčame založiť si preukaz vo verejnej knižnici. Pamätajte si, že ani čítačka a knihy v PDF klasickú papierovú knihu nikdy nenahradia.
Hoci sú tieto výdobytky modernej doby šikovným moderným nástrojom, nedajú vám ten pocit, ako keď otáčate stránku po stránke a hltáte obsah knihy vo väzbe, pričom cítite vôňu stránok knihy.
Základom písania je ovládanie gramatiky
Začnite sa zaujímať o gramatiku slovenského jazyka.
Ak sa chcete naučiť písať poriadne a ak plánujete, že sa písaním budete živiť, chcete si touto formou privyrábať, alebo túžite vedieť písať kvalitne z akéhokoľvek iného dôvodu, je znalosť gramatiky ďalšou dôležitou časťou celého procesu.
Na internete existuje veľké množstvo internetových portálov, ktoré sa na túto problematiku zameriavajú. Existujú tiež odborné kurzy, ktoré vás správnou gramatikou prevedú aj s odborným výkladom.
Trénujte, tvorte, brainstormingujte
Ak sa chcete naučiť písať, začnite písať. Je jedno, či sa bude jednať o krátku poviedku pre vašich blízkych, blog, alebo o seminárnu prácu. Aj napriek tomu, že začiatok môže byť najprv ťažký, vydržte pri písaní a buďte trpezliví, aj keď vám to spočiatku nepôjde.
Môžete si stanoviť limity, kedy sa písaniu budete venovať. Najprv postačí desať minút denne a postupom času môžete tento limit zvyšovať.
Nebojte sa ukázať verejnosti vaše prvotiny
Ak sa chcete naučiť písať, nebojte sa reakcií a dávajte svoje texty čítať iným ľuďom. Môžete sa prihlásiť na najrôznejšie fóra nadšencov písania, alebo svoje prvotiny dajte prečítať kamarátom a rodine (zvlášť v prípade, že sa bojíte vystúpiť so svojou prácou verejne).
Spätná väzba je veľmi dôležitá, vďaka nej môžete odhaliť svoje slabiny alebo ťažkopádnosť textu. Často vás tiež obohatia o nové námety alebo netradičné pohľady na vec.
Tipy ako sa naučiť písať
Noste so sebou poznámkový blok, do ktorého si píšte všetky nápady a námety, ktoré vás napadnú, vzhľadom na to, že vás múza nemusí kopnúť práve vo chvíli keď máte svoju „chvíľku písania“. Nebudete ich musieť stále držať v hlave.
Ak píšete a nie ste si istí gramatickou správnosťou niektorého slova, používajte slovník gramatiky slovenského jazyka, ktorý je dostupný na internete. Rovnako tak nájdete aj výkladové slovníky slovenského jazyka alebo synonymické slovníky, ktoré sú tiež cenným priateľom pri písaní, aby váš text nepôsobil jednotvárne.
Prečítajte si aj tieto články: