Práca a vzdelanie

Ako zorganizovať tlačovú konferenciu?

tlačová konferencia - pozvaní novináriAk chcete verejnosť upozorniť na udalosti, ku ktorým došlo vo vašej spoločnosti, ideálne riešenie je zorganizovať tlačovú konferenciu pre novinárov. Úspešná tlačová konferencia si vyžaduje pomerne náročnú prípravu a dobrú organizáciu. Ako zorganizovať tlačovú konferenciu na dosiahnutie komunikačného cieľa?

Čo je na zorganizovanie tlačovej konferencie potrebné:

  • medialist
  • miestnosť na usporiadanie
  • materiály pre novinárov
  • technika – mikrofón
  • občerstvenie

Čo si na tlačovú konferenciu pripraviť

Ako zorganizovať tlačovú konferenciu

V prvom rade si musíme premyslieť hlavnú tému a aktuálnosť zdieľanej správy. Tlačová konferencia usporiadaná k udalosti, ktorá sa konala už pred mesiacom, nemá žiaden účinok.

Najmä zástupcovia médií sa v dnešnej internetovej dobre snažia svojich čitateľov bezprostredne informovať, správa z tlačovej konferencie býva často k dispozícii na internete ešte pred ukončením tlačovej konferencie.

Hlavnou témou je téma, na ktorú sa môžu novinári oprieť, ktorá je pre čitateľa zaujímavá a pútavá a čitateľovi prináša nové a dôležité fakty, ktoré verejnosť ocení. Prečítajte si aj ako sa obliecť na pohovor.

Ako pozvať na tlačovú konferenciu novinárov

Ak už máte tému pripravenú, je na rade organizačná stránka. Zabezpečte miesto pre novinárov z rôznych redakcií, ktoré bude ľahko dostupné. Tlačová konferencia na periférii Prahy nebude mať taký veľký efekt (pokiaľ ide o účasť novinárov) ako tlačová konferencia konajúca sa v blízkosti redakcie.

ako usporiadať tlačovú konferenciuVyberte si cieľové médiá, ktoré budú mať záujem o zverejnenie informácií z vašej tlačovej konferencie. Medialist – teda zoznam kontaktov a médií – si pripravte vopred.

Najlepším riešením je telefonický kontakt s redakciou, počas ktorého požiadate o konkrétne kontakty na novinárov, ktorým môžete poslať pozvánku na tlačovú konferenciu.

Pozvánka by mala obsahovať základné informácie o dátume a čase konania akcie, miesta konania a tematike. Priložte kontaktné údaje na zástupcu, ktorý bude komunikovať s novinármi.

Kto bude viesť tlačovú konferenciu

Okrem hostí, ktorí odpovedajú na otázky novinárov, niekto musí túto akciu moderovať. Bude zodpovedný za privítanie novinárov a vhodné usmerňovanie konferencie.

Moderátor musí byť pohotový, komunikatívny a mať vynikajúce vyjadrovacie schopnosti. Moderátor vedie konferenciu – dáva novinárom priestor na otázky a hosťom priestor na odpovede.

Čo by na tlačovej konferencii nemalo chýbať

Najmä podklady, ktoré si novinári môžu vziať do redakcie a s ktorými môžu ďalej pracovať. V materiáloch by mali novinári nájsť pripravenú tlačovú správu a ďalšie doplňujúce informácie – napríklad štatistiky alebo grafy, z ktorých môžu zástupcovia médií vychádzať.

Pri organizácií je tiež potrebné myslieť na priestor pre umiestnenie televíznych kamier štábu. Na tlačovú konferenciu patrí aj malé občerstvenie pre novinárov.

Najvhodnejší čas na tlačovú konferenciu

Zvyčajne každý deň o 9:00 majú redakcie poradu. Preto usporiadajte tlačovú konferenciu o 10 alebo 11 hodine. Neskôr už nie. Pripravujete sa o možnosť zverejniť vašu správu v rannom vydaní novín nasledujúceho dňa.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button