Úvod / Práca a vzdelanie / Ako začať s myšlienkovými mapami?

Ako začať s myšlienkovými mapami?

ako začať s myšlienkovými mapamiMyšlienkové mapy sa používajú od nepamäti, používajú sa k prehľadnej organizácii myšlienok, úloh a iných informácii, ktoré spolu súvisia. Ako začať s myšlienkovými mapami?

Čo sú to myšlienkové mapy?


Myšlienková mapa je diagram, respektíve sú to grafický vyobrazené vetvy okolo centra nákresu, kedy jednotlivé vetvy nesú informačnú hodnotu v podobe textu alebo vypovedajúceho obrázku. Môžu vám môžu pomôcť pri organizácii projektov a úloh, napríklad pri organizovaní oslavy, keď do myšlienkovej mapy zachytíte všetko čo sa k organizácii oslavy viaže, nebude potom problém čas od času kontrolovať, či sa na niečo nezabudlo.

Systém myšlienkových máp sa považuje za dokonalejší prostriedok pre zachytenie akýchkoľvek informácií, a to oproti klasickému zachytávaniu informáciu pod sebou. V tomto článku vám predstavíme niekoľko postupu, ako začať s myšlienkovými mapami.

Čo je potrebné?


  • ceruzka a papier, prípadne počítač s prístupom na internet

Postup:

  1. Vezmite si ceruzku, najlepšie viac farebných ceruziek a pripravte si čistý list papiera, najlepšie A4 alebo väčší, ale môžete si vystačiť aj s menším.
  2. Do stredu papiera napíšte tému, ku ktorej sa viažu ďalšie informácie, ktoré chcete zachytiť. Povedzme, že chcete organizovať oslavu narodenín. Takže do stredu napíšeme Oslava narodenín. Je celkom dobré si to už nejako grafický upraviť, nakreslite tam napríklad tortu a alebo niečo podobné. Kreslenie veľmi pomáha, lebo potom, keď je mapa hotová, a za nejaký čas sa na ňu pozriete, nebudete musieť dlho mapu študovať, len pozriete na obrázky a hneď vám budú jasné všetky súvislosti.
  3. Teraz od stredu začneme kresliť vetvy. Napríklad u oslavy nás asi hneď napadne, že budú potrebné priestory, hostia, občerstvenie, darčeky a prípadne ďalšie. Tieto hlavné myšlienky zachytíme na samostatných vetvách, najlepšie rôznymi smermi od stredu. Všetky musia byť spojené so stredom.podrobná myšlienková mapa
  4. Teraz k jednotlivým myšlienkam, začneme kresliť ďalšie vetvy, ktoré budú danú myšlienku rozvetvovať. Napríklad u vetvy Darčeky, nás môžu napadnú myšlienky, čo má dotyčný rád, aké sú jeho koníčky a iné myšlienky, ktoré môžu slúžiť na rozhodovanie o darčeku, ktorým oslávenca obdarujeme. Týmto spôsobom pokračujte ďalej, až na tú poslednú myšlienku, týkajúcu sa organizácie oslavy narodenín.
  5. A je to, toto je vaša myšlienková mapa, týkajúca sa organizácie oslavy narodenín.
  6. Myšlienkové mapy nie sú nič zložité, je tu základný princíp, a je len na vás aké mapy budete robiť. Ak sa vám myšlienkové mapy zapáčili, odporúčame sa pozrieť na zdroje uvedené nižšie, napríklad si prečítať knižku alebo iné články o myšlienkovom mapovaní, ktorých je na internete viacero.

Tipy


Používajte myšlienkové mapy pre zachytenie informácie aj pri štúdiu, ako zápisky o prečítanej téme, mimo toho, že vaše zápisky budú jednoducho dostupné, váš mozog si lepšie látku zapamätá, pretože informácie budete ihneď triediť do vetve, a tak ako ich budete mať na papieri, tak ich zachytí aj váš mozog.

Ako začať s myšlienkovými mapami?
5 (100%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

tlačová konferencia - pozvaní novinári

Ako zorganizovať tlačovú konferenciu?

Ak chcete verejnosť upozorniť na udalosti, ku ktorým došlo vo vašej spoločnosti, ideálne riešenie je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *