Práca a vzdelanie

Ako sa dostať na odbor histórie na vysokej škole?

odbor histórieZaujímate sa o dejiny, chceli by ste študovať odbor histórie ale neviete, čo vás bude čakať na prijímacích skúškach? Láka vás štúdium archívnictva alebo archeológie? Dostať sa na históriu môžete na niekoľkých vysokých školách aj v Českej republike. Šance sú pomerne vysoké. Poradíme vám, ako na to.

Kde môžete študovať odbor histórie?

Vybrať si vysokú školu, kde budete skladať prijímacie skúšky bude zrejme váš prvý oriešok. Históriu môžete totiž študovať napríklad na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, na Univerzite Matej Bela v Banskej Bystrici, alebo na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

V Čechách môžete históriu študovať na Karlovej univerzite v Prahe, na Masarykovej univerzite v Brne, Juhočeskej univerzite v Českých Budějoviciach alebo na Ostravskej univerzite.

ako sa dostať na odbor históriePardubice, Hradec Králové, Opava aj Olomouc – proste ponuka je široká a vy máte z čoho vyberať. To je na jednej strane plus, na druhej strane si ale budete musieť detailne preštudovať, aké podmienky pre prijatie na štúdium budete musieť splniť.

Niektoré školy vám ponúknu dvoj-odborové, iné jedno-odborové štúdium.

Poobzerajte sa takisto po cenách ubytovania a dopravnej dostupnosti. Zamerajte sa taktiež na to, ako sú učebne na školách vybavené – zatiaľ čo jedna škola investuje do moderného vzdelávania, tá druhá sa tým jednoducho nezaoberá.

Príprava na prijímacie skúšky na vysokú školu

Ak sa chcete dostať na odbor histórie, príprava by mala byť veľmi intenzívna, hlavne ak by ste chceli študovať na najprestížnejších školách.

Kým na jednej škole budete musieť prejsť dvoma kolami prijímacieho procesu a preukázať znalosti z národných a svetových dejín od raného stredoveku do súčasnosti, na inej škole vás prijmú bez skladania prijímacích skúšok.

štúdium histórieRozhoduje váš priemer na škole alebo účasť v dejepisných súťažiach. Prijímacia skúška môže pozostávať aj z motivačného pohovoru, kde by mal uchádzač preukázať svoj záujem o štúdium. A aké sú vôbec vaše šance?

Najväčší záujem o to dostať sa na odbor histórie je na Karlovej univerzite a na Masarykovej univerzite.

Tu sa stane študentom každý tretí uchádzač. Na Univerzitu Palackého sa dostane dokonca zhruba každý piaty uchádzač. Na ostatných školách sú štatistiky oveľa prívetivejšie.

Úspešného prijatia na štúdium sa dočká zhruba 50% záujemcov. Nezabudnite, že na niektorých školách budete musieť preukázať aj svoje jazykové zručnosti z iných jazykov – napríklad angličtiny, nemčiny alebo ruštiny.

Zostavte si rebríček vysokých škôl

Musíte si vybrať zo širokej ponuky, preto sa do miest, kde sa dá dostať na odbor histórie neváhajte osobne vypraviť a prezrieť si ich. Ideálne by bolo, keby ste si zostavili svoj osobný rebríček vysokých škôl a pripojili ku každej škole kritériá, ktoré vás zaujímajú, a tie obodovali.

Navštívte dni otvorených dverí, ktoré školy pre uchádzačov o štúdium aj ich rodičia každoročne usporiadavajú.

kde študovať odbor histórieBývajú zvyčajne v decembri a v januári. Akonáhle budete zasielať prihlášku na štúdium (obvykle do konca februára), mali by ste mať jasno.

Vyberte si napríklad dve TOP školy, ktoré vás najviac zaujali a jednu tzv. „istotu“.

Teda školu, kde je prijímací proces na štúdium nenáročný a máte veľké šance odbor histórie študovať. Jedna prihláška vás vyjde zhruba na 20 Eur, podmienky nájdete na webových stránkach škôl.

Nedostali ste sa na vysokú školu, čo teraz?

Odpoveď je jednoduchá. Skúste odvolanie pre neprijatie na štúdium, prípadne sa informujte na ďalších školách, či ešte nových študentov prijímajú. Niekde mohol byť totiž nízky záujem alebo sa odbor znovu akreditoval. Ako si tieto informácie strážiť?

Pravidelne navštevujte webové stránky škôl alebo odoberajte ich novinky prostredníctvom RSS kanálu do vašej emailovej schránky. K dispozícii sú tiež internetové stránky Ministerstva školstva Slovenskej republiky.

Ďalšími možnosťami je nultý ročník na škole (platený) či pomaturitné štúdium skrz agentúru. Výhodou je, že vám zostane štatút študenta.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button