Práca a vzdelanie

Ako sa naučiť hovoriť pred obecenstvom a zbaviť sa trémy?

Ako sa naučiť hovoriť pred obecenstvom a zbaviť sa trémyVerejné vystupovanie pred obecenstvom je pre mnoho ľudí hotová nočná mora. Situácia, kedy sa na nás upiera pohľad desiatok párov očí vie človeka doslova pripraviť o reč. Tréma je vrodená ľudská vlastnosť, mierna tréma nám mnohokrát pomáha k lepším výkonom, vysoká tréma je však skôr na škodu. Patríte medzi trémistov? Hanbíte sa hovoriť pred obecenstvom? Poradíme vám, ako zlepšiť svoj verejný prejav a zbaviť sa trémy.

Postup ako sa naučiť hovoriť pred obecenstvom a zbaviť sa trémy

Určite poznáte ten pocit, kedy musíte niečo povedať pred obecenstvom. Zrazu vás zaleje horúci pot a nie ste schopní čokoľvek povedať, pretože vám v hrdle vyrástol jeden veľký hrboľ. Najradšej by ste utiekli, ale nemôžete, pretože všetci netrpezlivo čakajú, čo im chcete povedať.

Je jedno, či ide o firemnú prezentáciu, alebo skúšanie pred školskou tabuľou. Tréma mnohokrát spôsobí váš horší školský prospech, veľmi ovplyvňuje, či získate svoju vysnívanú prácu alebo vaše pracovné výkony.

Ono to naozaj ide…

Môže sa vám to zdať nefér – vy predsa nie ste exhibicionisti, ktorí by mali potrebu baviť veľkú spoločnosť ľudí. Nemusíte sa ale zbytočne znepokojovať. Aj ten najväčší introvert dokáže s trochou cviku zvládnuť umenie hovoriť pred ľuďmi a zbaviť sa trémy.

Ako teda na to a naučiť sa hovoriť pred obecenstvom

Ako sa zbaviť trémy pred obecenstvomPrejav si najprv naplánujte. Budete k tomu potrebovať iba ceruzku a papier. Môžete si napísať celý prejav, alebo len záchytné body, ktorých sa budete držať. Osobne odporúčame bodový systém.

V prípade, že sa prejav naučíte slovo od slova, môže sa stať, že niektorú časť zabudnete a zrazu nebudete vedieť, čo máte hovoriť.

Pri nácviku prejavu sa postavte pred zrkadlo a snažte sa zapôsobiť sám na seba ako na diváka. Výhodou je, že sa nebudete musieť konfrontovať s ďalšími ľuďmi.

Skúste s tým bojovať skupinovo

Zapíšte sa do skupiny, ktorá sa zaoberá verejnou prezentáciou, prípadne taký klub založte s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. Veďte niekoľkominútové prejavy pred celou skupinou. Prejavy striedajte – raz bude prejav pripravený, druhýkrát úplne improvizovaný.

Skupina vás následne upozorní na nesprávne držanie tela, príliš rýchlu reč alebo nedostatok očného kontaktu. Na týchto veciach môžete ďalej pracovať.

Zabudnite na určité slová…

Snažte sa v reči eliminovať „parazitné slová“, akými sú napríklad slová – takže, vlastne, ako a podobne. Nie vždy sa vám podarí svoju reč ustrážiť, ale myslite na to čo možno najčastejšie.

Vyhliadnite si pár ľudí v publiku

Ako hovoriť pred obecenstvomAk hovoríte pred skupinou a ste nervózny, nájdite si v publiku niekoľko sympatických tvárí, s ktorými budete udržiavať očný kontakt.

Je dokázané, že sympatickí ľudia v publiku nás dokážu čiastočne zbaviť nepríjemných pocitov.

Pár dobrých rád na záver

Vždy hovorte dostatočne nahlas, dbajte na správnu rýchlosť reči a udržiavanie očného kontaktu s publikom.

Ak neudržíte očný kontakt s publikom, začne sa rýchlo nudiť a nebude vašim slovám venovať pozornosť. Prajem vám veľa úspechov v boji s trémou!

Tipy ako na rozprávania na verejnosti

  • Pri prejave pred obecenstvom nezabudnite dýchať.
  • Zapíšte sa napríklad do dramatického krúžku, kde sa nervozity z verejného výstupu zbavíte celkom určite.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button