Domácnosť

Ako zabezpečiť byt proti zlodejom?

zabezpečenie bytu proti zlodejomČasto nad večernými správami krútite hlavou, keď vysielajú reportáž o zlodejoch, ktorí vykrádajú byty za bieleho dňa? Hovoríte si, že to sa vám predsa nemôže stať. Ale tým si naozaj nemôžete byť tak istí … Ak nemáte byt či dom dostatočne zabezpečený, môže sa nabudúce hovoriť o vašom vykradnutom dome. Ako teda dobre zabezpečiť byt proti zlodejom?

Zabezpečenie okien a dverí bytu

Mechanické zabezpečenie dverí a okien je základným prvkom ochrany vášho bytu. Väčšina zlodejov sa totiž dostáva dovnútra najčastejšie vstupnými dverami alebo pivničnými a ďalšími nižšie položenými oknami.

Aké vybrať dvere pre dokonalé zabezpečenie bytu?

bezpečnostné dvereBezpečnostné dvere sa delia podľa EÚ do bezpečnostných tried od 1 do 6, čím vyššie číslo, tým vyššia kvalita.

Bezpečnostné dvere môžu byť drevené alebo kovové. A ako sa líši od tých klasických dverí? Bezpečnostné dvere nemajú len jeden zámok, ale hneď zámkov niekoľko. Tie najlepšie dvere majú až 20 zamykacích bodov.

Dobrú funkciu dverí však zaistí len správne zasadenie do zárubní s bezpečnostnými parametrami. Takéto zárubne sú vystužené, odolné a pripravené na vyššiu hmotnosť dverí.

Máte ešte ďalšie dvere? Ak áno, vyzbrojte aj tieto. Alebo si myslíte, že si zlodej bude lámať hlavu s otvorením dverí bezpečnostných, keď za rohom na neho budú čakať dvere, ktoré pamätajú ešte vášho dedka, keď bol malý?

Ochrana okien!

Okná možné chrániť nielen mrežami, ale predovšetkým bezpečnostnými fóliami. Tie sa lepia na vonkajšie sklo z vnútornej strany. Po rozbití okna črepiny zostávajú nalepené na fólii a okno aj naďalej drží v ráme. Odolá aj nárazom sekery alebo kladiva. Fólie nie je vidieť, ani nezabraňujú prenikaniu svetla. Len montáž radšej prenechajte odbornej firme, raz nalepenú fóliu už nezložíte.

Dobrým zabezpečením môžu byť aj predokenné rolety. Nielenže zlodejovi zabránia v preniknutí do bytu, keďže dobré rolety neprekopne ani neprerazí, ale majú aj výborné tepelno-izolačné vlastnosti!

Mreže tiež úplne nezavrhujte, pivničné okienka pokojne mrežami zaopatrite. Prečítajte si aj článok ako umyť okná.

Investujte do elektronického zabezpečenia!

V dnešnej dobe nie je len výsadou bohatších, túto techniku ​​si môže dovoliť takmer každý. Elektronické zabezpečenie sa skladá z centrály, kamier, senzorov pohybu, sirén a podobne.

ako zabezpečiť bytTieto systémy páchateľovi v ničom nebránia, ale informujú ochranku, či majiteľa domu, že sa niekto cudzí vnútri pohybuje. A navyše môžu zlodeja pekne vydesiť.

Najefektívnejšia je kombinácia elektronického zabezpečenia s tým mechanickým (bezpečnostné dvere, mreže atď.).

Nezabudnite si domov poistiť!

Nenechajte nič na náhodu a nechajte svoj dom či byt dobre poistiť. Nehnuteľnosť môžete poistiť pre prípad odcudzenia vecí krádežou, vlámania alebo lúpeže predmetov.

Poistenie domácnosti zahŕňa všetko vybavenie domácnosti, nábytok, elektroniku, techniku, šperky, cennosti atď.

Oplatí sa teda urobiť zoznam majetku, spočítať jeho hodnotu a podľa toho zvoliť výšku poistky. Ak sa hodnota vášho majetku zmení, je nutné na to myslieť aj vzhľadom k poistke.

Dobré je mať zdokumentované fotografie stavby, jednotlivé miestnosti a ich zariadenia. Cennosti odfotografujte zvlášť a zložku uschovajte pre prípad poistnej udalosti!

Dobré vzťahy so susedmi!

Myslíte si, že dobré vzťahy so susedmi vám rozhodne nezaistia, že vám zlodeji nevykradnú byt? Áno, na 100% sa na svojich susedov nespoliehajte, ale ak vaši známi uvidia, že sa okolo vášho bytu potuluje cudzí človek, môžu sa na neho zamerať, prípadne zavolať políciu a zachrániť vám tak majetok.

A tu je práve dôležité, aký vzťah so susedmi máte. Nemôžete si so susedmi prísť na meno? Potom je celkom možné, že až niekoho budú vidieť pri vašom dome, nebudú volať o pomoc, ale otočia sa chrbtom a budú sa škodoradostne posmievať.

Ak odchádzate na dlhšiu dobu, poproste svojich dôveryhodných susedov o to, aby vám občas vyvetrali, vybrali schránku, zaliali kvety. Plná schránka a žiadny pohyb v dome sú dobrým tipom pre zlodejov!

Strážny pes už v dnešnej dobe bohužiaľ nestačí, a tak svoju domácnosť zabezpečte naozaj dôkladne. Rozhodne sa to oplatí!

Podobné články

2 Comments

  1. no podľa mňa stačí mať bezpečnostné dvere od Sherlock nejakej dobrej triedy a môžete odísť aj na mesiac..my sme mali na oboch bytoch a super, odporúčam

  2. Myslím že nič nevystraší zlodejov viac, ako keď začne hučať alarm a zo stropu sa na nich usmieva kamera 🙂
    Nedávno som zabezpečenie domu riešil, pri výbere mi pomohli tieto návody, myslím že pomôžu aj vám.

    Základ je, nebáť sa trošku zainvestovať. Táto investícia sa vám stonásobne „vráti“, a kvalitné zabezpečenie máte navždy.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button