Zvieratá

Ako postaviť kruhovú ohradu pre koňa?

návod ako postaviť kruhovú ohradu pre koňaPre výcvik koní sa často používa kruhová ohrada. Je to praktický nástroj, pretože pohyb koňa neobmedzuje vodítko. Správna kruhová ohrada by mala mať priemer väčší ako 16 m, optimálne je 18 m. Tak totiž nechávame koňovi vlastný priestor pre vyjadrenie toho, čo si o výcviku myslí. Prečítajte si tento návod ako postaviť kruhovú ohradu pre koňa.

Z čoho postaviť kruhovú ohradu pre koňa?

kruhovkaKruhovú ohradu pre koňa je možné postaviť takmer z čohokoľvek.

Najviac sa používa klasická drevená guľatina, ale môžu byť použité aj kovové rúrky alebo len mobilné ohrady s elektrickými páskami.

My sme zvolili klasickú drevenú variantu.

Ako zohnať koly?

Špicatá guľatina sa dnes dá zohnať prakticky na akékoľvek píle. Mnohé píly zároveň ponúkajú aj zbavenie kôry a impregnáciu.

Najlepšia impregnácia je vákuová, kedy sa do kolu pod tlakom vtlačí impregnácia. Ďalšou možnosťou je kôl natrieť alebo impregnovať máčaním.

Ako a kde vyvŕtať diery?

železná kruhovkaV ďalšom kroku je dôležité kruhovú ohradu pre koňa dobre vymerať a rozdeliť koly po jej obvode. Ak máte k dispozícii vrták alebo priamo zatĺkavač kolov je tento krok celkom bezproblémový.

Ak však musíte použiť vlastné ruky, krompáč a lopatu, práca je o dosť ťažšia. V zemi by mala byť aspoň tretina kolu. Ak si chcete byť istí, že koly vydržia je možné ich zaliať betónom.

Hradenie

Hradenie býva vysoké asi 1,3 až 2 m. Na priečne hradenia môžete použiť napríklad polguľatinu alebo dosky.

Dôležité je pre bezpečnosť vašej aj vášho koňa, aby z ohrady nevytŕčali žiadne ostré predmety. Klince je nutné skontrolovať, či nikde nevyliezajú z dreva.

Kde zvoliť vchod?

Aby kruhovka bola hotová, musíme ešte vymyslieť ako ju zatvárať. Spôsobov je niekoľko. Jednou z možností je zatvárať iba zasunutím polená poprípade klád.

Fantázii sa tu medze nekladú a tak je ďalšou možnosťou výroba klasických vrátok na pánty. V takom prípade myslite na to, že lepšie je otvárať kruhovku smerom von než dovnútra.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button