ZáhradaZvieratá

Ako sa zbaviť myší na záhrade aj v dome?

myšMyši a potkany trápia najmä majiteľov záhradiek a rodinných domov na vidieku. Nezriedka s nimi ale márne bojujú aj ľudia, ktorí bývajú v mestách. Na týchto škodcov ale predsa len existuje niekoľko trikov, ako sa ich zbaviť. Ako sa zbaviť myší na záhrade aj v dome?

V článku sa dozviete:

 • Prevencia
 • Postupy, ako sa zbaviť myší
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Prevencia proti myšiam na záhrade aj v dome

Aby ste problém s myšami doma a na záhrade vôbec nemali, je dôležité urobiť niekoľko preventívnych opatrení. Najmä v dome je dôležité schovávať a skladovať všetky potraviny tak, aby k nim myši nemali prístup a zbytočne ich tak nelákali.

Platí to najmä pre potraviny, ktoré máte v pivnici. Strážte si, aby boli uzavreté vo fľašiach, prípadne neležali len tak voľne na zemi.

Myšiam takisto zamedzte vo vstupe do domu. Dôkladne si prejdite celý dom a zistite, či sa pri dverách či na iných miestach nenachádzajú nejaké škáry a otvory, ktorými by myši mohli bez problémov preliezť.

V prípade, že nejakú tú štrbinu nájdete, hneď ju utesnite. Použiť sa na to dá napríklad sadra, prípadne betón alebo obyčajný tmel.

Ako veľmi dobrá prevencia proti výskytu myší v domácnosti sa javí aj prítomnosť domácich maznáčikov. Zaručenou ochranou je prítomnosť mačky, ktorá vás týchto škodcov perfektne zbaví.

Postupy, ako sa zbaviť myší

ako sa zbaviť myšíKeď nepomáha prevencia a myši sa na záhrade alebo priamo v dome predsa len objavia, musia nastúpiť drastickejšie postupy.

Pasce na myši

Klasickým riešením je použitie pascí na myši. Tie môžu mať niekoľko podôb.

Použiť sa dajú:

 • Drevené sklápacie pasce – obyčajné drevené pastičky, do ktorých vložíte návnadu. Myška sa na nej naláka. V momente, keď vbehne do pasce, tá sklapne a myš v nej zachytí. Ako návnadu použite kúsok syra, prípadne treba slaninku alebo kus čokolády.
 • Domčeky – namiesto obyčajnej sklápacej pasce si môžete zakúpiť či vyrobiť pascu v podobe domčeku. Jeho otvorom sa pomocou lákadlá myš dostane dovnútra, ale späť už nie. Výhodou je, že sa do domčeka dá pochytať aj niekoľko myší naraz. Tento spôsob je menej drastický, myš totiž nie je usmrtená, po zachytení ju môžete opäť vypustiť. Dá sa však očakávať, že sa vám na pozemok čoskoro vráti.

Plašiče myší

Moderným postupom je využitie plašičov. V tomto prípade sú myši vymršťované z vášho pozemku tým, že sú vystavované nepríjemným zvukom, ktoré tieto zariadenia vydávajú. Sú nastavené na frekvenciu, kedy vás samotných zvuk nijako neobťažuje, myšiam a ďalším hlodavcom ale vadí.

V tomto prípade hovoríme o takzvaných ultrazvukových plašičoch. Stačí ich inštalovať na miesta, kde viete, že tadiaľ myšky často prebiehajú.

plašiče myšíAk zvolíte elektronické plašiče myší, potom je potrebné vybrať dostatočne kvalitné a výkonné zariadenia.

Ak v obchode narazíte na lacný plašič, ktorý funguje na jednu obyčajnú tužkovú baterku, potom vám zariadenie asi príliš nepomôže.

Voľte rade drahšie a výkonnejšie plašiče.

Okrem ultrazvukových plašičov môžete kúpiť aj klasické zvukové. Ich nevýhoda ale logicky spočíva v tom, že sú počuteľné aj pre vás, takže vám po čase môžu začať vadiť.

Jedy na myši

Použitie chemických prípravkov je asi skôr krajným riešením, pre myši tým najdrastickejším, pretože zvyčajne umierajú aj niekoľko dní. Majú zloženie, ktoré svojou vôňou a chuťou myši naláka. Po zjedení potom dochádza k postupnej otrave. Myšiam sa prestane zrážať krv a postupne vnútorne vykrváca.

Jedmi a chemické prípravky na ničenie myší zakúpite v hobby obchodoch. Sú zvyčajne vo forme granúl, prípadne aj ako zrniečka obilia.

Pri tomto postupe je dôležité spomenúť, že jedy môžu omylom stráviť aj vaši domáci miláčikovia. Je tak nutné pascu umiestniť tak, aby k nim mačky a psy nemali prístup. K dostaniu sú už aj prípravky, ktoré väčšie domáce zvieratá ani po strávení nijako neohrozia.

Pri aplikácii jedov na záhrade a doma je dobré použiť ochranné rukavice. V prípade, že ich na miesto dávate holými rukami, nezabudnite si ich potom ihneď dôkladne umyť vodou s použitím mydla.

Čo je potrebné keď sa chcete zbaviť všetkých škodcov podobných myšiam?

 • Prevencia – správne skladovanie potravín, utesnenie škár
 • Pasce na myši – drevené či plastové
 • Domčeky na myši
 • Elektronické plašiče myší
 • Chemické prípravky

Ako dlho potrvá zbavenie sa myší?

Zbaviť sa myší trvá rôzne dlhú dobu. Chytenie do pascí nie je tak účinné, je potreba ich totiž najprv nalákať. Ešte dlhšie však trvá, pokiaľ použijete klasické chemické prípravky. Po zjedení návnady s jedom totiž môže myš prežívať pokojne aj ďalší týždeň.

Elektronické plašiče, ak majú dobrý rozsah, sú oproti tomu veľmi efektívne. Je ale potrebné, aby dokázali meniť frekvenciu, inak si na ne myši čoskoro zvyknú a účinok opadne.

Aké budú náklady ak sa chcete zbaviť myší na záhrade?

Najlacnejším riešením je obstaranie klasických drevených či plastových sklápacích pascí. Jeden kus vyjde na cca 0,40 – 1 €. Chemické prípravky zaobstaráte v tiež sa pár eúr.

Najdrahšie, zato však najúčinnejšie, sú elektronické plašiče. Tie najvýkonnejšie však stoja okolo 35 €.

Podobné články

2 Comments

 1. Zdravím potrebujem nutne radu.Bývam v Bytovke na 2. Poschodí a pred nedávnom som zistiľ,že v detskej izbe v stene počujem zvláštne zvuky ako keby ju zvnútra niečo hryzlo/škrabalo…je to taký zvuk ako keby ste z nožíkom šbrabali o stenu tak chcem vedieť či by to bola myš domová kedže už začína jeseň ak áno čo mám čo najskôr urobiť aby nenapáchala žiadne škody prosíím ďakujem za každú radu 🙂

  1. Ahoj mám taký istý problém, ja to počujem z pivnice podomnou, mám pocit, že mi už hryzie laminátovú podlahu. Bývam hneď nad pivnicou, neviem si rady počujem to v 2 izbách, a neodradí ju od hryzania ani hluk v izbe. Preventívne máme vo všetkých izbách klepce keby sa jej podarilo prehrýzť. Fuuujj…

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button