Domácnosť

Ako opraviť poškodené dosky stolov?

opraviť poškodené dosky stolov v domácnostiStôl je hlavným nábytkom bytu, respektíve interiéru, preto by mu mala byť venovaná dostatočná starostlivosť. Lenže s plynúcimi rokmi nie je možné udržať nábytok ako nový a tak tomu je aj pri stole. Vrchná doska sa poškriabe, niečím poleje a podobne. Takže po čase budete musieť opraviť poškodené dosky, aby aj naďalej boli pekné, rovné, skrátka ako nové.

Čo je potrebné, keď chceme opraviť poškodené dosky

  • oprava poškodenej dosky stolabrúsne papiere alebo plátna
  • špachtľa, škrabadlá (sklo)
  • chemické odstraňovače starých lakov
  • farby, laky podľa výberu
  • rozpúšťadlá
  • štetce
  • handry

Opraviť poškodené dosky znamená niekedy len kúpu nových…

Ak je doska stola nejakým hrubým spôsobom poškodená, napríklad prepálená, porezaná či posekaná, poliata niečím, čo ju poleptalo a podobne, musela by oprava byť vykonaná stolárom a ešte takým, ktorý má v dielni tak širokú hobľovačku.

Potom je jednoduchšie zakúpiť nejakú tenkú dosku vcelku alebo zloženú zo štvorcov, a urobiť nový povrch. Tu máte výhodu, že po čase môžete povrch stola vymeniť za iný.

Pre menej namáhané povrchy sa môže použiť samolepiaca tapeta, ale pod ňou musíte mať dokonale rovný povrch.

Opraviť poškodené dosky niekedy naozaj treba…

Ak usúdite, že ide len o úpravu laku, dajte sa do opravy. Na odstránenie starých lakov môžeme použiť niekoľko techník, dokonca je lepšie niektoré použiť po sebe.

Napríklad mechanicky zoškrabať lak ostrou hranou črepu tabuľkového skla alebo iným škrabadlom, potom prebrúsiť brúsnym papierom a na záver chemicky odstrániť tie najjemnejšie zvyšky. Staré zvyšky laku sú pod novým veľmi často vidieť ako tmavé škvrny, takže sa oplatí byť dôkladný.

Staré laky stola alebo stolíka je možné odstrániť aj chemickou cestou pomocou odstraňovačov. Ale aj tak je to fyzicky dosť namáhavé, pretože  laky sa len zmäkčia, a potom sa musia rovnako zoškrabať. Preto preferujeme túto cestu ako opraviť poškodené dosky.

Je aj iný spôsob ako opraviť poškodené dosky

oprava poškodenej dosky stolíkaĎalšou metódou na odstránenie starého laku je teplovzdušná pištoľ. Tá sa výborne hodí pre zložité profily, napríklad okná, dvere a podobne.

Je potrebné dbať na bezpečnosť, hlavne popálenie osôb alebo vznik požiaru. Pri opaľovaní sa zmäknuté vrstvy laku strhávajú špachtľou alebo inú škrabkou, preto je nutné trochu dbať na smer rokov dreva a robiť dlhšie ťahy, aby neboli v dreve stopy. Aj tak sa povrch opäť zarovná brúsnym papierom.

Táto metóda sa neodporúča, ak budeme lakovať povrch priehľadnými lakmi, pretože po plameni sa môže povrch dreva trochu zmeniť, tzv. opáliť.

Ak máme v dreve hlbšie miesta, ktoré nie sme schopní brúsením porovnať, odporúča sa ich vytmeliť. Dnes sú v predaji vynikajúce dvojzložkové tmely, ktorými miesto hrubo opravíme a po preschnutí, resp. zatvrdnutí, opatrne vybrúsime do roviny.

Natieranie poškodených dosiek

Keď sme dosku dokonale vyčistili a zarovnali, môžeme sa pustiť do natierania. Ak chceme zachovať pôvodnú kresbu dreva, použijeme bezfarebný lak alebo balzam. Na veľké plochy, ak chceme mať lak lesklý a rovný, je potrebné použiť najkvalitnejšie a najjemnejšie štetce, dokonca existuje aj metóda roztierania laku papierom. Pre zložitosť a náročnosť radšej odporúčame použiť matný lak, odpadne vám tak dosť problémov.

Môžeme použiť aj farby, ktorých je v predaji veľa druhov. Prečítajte si pozorne návody, dajte aj na radu predavačov, kúpte kvalitný štetec a aj rozpúšťadlá. Potom pracujete podľa návodu, ale je vcelku pravidlom, že radšej viac tenkých vrstiev ako málo hrubých.

Posledný tip ako opraviť poškodené dosky

Na koniec ešte jedna tzv. úniková rada. Ak nemáte dielňu alebo aspoň priestor, kde môžete brúsiť a natierať a ak je doska nad vaše možnosti, je možné zakúpiť samolepiacu tapetu na pracovnú dosku.

Tieto tapety sú silnejšie a odolnejšie ako tradičné a dokonca znesú krátkodobo aj vyššiu teplotu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button