Ako znížiť riziko samovoľného potratu?
Žena, ktorá sa teší zo svojho „čerstvého“ tehotenstvo, ešte nemá vyhraté. Potratom končí v prvých týždňoch celá tretina všetkých tehotenstiev. Je to prirodzený proces, hoci väčšinu budúcich mamičiek zrejme nepoteší. Príroda sa tak zbavuje plodov, ktoré boli zle alebo nedostatočne vyvinuté. Stratený plod by bol teda rovnako v budúcnosti nejako postihnutý. Aby bol plod zdravý, dobre sa vyvíjal a nehrozilo riziko potratu, je potrebné dodržiavať isté pravidlá. Ako znížiť riziko samovoľného potratu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Základy ako znížiť riziko samovoľného potratu:
Zmena životného štýlu
Pár, ktorý plánuje mať bábätko, musí dbať o zdravý životný štýl. Zdraví rodičia budú totiž mať zdravé bábätko.
Obaja rodičia, teda nielen budúca mamička, ako sa často uvádza, by mali jesť a žiť zdravo, obmedziť prísun škodlivých látok do tela (fajčenie, alkohol, drogy) a športovať.
Životný štýl je pritom potrebné zmeniť aspoň tri – šesť mesiacov pred počatím.
Kvalitná a pestrá strava
V prvých týždňoch a mesiacoch tehotenstva je dôležité, aby mamičky jedli kvalitné zdravú a vyváženú stravu. Plod potrebuje životne dôležité živiny a ak ich nedostáva, môže sa vyvinúť zle a vy môžete potratiť.
Jedzte preto jedlá so zloženými sacharidmi (celozrnný chlieb, cestoviny a zelenú listovú zeleninu), ktoré dodávajú vášmu telu a aj plodu železo a zinok. Mliekom dodávate vápnik, vitamíny a bielkoviny. Bielkoviny, železo, vitamíny skupiny B a zinok nájdete v chudom mäse, rybách, vajciach, strukovinách, orechoch a semenách. Ak sa nesprávne alebo zle stravujete tak riziko samovoľného potratu je pomerne vysoké.
Tučné ryby (makrela, losos, pstruh) sú zdrojom mastných kyselín a čerstvé ovocie a zelenina obsahujú vlákninu, vitamín C a folát (vitamín B9). Ak môžete, pripravujte si čerstvé prírodné jedla. Obmedzte potraviny s rafinovaným cukrom.
Vynechajte alkohol a cigarety!
Pre ženu je alkohol alebo fajčenie najškodlivejšie v najskoršom štádiu tehotenstva. V tomto období žena o tehotenstve často ani nevie, preto je lepšie sa vyhýbať škodlivým látkam už v čase, keď tehotenstvo začínate plánovať. Ak je žena fajčiarka, nastáva dilema.
Môže sa pokúsiť nefajčiť a začať odvykaciu kúru, ale otázkou je, či potom stres z odvykanie neškodí dieťaťu viac než samotné cigarety. V tomto prípade ako znížiť riziko samovoľného potratu sa poraďte s lekárom.
Pozor na listeriózu!
Listerióza je infekcia, ktorú môžete chytiť z jedál ako sú napríklad mäkké syry (camembert) a paštéty. Ale aj mäso, hydinu a vajcia je potrebné dôkladne uvariť, aby ste zničili prípadné baktérie.
Pri zanedbaní týchto opatrení, môžete túto infekciu chytiť a kvôli tomu zbytočne potratiť. Aj keď je táto choroba veľmi vzácna, je lepšie dodržiavať preventívne opatrenia.
Vitamín A
Pred otehotnením alebo aj v jeho priebehu nejedzte veľké množstvo pečene, ktorá obsahujú vitamín A.
Jeho nadmerné množstvo by mohlo spôsobiť, že sa dieťa narodí postihnuté. Postihnutia sa týkajú väčšinou rázštepov, či už pier alebo podnebia.
Pozrite si aj článok: Aké vitamíny sú dôležité v tehotenstve?
Doplnky stravy v tehotenstve
Pred otehotnením aj tri mesiace v jeho priebehu sa odporúča užívať prípravok kyseliny listovej – vitamínu B9 (asi 0,4 g denne).
Jej nedostatok by mohol spôsobiť rázštep u dieťaťa. Poraďte sa s vaším lekárom, ktoré ďalšie doplnky a či vôbec by ste mali užívať.
Čo najmenej liekov!
Na príbalovom letáku každého lieku nájdete určité špecifické obmedzenia pre tehotné ženy, to nie je náhoda. Ženy by v priebehu tehotenstva a pred jeho počatím mali brať čo najmenej liekov, antibiotík a ďalších prípravkov. Takmer všetky lieky výrazne zvyšujú riziko samovoľného potratu.
V prípade nejakého problému sa radšej najskôr poraďte s lekárom, nech zbytočne neohrozujete zdravie vášho plodu.