Ako liečiť

Ako rýchlo zastaviť krvácanie z nosa?

ako rýchlo zastaviť krvácanie z nosaUrčite sa vám niekedy v minulosti stalo, že vám z ničoho nič začala tiecť krv z nosa. Mohlo sa tak stať z rozličných dôvodov. Krvácanie z nosa zvyčajne nenaznačuje žiadne veľké zdravotné komplikácie, môže byť iba sprievodným javom pri rôznych ochoreniach.

Vždy je však nutné vyhľadať lekára vo chvíli, keď sa krvácanie opakuje často, prípadne ho nemožno ani všemožnými spôsobmi zastaviť. V tomto článku sa okrem iného dozviete, ako účinne zastaviť krátenie z nosa a tiež to, kedy je už nutné vyhľadať lekára.

V článku sa dozviete:

 • Príčiny
 • Následky krvácania z nosa
 • Spôsoby zastavenia krvácania
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá

Príčiny krvácania z nosa

Klasickou príčinou krvácania z nosa sú zlomené nosové kostičky. V tomto prípade možno krvácanie z nosa zastaviť ťažšie, navyše je potrebné počítať s tým, že budete musieť vyhľadať lekára.

krvácanie z nosa u detíĎalšou častou príčinou je poranenie sliznice, ktorá je v blízkosti chrupavky.

V tomto prípade k tomu dochádza nezriedka kedy práve z toho dôvodu, že sliznica je v nose veľmi tenká a tým pádom aj ľahko zraniteľná. Klasicky si krvácanie z nosa privodíte tým, že sa v ňom budete „špárať“. Ako náhle do nosa zavadíte, môže sa krv z nosa spustiť prakticky okamžite.

Najmä u malých detí je potom krvácanie vyvolané aj v dôsledku toho, že si do nosa strkajú cudzie predmety. Rovnako tu dôjde k poškriabaniu v nose.

ako na vysoký krvný tlakMenej častejšie, avšak zďaleka nie výnimočné, je krvácanie z nosa v dôsledku ochorenia, najmä takého, ktoré má čo do činenia s dýchacími cestami. Jedná sa hlavne o virózy typu chrípky a pod.

Krvácanie môžu vyvolať tiež napríklad osýpky, rovnako tak ale aj vysoký tlak či naopak hypotenzia. Z našich predchádzajúcich článkov už dobre viete, ako zvýšiť krvný tlak. V prípade, že ide o vysoký krvný tlak, bude krvácanie ťažko zastaviteľné.

Následky krvácania z nosa

Ak je krvácanie krátkodobého charakteru, zvyčajne nemá fatálne následky. Až vo chvíli, keď krvácate aj niekoľko desiatok minút, pričom dôjde k strate veľkého množstva krvi, môžu sa prejaviť ďalšie ťažkosti.

V momente, keď prídete vplyvom krvácania o cca pätinu krvi, prejaví sa to zrýchleným tepom a poklesom krvného tlaku.

Ďalšími sprievodnými javmi pri silnejšom krvácaní z nosa potom môže byť strata vedomia, v ľahšej verzii poblednutie a vyskočenie studeného potu. V tomto prípade je nutný odborný zákrok.

Spôsoby rýchleho zastavenia krvácania

vysmrkanie krvy z nosaZákladné metódy ako zastaviť krv z nosa

 • Sadnite si a predkloňte hlavu.
 • Na zátylok a čelo si priložte studený obklad.
 • Vysmrkajte krvný koagul z nosa.

Alternatívne spôsoby

Okrem tradičných postupov je možné využiť tiež prírodné liečivá. Najmä sa jedná o výťažky z nechtíka, prípadne cyprusového oleja. Tie nakvapkajte na čistú vreckovku alebo vatu a priložte pod nos.

Preventívnym opatrením je zvyšovanie celkovej odolnosti organizmu proti infekciám. K tomu odporúčame prísun vitamínov, najmä vitamínu C. Vhodný je napriklad Vitamín C 1000 s postupným uvoľňovaním vo forme tabliet, ktorý pôsobí priaznivo pri krvácaní z nosa.

Čo je potrebné ak chcete zastaviť krvácanie z nosa?

 • Zistiť príčinu krvácania
 • Zachovať pokoj a chladnú hlavu
 • V prípade intenzívneho a opakovaného krvácania vyhľadať lekársku pomoc

Ako dlho krvácanie potrvá?

Pokiaľ sa nejedná o krvácanie v dôsledku vážneho úrazu či ochorenia (za krvácaním môže stáť aj nádorové ochorenie), malo by prestať v priebehu niekoľkých minút v prípade, že využijete vyššie uvedené postupy.

Ak krvácanie pretrváva dlhšie ako polhodinu, je nevyhnutne nutné ihneď vyhľadať lekára. Rovnako tak urobte vo chvíli, keď je už strata krvi príliš veľká. Majte tiež na pamäti, že krvácanie môže byť spôsobené zlým krvným tlakom.

V tú chvíľu pôjde ťažko zastaviť a bude pravdepodobne opäť nutné zavolať lekára. Toho kontaktujte vždy, pokiaľ je krvácanie spôsobené ťažkým úrazom, prípadne ho sprevádzajú bolesti hlavy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button