Zdravie a krása

Ako pomôcť unaveným očiam?

pomôžme unaveným očiamStále viac dospelých, ale aj detí sa sťažuje na únavu očí. Patrí k tomu rozmazané alebo rozostrené videnie, pálenie a slzenie očí, niekedy sa objaví aj začervenanie. Oči trpia únavou často preto, že trávime veľa času pri počítači. Tým ich zbytočne a nezdravo zaťažujeme, pretože pri práci s počítačom sa pozeráme stále do jedného miesta a oveľa menej mrkáme. Tvorí sa tým pádom aj menej sĺz a oko nezdravo vysychá. Ako by sme sa mali o naše oči čo najlepšie starať? Ako pomôcť unaveným očiam?

Návod a postup ako predísť unaveným očiam

V prvom rade by sme mali obmedziť zbytočné vysedávanie pred počítačom. Ak musíme monitor využívať každý deň v práci, je dobré zaradiť pravidelne prestávky a zadívať sa na chvíľu niekam inam, ideálne do diaľky, a žmurkať.

prekrvenie unavených očíExistujú aj špeciálne cviky na oči, kedy dôjde k precvičeniu okohybných svalov a ku striedavému zaostrovaniu na blízko a na diaľku.

Niekedy stačí oči na chvíľu zavrieť a opatrne ich pretrieť, aby došlo k ich prekrvenie. Tiež sa osvedčilo prikladanie studených obkladov.

Zvlhčujte vzduch doma aj v práci, ideálne je, keď je relatívna vlhkosť okolo 40 – 60%.

Veľa negatívnych faktorov pre zdravie očí

V kombinácii so suchým vzduchom v miestnosti, ponocovaním a sledovaním televízie nášmu zraku rozhodne dlhodobo neprospieva. Rovnako tak nám škodí zlé osvetlenie, ktoré je buď slabé alebo príliš vzdialené, prípadne ide o nevhodnú kombináciu oboch.

O škodlivosti dymu z cigariet dnes už nikto nepochybuje a má to samozrejme negatívny vplyv aj na náš zrak.

Rad z nás pije menej, než by mala, rovnako tak strava nie je ideálna. To všetko sa podpisuje na zlej kondícii našich očí.

Zinok a betakarotén

betakarotén pre unavené očiÚplne zásadné, pre pomoc unaveným očiam, je dostatok spánku, aby sa mohli prirodzene zregenerovať a zvlhčiť. Oči potrebujú pre svoje dobré fungovanie tiež dostatok betakaroténu a zinku.

Ak máte veľa namáhané oči, zaraďte do svojho jedálnička trebárs tekvicové semienka, bohatá na zinok, a tiež žlto sfarbené ovocie a zeleninu, pretože obsahujú dostatok betakaroténu. Vynikajúce sú aj čučoriedky.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button