Úvod / Zdravie a krása / Ako pomôcť unaveným očiam?

Ako pomôcť unaveným očiam?

pomôžme unaveným očiamStále viac dospelých, ale aj detí sa sťažuje na únavu očí. Patrí k tomu rozmazané alebo rozostrené videnie, pálenie a slzenie očí, niekedy sa objaví aj začervenanie. Oči trpia únavou často preto, že trávime veľa času pri počítači. Tým ich zbytočne a nezdravo zaťažujeme, pretože pri práci s počítačom sa pozeráme stále do jedného miesta a oveľa menej mrkáme. Tvorí sa tým pádom aj menej sĺz a oko nezdravo vysychá. Ako by sme sa mali o naše oči čo najlepšie starať? Ako pomôcť unaveným očiam?


Návod a postup ako predísť unaveným očiam

V prvom rade by sme mali obmedziť zbytočné vysedávanie pred počítačom. Ak musíme monitor využívať každý deň v práci, je dobré zaradiť pravidelne prestávky a zadívať sa na chvíľu niekam inam, ideálne do diaľky, a žmurkať.

prekrvenie unavených očíExistujú aj špeciálne cviky na oči, kedy dôjde k precvičeniu okohybných svalov a ku striedavému zaostrovaniu na blízko a na diaľku.

Niekedy stačí oči na chvíľu zavrieť a opatrne ich pretrieť, aby došlo k ich prekrvenie. Tiež sa osvedčilo prikladanie studených obkladov. Zvlhčujte vzduch doma aj v práci, ideálne je, keď je relatívna vlhkosť okolo 40 – 60%.

Veľa negatívnych faktorov 

V kombinácii so suchým vzduchom v miestnosti, ponocovaním a sledovaním televízie nášmu zraku rozhodne dlhodobo neprospieva. Rovnako tak nám škodí zlé osvetlenie, ktoré je buď slabé alebo príliš vzdialené, prípadne ide o nevhodnú kombináciu oboch. O škodlivosti dymu z cigariet dnes už nikto nepochybuje a má to samozrejme negatívny vplyv aj na náš zrak.

Rad z nás pije menej, než by mala, rovnako tak strava nie je ideálna. To všetko sa podpisuje na zlej kondícii našich očí.


Zinok a betakarotén

betakarotén pre unavené očiÚplne zásadné, pre pomoc unaveným očiam, je dostatok spánku, aby sa mohli prirodzene zregenerovať a zvlhčiť. Oči potrebujú pre svoje dobré fungovanie tiež dostatok betakaroténu a zinku.

Ak máte veľa namáhané oči, zaraďte do svojho jedálnička trebárs tekvicové semienka, bohatá na zinok, a tiež žlto sfarbené ovocie a zeleninu, pretože obsahujú dostatok betakaroténu. Vynikajúce sú aj čučoriedky.

Prečítajte si aj tieto články:


Ako pomôcť unaveným očiam?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom

Ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom?

Návod ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom. Tiež sa obávate kliešťovej encefalitídy či lymskej boreliózy? …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.