Záhrada

Ako vypestovať mäsožravé rastliny zo semien – 2.diel

stylita a ako pestovať mäsožravé rastlinyMäsožravé rastliny môžeme pestovať priamo zo semien, a nie je to náročné. Ale každý druh mäsožraviek má svoje špecifické požiadavky. V dnešnom článku sa podrobne zoznámime s pestovaním mucholapky, bublinatky a stylity.

Čo budete na vypestovanie rastliny potrebovať

  • semená mäsožraviek

Pestovanie mucholapky zo semien

Mucholapka je zaujímavá pre svoje pohyblivé sklapovacie pasce, do ktorých chytá hmyz. Je asi najznámejším mucholapkadruhom mäsožravých rastlín.

Semená mucholapky je pred samotným výsevom nutné uložiť na 4-5 týždňov do chladničky (stratifikácia). Potom ich voľne vysievame na povrch priepustného substrátu – najlepšie rašeliny. Mladé rastlinky sa objavia do niekoľkých týždňov.

Kvetináč potom postavíme na veľmi svetlé miesto (nutné pre úplné vyfarbenie pascí) a mierne zalievame.

Po 3-4 mesiacoch mäsožravé rastliny rozsadíme do samostatných kvetináčov. Mucholapkám vyhovuje celoročne izbová teplota. Prikrmujeme iba hmyzom, nie umelými hnojivami!

Pestovanie bublinatky zo semien

Bublinatky sú nenápadné mäsožravé rastliny milujúce vodu. Aj v zbierkach mäsožravých rastlín je skôr raritou, a to aj napriek tomu, že jej pestovanie nie je vôbec ťažké.

bublinatkaSemená bublinatky vysievame zľahka na povrch rašeliny. Mierne zalievame a do mesiaca sa dočkáme malých rastliniek.

Klíčivosť semien je veľmi vysoká. Mladé rastlinky umiestnime na svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia a pravidelne rosíme.

V podmiske udržiavame stále vysokú hladinu vody, substrát nesmie nikdy vyschnúť! Rastlinky presádzame po 4 mesiacoch do väčších kvetináčov, vždy po niekoľkých kusoch naraz.

Bublinatku môžete pestovať aj priamo v guli s vodou alebo v akváriu. Živí sa drobným hmyzom a vodnými organizmami, rybám neublíži.

Pestovanie stylity zo semien

Stylita je veľmi zaujímavá mäsožravá rastlina. Zaraďujeme ju síce medzi mäsožravé rastliny, ale táto schopnosť u nej nikdy nebola spoľahlivo preukázaná. Oceníme na nej ale krásne kvety.

Vysievanie

Semená stylity môžeme ihneď po obdŕžaní vysievať na povrch rašelinového substrátu. Kvetináč umiestnime na svetlé miesto a často zalievame.

Malé rastlinky sa objavia za jeden až dva mesiace po výseve. Semenáčiky zalievame hojne a dbáme na to, aby bola v podmiske neustále voda.

Po ďalších 3-4 mesiacoch malé mäsožravé rastliny presadíme do samostatných kvetináčov. Stylite vyhovuje celoročne izbová teplota, ale v lete ju môžeme s úspechom letniť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button