Ako vypestovať mäsožravé rastliny zo semien – 2.diel
Mäsožravé rastliny môžeme pestovať priamo zo semien, a nie je to náročné. Ale každý druh mäsožraviek má svoje špecifické požiadavky. V dnešnom článku sa podrobne zoznámime s pestovaním mucholapky, bublinatky a stylity.
Čo budete na vypestovanie rastliny potrebovať
- semená mäsožraviek
Pestovanie mucholapky zo semien
Mucholapka je zaujímavá pre svoje pohyblivé sklapovacie pasce, do ktorých chytá hmyz. Je asi najznámejším druhom mäsožravých rastlín.
Semená mucholapky je pred samotným výsevom nutné uložiť na 4-5 týždňov do chladničky (stratifikácia). Potom ich voľne vysievame na povrch priepustného substrátu – najlepšie rašeliny. Mladé rastlinky sa objavia do niekoľkých týždňov.
Kvetináč potom postavíme na veľmi svetlé miesto (nutné pre úplné vyfarbenie pascí) a mierne zalievame.
Po 3-4 mesiacoch mäsožravé rastliny rozsadíme do samostatných kvetináčov. Mucholapkám vyhovuje celoročne izbová teplota. Prikrmujeme iba hmyzom, nie umelými hnojivami!
Pestovanie bublinatky zo semien
Bublinatky sú nenápadné mäsožravé rastliny milujúce vodu. Aj v zbierkach mäsožravých rastlín je skôr raritou, a to aj napriek tomu, že jej pestovanie nie je vôbec ťažké.
Semená bublinatky vysievame zľahka na povrch rašeliny. Mierne zalievame a do mesiaca sa dočkáme malých rastliniek.
Klíčivosť semien je veľmi vysoká. Mladé rastlinky umiestnime na svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia a pravidelne rosíme.
V podmiske udržiavame stále vysokú hladinu vody, substrát nesmie nikdy vyschnúť! Rastlinky presádzame po 4 mesiacoch do väčších kvetináčov, vždy po niekoľkých kusoch naraz.
Bublinatku môžete pestovať aj priamo v guli s vodou alebo v akváriu. Živí sa drobným hmyzom a vodnými organizmami, rybám neublíži.
Pestovanie stylity zo semien
Stylita je veľmi zaujímavá mäsožravá rastlina. Zaraďujeme ju síce medzi mäsožravé rastliny, ale táto schopnosť u nej nikdy nebola spoľahlivo preukázaná. Oceníme na nej ale krásne kvety.
Vysievanie
Semená stylity môžeme ihneď po obdŕžaní vysievať na povrch rašelinového substrátu. Kvetináč umiestnime na svetlé miesto a často zalievame.
Malé rastlinky sa objavia za jeden až dva mesiace po výseve. Semenáčiky zalievame hojne a dbáme na to, aby bola v podmiske neustále voda.
Po ďalších 3-4 mesiacoch malé mäsožravé rastliny presadíme do samostatných kvetináčov. Stylite vyhovuje celoročne izbová teplota, ale v lete ju môžeme s úspechom letniť.