NávodyZáhradaZvieratá

Ako ručne vyrobiť kŕmidlo pre vtáky

kŕmidlo pre vtákyKŕmidlo pre vtáky oživí a rozveselí vašu záhradu. Na výrobu tohto jednoduchého kŕmidla pre vtáky nebudeme potrebovať žiadne špeciálne náradie ani vŕtačku. Na výrobu kŕmidla postačí obyčajná pílka na drevo a klince. Takto budeme postupovať podľa návodu na výrobu kŕmidla od Slovenského zväzu ochrancov prírody.Poďme si také kŕmidlo pre vtáky spoločne vyrobiť.   

Čo budete na výrobu kŕmidla potrebovať

Najprv si narežeme 2 cm hrubé doštičky na jednotlivé diely. Dno nášho kŕmidla pre vtáky má štvorcový tvar a rozmery 18 na 18 centimetrov.

Štyri bočné steny, ktoré v ďalšom kroku priklincujete ku dnu, majú 18 cm dĺžku a budú vysoké 4 cm.

Základy kŕmidla pre vtáky

Kŕmidlo pre vtáky začneme výrobou základov. Prvým komponentom, ktorý si vyrobíme, bude dno a bočné steny.

Ku dnu priklincujeme všetky štyri steny pozdĺž každej hrany. Zvolili sme 2 cm hrúbku dosky, aby sme mohli diely klincami ľahko pritĺcť. Tenšie by nám mohli robiť problémy.

Háčik a hranol

vtačia búdkaĎalším komponentom bude hranolček a závesný háčik. Pokiaľ má závesný háčik špičku a špirálu, stačí tlakom ruky zatlačiť na drevo a pohybom doprava otáčať háčikom.

Háčik sa nám pekne navŕta do hranola, na háčik potom môžeme neskôr vešať potravu pre vtáky.

Strecha kŕmidla

K hranolu s háčikom teraz priklincujeme steny striešky. Strecha kŕmidla pre vtáky bude mať dĺžku 26 cm, vtáčiu potravu tak lepšie uchováme pred vonkajšími vplyvmi, ako je napríklad vietor alebo mokrý sneh, ocenia to iste aj vtáčiky, ktoré budú viac v suchu.

kŕmidloUprostred striešky navŕtame očko pre zavesenie kŕmidla pre vtáky v prírode. Môžeme použiť aj dve očká pre lepšiu stabilitu, záleží na vás.

Vyrobené kŕmidlo budeme umiestňovať do voľného priestranstva, na pokojné a prehľadné miesto, minimálne 1,5 m nad zemou a aspoň 2 m od najbližšieho stromu.

Na strom budeme kŕmidlo vešať pomocou drôtu.

Steny kŕmidla

Blížime sa konečne k vyvrcholeniu našej práce. Ku dnu zvnútra natlčieme bočné steny vtáčieho kŕmidla. Dbáme na to, aby nám nikde netrčali konce klincov z dreva, vtáky by sa mohli o klince poraniť.

A nakoniec k bočným stenám pripevníme striešku. Ručne vyrábané, jednoduché kŕmidlo pre vtáky máme hotové. Teraz už len premyslieť vhodné umiestnenie a správny výber potravy pre vtáky.

Ďalšie naše návody nájdete tu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button