Ako liečiť lupienku?
Lupienka je kožným ochorením, ktorým je postihnuté významne percento populácie. Len na Slovensku sa odhaduje, že sa to týka viac ako 100 tisíc obyvateľov. Trpia ním najmä dospelí ľudia. Ochorenie sa dá rozdeliť do niekoľkých druhov. Ako liečiť lupienku?
Obsah článku:
- Hlavné príčiny lupienky
- Ako sa lupienka prejavuje
- Ako liečiť lupienku
- Čo robiť pri liečbe lupienky
- Ako dlho to potrvá
Liečba ani dnes nie je stopercentne účinná, hoci dochádza k postupnému zdokonaľovaniu liečebných metód lupienky.
Ten kto z vás trpí lupienkou, ktorá sa nazýva odborné psoriáza, by mal vedieť, ako dodržiavať správnu životosprávu a hygienu, aby sa choroba ďalej neprehlbovala a nerozširovala.
Hlavné príčiny lupienky
Veľakrát sa lupienka vyskytuje v dôsledku genetických dispozícií. To však zďaleka nie je jediný faktor.
Ďalšie príčiny lupienky:
- Zvýšený stres
- Infekcia kože
- Zápaly
- Zlá životospráva
- Cukrovka
- Používanie nevhodných liekov
- Znížená obranyschopnosť organizmu
- Zlá funkcia štítnej žľazy
Ako sa lupienka prejavuje?
Lupienku možno rozpoznať na prvý pohľad. Dochádza totiž k výraznej zmene farby kože.
Ložisková forma lupienky
Pokiaľ ide o takzvanú ložiskovú lupienku, tá sa prejavuje tým, že je pokožka v určitých miestach červená a tvoria sa na nej šupinky.
Postihuje najmä oblasti horných končatín a chrbát.
Inverzná lupienka
Prejavuje sa typicky tým, že je koža v postihnutej oblasti výrazne suchšia než na ostatných častiach tela.
Objavuje sa hlavne v oblasti slabín a aj v okolí krku či v podpazuší.
Pľuzgierová forma lupienky
Ako už z názvu vyplýva, prejavuje sa vznikom pľuzgierikov, a to hlavne na dlaniach rúk či nohách. Ide o najvážnejšiu formu tohto ochorenia kože. Často ju sprevádza aj vysoká horúčka.
Ako liečiť lupienku?
Liečba lupienky, ako sme už spomenul v úvode, nie je stopercentne účinná. Pri odbornej liečbe lekári nasadzujú kortikosteroidy, prípadne taktiež antipsoriatíka.
Čo robiť pri liečbe lupienky?
Okrem toho, že vám doktor pri liečbe lupienky nasadí vyššie spomenuté lieky, je dobre dodržiavať určité zásady, a to ideálne neustále.
Ak trpíte týmto kožným ochorením, je dobre dbať na kvalitnú životosprávu. Je nutné dodržiavať správny pitný režim, pravidelný a výdatný spánok. Okrem toho sa odporúča napríklad aj laserová terapia.
Moderné štúdie ukazujú, že na liečbu lupienky má pozitívny vplyv aj takzvaná kryoterapia. Ide o liečbu mrazom, kedy je telo na krátky čas vystavené extrémnemu chladu. To prispieva k lepšiemu prekrveniu pokožky a jej vitalite.
Ako dlho liečba lupienky potrvá?
Liečba lupienky nie je natoľko účinná, aby ste sa mohli choroby úplne zbaviť. Je to v mnohých prípadoch ochorenie na celý život.
Človek sa s tým musí zmieriť, inak sa môžu dostaviť napríklad aj psychické problémy, ktoré sú spojené s tým, že vaša pokožka nemá prirodzený vzhľad.