Domácnosť

Ako opraviť nohy stoličiek a stolov?

nohy stoličiek a stolovAk sa začnú nohy stoličiek alebo stolov húpať aj na rovnej ploche, je potrebné najprv zistiť príčinu tejto nezrovnalosti. Na spodnú časť nohy kuchynského stola alebo stoličky môže byť zarazený obyčajný pripináčik, prilepená nečistota či zaschnutý zvyšok jedla. Odstránenie takejto „závady“ je hračka. Na nezrovnalosť spôsobenú napríklad dlhodobou záťažou na jednu nohu si ale prichystajte už náradie a šikovné ruky.

Rozkývané nohy stoličiek pri novom nábytku

opraviť nohy stoličiek a stolovTrápi vás kývanie stoličky alebo stola pri novom kuse nábytku? Reklamujte ho. Záruka sa však nevzťahuje na opotrebenie veci spôsobené jej obvyklým užívaním. Pri nábytku predávaného so zľavou sa záruka nevzťahuje len na chyby, pre ktoré bola nižšia cena dohodnutá.

Aj keď ste kúpili nový kus nábytku, pred jeho reklamáciou sa presvedčte, že kývanie stola alebo stoličky nie je spôsobené nerovnou podlahou, zvlneným linoleom v kuchyni alebo zvyškom jedla na nohe.

Ak sa vada prejaví u staršieho stola alebo stoličky, teda že na nábytok sa už nevzťahuje záruka, prikročte k oprave svojpomocne, u vzácnejších kúskov nábytku zavolajte remeselníka.

K náprave stoličiek môžete prikročiť dvoma spôsobmi:

  • buď skrátite tri dlhšie nohy
  • alebo predĺžime drevenou podložkou kratšej nohy

Skrátenie ostatných nôh

ako opraviť nohy stoličiek a stolovV prvom prípade postupujte tak, že stoličku alebo stôl postavíte na rovnú plochu a metrom alebo pravítkom zmeriate rozdiel medzi kratšou nohou a podlahou.

Následne skrátite jemnou pílkou, dlátom alebo pilníkom o rozdiel dĺžok tri zvyšné nohy.

Ku skráteniu môžete použiť podľa potreby a nameraného rozdielu aj vibračnú brúsku alebo priamočiaru elektrickú pílku.

Aby ste dosiahli dokonalej rovnováhy nábytku, posledný milimeter radšej zbrúste než orežte.

Predĺženie kratšej nohy na stoličke

V druhom prípade chýbajúcu časť nohy vyrobíte z kúska dreva. Výšku zvoľte radšej o málo väčšiu.

Podložku potom prilepíte  ku kratšej nohe, upevníte pomocou svorky alebo stoličku či stôl postavený na rovnej podlahe zaťažíte. Po vytvrdnutí spojiva zbrúste do požadovaného tvaru a výšky.

Oprava zlomenej nohy

Môže sa stať, že noha stoličky alebo stola sa zlomila. Príčinu hľadajte v nešetrnom zaobchádzaní, ale aj v červotočoch. Nohu je potom potrebné nahradiť celú. Červotoč ale mohol napadnúť celý kus nábytku. Preto nábytok prezrite a zistite rozsah poškodenia.

Poškodená časť sa odreže a nahradí kusom z rovnakého prípadne podobného dreva. Pre lepší dojem je dobré snažiť sa o dodržanie kresby rokov, aby nová časť nadväzovala na pôvodné drevo.

Rozmer novej časti by mal byť opäť o milimeter väčší. V spoji sa vyvŕtajú dierky pre štipce, potom sa zlepia a upevnia či zaťažia. Po vytrdnutí sa už len zabrúsia do požadovaného tvaru a prípadne nalakujú a je hotovo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button