Domácnosť

Ako správne otvárať sekt?

Ako správne otvárať sektSekt a dokonca aj šampanské patrí ku každej výnimočnej udalosti. Nejde tu o množstvo, ale o obrad, ktorý je s otváraním sektu spojený. Vopred zavrhnite otvárať sekt ala kozácky spôsob, kedy sa hrdlo uráža šabľou. Ako otvárať sekt vás naučíme v tomto článku. 

Postup ako otvárať sekt

Pozor na špunt!

Obrad otvárania sektu je spojený aj s údržbou nápoja, takže nejde len o to kúpiť v obchode fľašu sektu, priniesť ju domu a otvoriť. To by z vás francúzski gurmáni mali „radosť“.

Pri otváraní sektu musíme myslieť v prvom rade na bezpečnosť, vystrelený špunt môže najmä poraniť oči, dokonca sú prípady, keď o oko nejaký nedočkavec aj náhodný divák prišiel. Ani rozbitý luster hostiteľa alebo majiteľa hotela veľmi nepoteší.

Sekt otvárajte v správnej teplote

Sekt by mal byť správne vychladený, to znamená teplotu 4 až 5 ° C. K tej by sekt mal dôjsť ležaním aspoň dva dni pred konzumáciou, nesnažte sa preto sekt urýchlene chladiť v mrazničke.

Ak nemáme možnosť víno pred otvorením nechať v chladničke, použijeme špeciálnu chladiacu nádobu na ľad, v ktorej sekt udržíme v správnej teplote.

Začíname otvárať sekt

viete správne otvárať sektPri otváraní si musíme uvedomiť niekoľko vecí. Sekt je živý organizmus, preto veľmi opatrne.

Najprv sa odstráni krycia fólia, čiže kapsula. Malo by to ísť len prstami.

Špunt na sekte

Špunt je držaný v hrdle fľaše agrafou, čo je drôtený košíček s plechovou opierkou. V dolnej časti na prstenci drôtu je slučka, ktorou otáčame a tak obopínajúce koliesko uvoľníme. Dajte ale pozor, špunt už nič nedrží, a tak často sám už v tejto fáze vystrelí, držte ju veľmi pevne.

Ani kvapka na zmar

sekt s jahodamiUchopíme pevne korok a pomaly otáčame fľašou, zase pozor, nie korkom. Mali by sme cítiť, že nám tlak vo fľaši nadvihuje špunt, takže pomaly, pomaly ju uvoľníme z hrdla a fľaša je otvorená. Chybou by bolo, keby nám špunt vyletel z ruky do stropu alebo sa ozvala výrazná rana.

Nesmieme si vziať za vzor víťaza F1, ktorí na stupňoch víťazov striekajú šampanským po všetkých ľuďoch v blízkosti. Takže je hanbou, keď aj len časť vína sa vyleje z fľaše von, ale je pravda, že aj pri správnom otvorení je nutné ponáhľať a mať pripravené poháre.

Preventívne môžete pre pevnejšie uchopenie použiť platený obrúsok, s ktorou sa zarosená fľaša lepšie drží. Fľaša sa pri otváraní má držať v uhle 45 ° a mierte s ňou do voľného priestoru.

Do akých pohárov nalievame sekt

Podľa pravidiel servírovania vo vyššej spoločnosti alebo pri najvýznamnejších udalostiach sa sekt nalieva iba do tzv. fláut. To sú vysoké a úzke poháre na nožičke.

V našej spoločnosti sa ešte používajú široké šampusky, v ktorých víno ale rýchlo oteplie a stráca vôňu.

A že vám chýbajú jahody

Tak tie sa skutočne k sektu používajú, ale nie k suchému. A ešte jedna rada, použite zrelé jahody, voňavé a nie príliš tvrdé a hlavne nemrazené, tie zelenkasté zo skleníkov urobia len malý efekt.

Hádam už odteraz budete otvárať sekt ako profesionáli. Veľa šťastia prajem.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button