Návody

Ako reklamovať nevhodný vianočný darček?

ako reklamovať nevhodný vianočný darčekVianoce sú sviatky pokoja, mieru a pohody. Predvianočný čas je ale neodmysliteľne spojený práve s nakupovaním, stresom a státím v rade, či už na kapra alebo na vianočné darčeky. Čo keď sa ale darček nebude páčiť? Musí nevhodný vianočný darček nutne skončiť na dne skrine alebo v koši? Ako reklamovať nevhodný vianočný darček?

Nevhodný vianočný darček

Košeľa je mi malá, rovnaké hodinky som dostal už v lete k narodeninám … alebo je mi predávajúci povinný vymeniť tovar za iný, keď ho vrátim s účtenkou?

Hoci si nasledujúci text bude trochu protirečiť s nadpisom článku, odpoveď znie NIE. Predávajúci vám nie je povinný vymeniť tovar za iný/vrátiť peniaze len z toho dôvodu, že sa vám darček nepáči, potrebujete väčšiu veľkosť, knižku ste čítali už pred niekoľkými rokmi. Ani keď vrátite tovar nerozbalený, ani keď predložíte účtenku, proste nikdy.

Vyhnite sa kúpe nesprávnej veľkosti oblečenia tak, že si pozriete tabuľky veľkosti oblečenia online.

Raz ste (prípadne ten, kto vám darček kúpil) uzavreli s predávajúcim kúpnu zmluvu, a preto nezostáva nič, než sa ňou riadiť. Občiansky ani obchodný zákonník (oba zákony upravujú kúpnu zmluvu) nepamätajú na vrátenie nevhodného darčeka, či už k Vianociam alebo k inej príležitosti.

Je to logické. Ako by na tom bol predávajúci (najmä drobný obchodník), ak by bol povinný vracať peniaze za niečo, čo úspešne predal a mal z toho zisk, z ktorého napríklad zaplatil náklady na prevádzku obchodu.

Kedy reklamovať nevhodný vianočný darček?

ako vymeniť vianočný darček za inýZásadne si nepleťte vrátenie vianočného darčeka s reklamáciou! Reklamujete vtedy, keď sa na zakúpenej (a následne napríklad darovanej) veci objaví chyba, prípadne iný rozpor s kúpnou zmluvou. Potom sa skutočne môže stať, že vám predávajúci vráti peniaze.

Reklamácia (alebo „uplatnenia práva zo zodpovednosti za vady“) je podrobne upravená zákonom, majoritne občianskym zákonníkom.

Chybou môže byť nefunkčný displej počítača alebo odlepená podrážka z topánky, ale nie skutočnosť, že rovnaký darček už máte doma 3x alebo neznášate červenú farbu.

S predávajúcim som sa dohodol, že môžem darček vrátiť, ak sa nebude páčiť/nebude sedieť veľkosť …

Tento prípad sa od prvého zásadne líši. V čom? Vo vôli predávajúceho nevhodný vianočný darček vymeniť. To, že zákon mu takúto povinnosť neukladá, ešte neznamená, že si to nemôžete v zmluve (tj. pri nákupe) dohodnúť.

reklamácia nevhodného vianočného darčekuZvlášť vo väčších nákupných centrách často nemajú s výmenou darčeka problémy, to isté môže platiť aj u drobného predajcu. Dôležité je vopred sa pýtať:

Môže si švagor prísť tašku vymeniť, keď sa mu nebude páčiť farba? Musí byť tovar zabalený? Odchádzame na hory, stačí, keď dcéra príde až prvý týždeň v januári? Vrátite nám peniaze, alebo si musíme vybrať inú vec rovnakej hodnoty?

Ak vám predávajúci povie, že darčeky zásadne nevymieňajú, kúpte darček inde alebo stavte na taký darček, pri ktorom ste si istí, že ho nebude potrebné meniť.

Samozrejme vzniká problém v tom, že vy, ako obdarovaný, nemôžete ovplyvniť, kde vám darca vianočný darček kúpi.

Mnoho ľudí vo vianočnom zhone ani nenapadne, že by sa ich darček nemusel páčiť a že by bolo potrebné darček vrátiť.

A čo nevhodný vianočný darček kúpený cez internet, neplatia pre neho iné pravidlá?

Áno, darček kúpený cez internet (respektíve použitím tzv. prostriedkov komunikácie na diaľku, ako je napríklad telenákup, reklama v novinách, fax) má svoje zvláštne špecifiká. Od zmluvy môže kupujúci odstúpiť bez uvedenia dôvodu a bez akejkoľvek sankcie do 14 dní od prevzatia plnenia (v zákonom ustanovených prípadoch sa lehota predlžuje až na 3 mesiace).

reklamovanie vianočného darčeku cez internetAko to môže fungovať v praxi? 10. decembra kúpite synovi cez internet nové lyže. 17. decembra vám sú lyže doručené (tj. od 18. decembra začína plynúť 14 dňová lehota pre vrátenie lyží). 24. decembra vám syn pod stromčekom oznámi, že lyže mu kúpili starí rodičia.

Stále ešte máte týždeň na to odstúpiť od zmluvy. To znamená vy vrátite lyže, predávajúci vám vráti peniaze.

Tipy ako reklamovať nevhodný vianočný darček

Existujú aj iné možnosti, ako a čo urobiť s nevhodným darčekom. Môžete ho napríklad predať alebo niekomu darovať.

Upozornenie

Článok slúži len na informatívne účely.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button