Domácnosť

Ako si postaviť krb?

ako postaviť krbPohľad na horiaci oheň v krbe dokáže spríjemniť nejeden sychravý večer. Ak krb ešte nemáte a radi by ste ho mali, potom sa prečítajte návod ako si krb postaviť. Nie je to úplne jednoduché a chce to isté skúsenosti. Veď krb tvorí dominantu vo vašom byte, tak by podľa toho tiež mal vyzerať. A ako na to?

Aký typ krbu zvoliť?

Ak si chcete zaobstarať krb, musíte sa najprv rozhodnúť aký typ krbu sa pre vás najlepšie hodí. Je potrebné zohľadniť predovšetkým účel krbu – či ho chcete využívať na vykurovanie celého bytu alebo len ako príjemnú kulisu pre dlhé zimné večery.

Môžete si vyberať z veľkého množstva značiek a typov krbov. Rozhodnite sa, či chcete voľne stojace krbové kachle alebo otvorený či uzavretý krb.

Ak nechcete robiť príliš zložitú prestavbu miestnosti, alebo sa bojíte dymu, ktorý môže pri kúrení v krbe vzniknúť tak existujú aj elektrické vstavané krby, ktoré dokážu tiež veľmi spríjemniť a vykúriť miestnosť.

biokrbPre ľudí ktorý, nemôžu mať doma tradičný krb a chcú mať realistický zážitok z ohňa tak na trhu existujú špeciálne biokrby. Biokrby nepotrebujú žiadnu zvláštnu starostlivosť alebo údržbu. Nepotrebujú ani komín, pretože horením bioetanolu sa produkuje iba vodná para a kysličník uhličitý.

Nemusíte ani pripravovať drevo a nečaká vás ani nijaké zložité zapaľovanie. Nalejete bio olej a v pirebehu niekoľkých minút sa vám plynule rozhorí oheň.

Výhodou je že pri ich používaní elektrických a biokrbov nevzniká žiadny neporiadok, na rozdiel od klasických krbov.

Výber vhodného umiestnenia krbu

vstavaný krbPodľa dispozícií izby, v ktorom bude krb umiestnený, je potrebné vybrať vhodné miesto. Krb môžete postaviť napríklad do rohu miestnosti.

Nakreslite si podrobný výkres ako bude krb vyzerať a podľa neho sa budete ďalej riadiť pri stavbe.

Nákup materiálu

Keď začnete s realizáciou výstavby krbu, tak je potrebné si zaobstarať materiál. Okrem krbovej vložky budete potrebovať tehly, šamotové tehly, izolačné dosky, lepidlo alebo tmel pre stavbu krbu, vetracie mriežky.

Všetky materiály by mali odolávať vysokým teplotám. Celkom nevhodný je sadrokartón (aj ten protipožiarny) alebo vaty a dosky s hliníkom.

Stavba krbu

Ak plánujete začať stavbu vlastného vstavaného krbu, tak si pozvite odborníka a nechajte ho skontrolovať komín, či je vôbec vhodný na napojenie krbu, alebo či bude nutné komín nechať vyvložkovať, atď.

Postup stavby sa pre jednotlivé typy krbov líši. Najjednoduchšie je kúpiť krbovú vložku a nechať si ju pripojiť do komína. Pre takúto krbovú vložku stačí pripraviť vhodné miesto a na podlahu umiestniť vhodný podklad – môže to byť napríklad sklenená doska.

My si ukážeme, aké sú jednotlivé kroky pre stavbu krbu s uzavretou krbovou vložkou, ktorá sa obmurováva. Jednotlivé kroky sa musia prispôsobiť podľa konkrétneho typu krbovej vložky, ale všeobecne je postup nasledujúci.

Príprava spodnej časti krbu

podložka pod krbNajprv je potrebné postaviť spodnú časť krbu, na ktorú bude usadená krbová vložka.

Niektoré typy krbových vložiek sa dodávajú aj so spodnou časťou, ktorú zložíte alebo postavíte podľa návodu. Alebo môžete spodnú časť krbu vymurovať podľa svojho výkresu.

Treba počítať s tým, či bude mať krb v spodnej časti priestor pre drevo alebo nie.

Odizolovanie steny za krbom

Steny okolo krbu, ale aj strop a podlahu treba odizolovať. K tomu sa používajú izolačné dosky, s ktorými sa pracuje podobne ako so sadrokartónom.

Lepia sa špeciálnymi lepidlami a tmelmi. Tieto dosky odolávajú veľmi vysokým teplotám.

Usadenie krbovej vložky a napojenie dymovodov

Ďalším krokom je usadenie krbovej vložky na pripravené miesto a pripojenie rúry. Z hľadiska bezpečnosti je dôležité, aby predovšetkým napojenie rúry ku komínu bolo správne a odborne vykonané. Tento krok je preto lepšie prenechať odborníkom.

Obmurovanie krbovej vložky

Keď je krbová vložka usadená, pustite sa do jej obmurovania. Na oboch stranách okolo vložky by mal byť rovnako veľký priestor.

Je možné obmurovávať šamotovými tehlami, ale aj tu sa dajú použiť izolačné dosky na krb.

V hornej časti nad krbovou vložkou nezabudnite na krbovú mriežku, ktorou teplý vzduch prúdi do miestnosti.

Dokončenie stavby krbu

Konečné práce sa líšia podľa konkrétneho návrhu krbu. Môžete krb obložiť tehlami alebo ho omietnuť.

Nad krbom často býva krbová rímsa. Keď máte krb hotový, počkajte niekoľko dní, až všetky použité materiály vytvrdnú a môžete zakúriť a začať si užívať príjemných chvíľ pri krbe.

Ak si nie ste istí, pozvite si odborníkov

Ak si nie ste s čímkoľvek istí, vyplatí sa obrátiť sa na odbornú firmu, ktorá vám krb postaví. Len tak budete mať zaistené, že krb bude dobre a bezpečne postavený. 

Akékoľvek chyby pri stavbe krbu môžu znamenať riziko požiaru.

Podobné články

1 komentár

  1. Chceli sme tiež postaviť krb ale nakoniec ma manželka ukecala na biokrb a teraz sme obaja spokojný . Efekt ako že to je krb to má a aj niečo vyhreje ale hlavnou výhodou je že nie je žiadný bordel z krbu. Keď som býval u rodiočoch tak oni majú krb a aj ked sa s nim manipuluje obozretne, mám na myslí prikladá sa až ked je úplne vyhorené, tak ajtak sme museli každé dva roky maľovať nanovo lebo nejaký dym vždy unikne a robí to neplechu na farbe stien.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button