DetiZdravie a krása

Ako sa stravovať pri dojčení?

ako sa stravovať pri dojčeníAk môže mamička dojčiť svoje bábätko, dáva mu tým to najlepšie pre štart do života. Dojčením dieťa dostáva dôležité živiny a až do konca 6. mesiaca mu stačí iba materské mlieko od mamičky. Zloženie a chuť materského mlieka je ovplyvnené stravou matky. Ako sa má dojčiaca mamička stravovať a na čo si dať pozor?

Vyvážený a pestrý jedálniček

Pri dojčení je obzvlášť dôležité dodržiavať vyvážený a pestrý jedálniček a konzumovať kvalitné potraviny. Pretože je dojčenie pre matku veľký energetický výdaj, jedzte o málinko viac ako ste bola zvyknutá. Tým sa ale nemyslí jesť za dvoch. Dôležité je jesť pravidelne aspoň 5x denne.

V jedle nie je v podstate nič zakázané, ale je dôležité sledovať vplyv na dieťa, či mu jedlo, ktoré konzumujete nespôsobuje nadúvanie, bolesti bruška, hnačky alebo kožné vyrážky.

Pri dojčení rozhodne nejedzte jedlo, ktoré vám nerobí dobre. Všetko je závislé aj na množstve jednotlivých potravín.

Dostatok minerálov a živín

Venujte pozornosť tomu, aby vaša strava mala dostatok vitamínov a minerálov. Dôležitý pre zdravý vývoj bábätka je dostatok železa, vápnika a jódu.

Aké potraviny zaraďovať do jedálnička

Do jedálnička zaraďujte plané mäso, ryby, plnotučné mliečne výrobky, prírodné a tvrdé syry, kvalitné rastlinné oleje, cereálne výrobky, cestoviny, ryžu, zemiaky, zeleninu čo nenadúva, ovocie, ktoré nie je moc kyslé.

Nevhodné potraviny

Rovnako ako v tehotenstve nejedzte tepelne neupravené výrobky (napr. majonézy, surové vajcia) ani tepelne neupravené mäso (napr. tatársky biftek, sushi). Nie sú vhodné príliš tučné, príliš slané alebo sladké jedlá, jedlo z fastfoodu.

Obdobie šestonedelia

Cez šestonedelie sa radšej vyhnite nadúvacím potravinám, neriedeným džúsom, alkoholu a káve a až postupne pridávajte až sa vrátite k pôvodnej strave.

Nadúvacie potraviny

dieťa a dojčenieAk dieťa trpí na nadúvanie a bolesti bruška jedzte s rozvahou nadúvacie potraviny. Sú to surová cibuľa, kapusta, kel, karfiol, kaleráby, hrušky, huby, strukoviny, paradajky, citrusy vo veľkom množstve, cesnak, čerstvé pečivo.

Pri varení používajte bylinky, ktoré znižujú nadúvanie – majoránka, tymian, saturejka, rasca.

Alergizujúce potraviny

Citrusy, kiwi, tropické ovocie, jahody, kyslé ovocie, paradajky, papriky alebo orechy v matkinej strave môžu spôsobiť bábätku alergickú reakciu, napr. vo forme žihľavky.

Pozor dajte aj na čokoládu, ktorá môže vyvolať alergickú reakciu. Ak máte v najbližšej rodine potravinové alergie vylúčite v prvých týždňoch potencionálne alergény.

Nápoje

pitie a dojčeniePri dojčení je dobré veľa piť – aspoň 2,5l denne. Vhodné sú neperlivé nápoje, džúsy riedené vodou 1: 1 a voda.

Káva a alkohol

Vyvarujte sa pitiu alkoholu, nápojov s obsahom kofeínu a s chinínom. Všetko totiž prechádza do mlieka. Po pití kávy môže byť dieťa nepokojné a trpieť nespavosťou, preto kávu nahraďte meltou.

Ak si napríklad na rodinnej oslave chcete dať trochu vína, počkajte po konzumácii alkoholu s dojčením aspoň 2-3 hodiny a lepšie je prvú dávku mlieka odstriekať. Ak máte zamrazené zásoby mlieka, môžete ich v tomto prípade použiť.

Čaje pre dojčiace matky

Ponúka sa veľká ponuka čajov, ktoré sú vhodné pre dojčiace matky a podporujú tvorbu mlieka. Tieto čaje najčastejšie obsahujú jahody, maliny, černice alebo jastrabinu.

Proti nadúvaniu sa hodí čaj s feniklom a rascou.

Diéty po pôrode

Pri dojčení sa nepúšťajte do žiadnych diét a ak chcete chudnúť, tak naozaj veľmi pozvoľna. Pri rýchlom chudnutí sa v tele uvoľňujú škodliviny, ktoré prechádzajú do materského mlieka.

Verte, že dojčením dávate svojmu dieťaťu to najlepšie a na chudnutie ešte budete mať veľa času neskôr. A ak chcete aspoň trochu schudnúť, nie je nič lepšie ako sa vydať na dlhú prechádzku s kočíkom.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button