Ako liečiť

Ako liečiť zápal ďasien?

ako liečiť zápal ďasienMedzi najnepríjemnejšie ochorenia, ktorá vás ovplyvňujú počas celej doby trvania, patrí zápal ďasien. Ide o chorobu, s ktorou sa stretáva počas svojho života veľké percento populácie. Z hľadiska veku sa dá povedať, že sa vyskytuje u detí, dospelých a aj u seniorov. Súvisí so zlými stravovacími návykmi, ale hlavne ju spôsobuje nesprávna ústna hygiena. Poradíme vám ako liečiť zápal ďasien?

V článku sa dozviete:

  • Čo je zápal ďasien
  • Príznaky zápalu ďasien
  • Čo je potrebné
  • Postup liečby a prevencie
  • Ako dlho to potrvá

Čo je to zápal ďasien?

Zápal ďasien sa odborne nazýva gingivitída. Ide o chorobu infekčného charakteru, ktorá sa tvorí na ďasnách v ústach. Infekcia je často veľmi bolestivá a sprevádza ju mnoho sprievodných javov.

Je spôsobená najčastejšie tým, že dôjde k vytvoreniu zubného povlaku, v ktorom sa množia baktérie. Tie do ďasien prenášajú jedovaté látky.

Príznaky zápalu ďasien

ako na citlivé zubyTypickým príznakom zápalu je začervenanie ďasien. K tomu dochádza v dôsledku obrany organizmu, ktorý do postihnutých miest, ktoré boli napadnuté infekciou, sústreďuje zvýšené množstvo bielych krviniek.

Začervenanie však nie je jediným a najvážnejším príznakom.

Hlavné príznaky

Keď nedôjde k liečbe, môže sa zápal rozvinúť až do paradentózy. Okrem neustáleho a intenzívneho zápachu z úst dochádza postupne k obnaženiu zubov v postihnutých oblastiach, ďasná „ustupujú“. To môže zapríčiniť postupné kývanie zubov a vo finálnej fáze ich vypadnutie.

Práve z týchto dôvodov zápal ďasien v žiadnom prípade nepodceňujte. Prečítajte si aj článok ako si správne umývať zuby.

Čo je na liečenie zápalu ďasien potrebné?

  • Pravidelné čistenie zubov
  • Používanie kvalitnej zubnej kefky a zubnej pasty
  • Používanie zubných nití
  • Návšteva lekára

Postup liečby a prevencia

postup liečby pri zápale ďasienPri bolestiach ďasien, kedy dochádza k vytváraniu zápalu, je vhodné predovšetkým navštíviť zubného lekára. Ten vykoná komplexné vyšetrenie.

Odborná liečba spočíva predovšetkým v odstránení zubného povlaku, ktorý je príčinou zápalu.

Okrem toho vám lekár predpíše špeciálne lieky, ktoré pomôžu k odstráneniu baktérií, ktoré infekciu spôsobili.

Domáca liečbe ide ruka v ruke s prevenciou. Základom je pravidelné čistenie zubov kvalitnou zubnou pastou, a to podľa predpísaných postupov. Práve zlé návyky pri čistení zubov môžu byť tiež jednou z príčin zápalu ďasien.

Okrem toho odporúčam využívať aj dentálne nite, ktoré pomáhajú odstraňovať nečistoty z priestoru medzi zubami. V neposlednom rade potom používajte ústnu vodu, ktorá prispieva k zamedzeniu tvorbe zubného povlaku.

Ako dlho liečba zápalu ďasien potrvá?

Zápal ďasien nemusí byť len otázkou pár dní. Pri neliečení dochádza počas niekoľkých rokov k závažnejším problémom, ktoré vyústia až k vypadávaniu zubov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button