Ako liečiť zápal ďasien?

ako liečiť zápal ďasienMedzi najnepríjemnejšie ochorenia, ktorá vás ovplyvňujú počas celej doby trvania, patrí zápal ďasien. Ide o chorobu, s ktorou sa stretáva počas svojho života veľké percento populácie. Z hľadiska veku sa dá povedať, že sa vyskytuje u detí, dospelých a aj u seniorov. Súvisí so zlými stravovacími návykmi, ale hlavne ju spôsobuje nesprávna ústna hygiena. Poradíme vám ako liečiť zápal ďasien?

V článku sa dozviete:

  • Čo je zápal ďasien
  • Príznaky zápalu ďasien
  • Čo je potrebné
  • Postup liečby a prevencie
  • Ako dlho to potrvá

Čo je to zápal ďasien?


Zápal ďasien sa odborne nazýva gingivitída. Ide o chorobu infekčného charakteru, ktorá sa tvorí na ďasnách v ústach. Infekcia je často veľmi bolestivá a sprevádza ju mnoho sprievodných javov. Je spôsobená najčastejšie tým, že dôjde k vytvoreniu zubného povlaku, v ktorom sa množia baktérie. Tie do ďasien prenášajú jedovaté látky.

Príznaky zápalu ďasien

ako na citlivé zubyTypickým príznakom zápalu je začervenanie ďasien. K tomu dochádza v dôsledku obrany organizmu, ktorý do postihnutých miest, ktoré boli napadnuté infekciou, sústreďuje zvýšené množstvo bielych krviniek. Začervenanie však nie je jediným a najvážnejším príznakom.

Hlavné príznaky

Keď nedôjde k liečbe, môže sa zápal rozvinúť až do paradentózy. Okrem neustáleho a intenzívneho zápachu z úst dochádza postupne k obnaženiu zubov v postihnutých oblastiach, ďasná “ustupujú”. To môže zapríčiniť postupné kývanie zubov a vo finálnej fáze ich vypadnutie. Práve z týchto dôvodov zápal ďasien v žiadnom prípade nepodceňujte.


Čo je na liečenie potrebné?

  • Pravidelné čistenie zubov
  • Používanie kvalitnej zubnej kefky a zubnej pasty
  • Používanie zubných nití
  • Návšteva lekára

Postup liečby a prevencia

postup liečby pri zápale ďasienPri bolestiach ďasien, kedy dochádza k vytváraniu zápalu, je vhodné predovšetkým navštíviť zubného lekára. Ten vykoná komplexné vyšetrenie. Odborná liečba spočíva predovšetkým v odstránení zubného povlaku, ktorý je príčinou zápalu. Okrem toho vám lekár predpíše špeciálne lieky, ktoré pomôžu k odstráneniu baktérií, ktoré infekciu spôsobili.
Domáca liečbe ide ruka v ruke s prevenciou. Základom je pravidelné čistenie zubov kvalitnou zubnou pastou, a to podľa predpísaných postupov. Práve zlé návyky pri čistení zubov môžu byť tiež jednou z príčin zápalu ďasien.

Okrem toho odporúčam využívať aj dentálne nite, ktoré pomáhajú odstraňovať nečistoty z priestoru medzi zubami. V neposlednom rade potom používajte ústnu vodu, ktorá prispieva k zamedzeniu tvorbe zubného povlaku.

Ako dlho to potrvá?


Zápal ďasien nemusí byť len otázkou pár dní. Pri neliečení dochádza počas niekoľkých rokov k závažnejším problémom, ktoré vyústia až k vypadávaniu zubov.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

ako zvládnuť opicu

Ako predísť opici?

A už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.