Ako motivovať dieťa, aby nebolo v jedle vyberavé?

ako motivovať dieťa aby nebolo vyberavé v jedleKaždá rodina je špecifická v repertoári a príprave jedla, a má vlastné zvyklosti. Niektoré jedlá vôbec nevarí alebo nepozná, iná sa výrazne líšia od rovnakých jedál, pripravených v iných rodinách alebo v škole. Keď sa potom stane, že dieťa dostane jedlo, ktoré nepozná, odmietne ho. Ale sú deti, ktoré jedia nerady, nech sú doma alebo aj v školskom zariadení. Jedlo je pre nich len nutnosťou alebo vyžadujú len niektorý sortiment jedla, čo nemožno vždy akceptovať, najmä z hľadiska fyzického a duševného rozvoja dieťaťa. Ako motivovať dieťa, aby nebolo v jedle vyberavé?

Čo s tým ak je vaše dieťa v jedle vyberavé?


Najskôr je potrebné vziať na zreteľ, že v chutiach každého z nás sú značné rozdiely. Navyše sa chute menia v priebehu času.

čo robiť ak dieťa nechce jesťTo, že dieťa neje mäso ani zeleninu alebo nepije mlieko, neznamená, že to nebude konzumovať o pár rokov neskôr. Nie je z toho nutné robiť závažný problém ak je dieťa takto trochu vyberavé.

Rešpektujme teda to, že dieťa, podobne ako dospelý, neje všetko. Niekedy úplne stačí, keď z neobľúbeného jedla zmizne nejaká ingrediencie a je po probléme. Predstava, že dieťa musí zjesť každé jedlo, ktoré dostane na tanieri nie je úplne najlepšia. Hľadajte spôsoby, ako prípadne nahradiť chýbajúce látky a pritom vyhovieť dieťaťu.


Skúste ponúknuť minidávky

Čo napríklad skúsiť testovacie minidávky a motivovať ho niečím, na čo by sa tešilo. Nedávajte dieťaťu nikdy na tanier viac, ako chce alebo keď viete, že nie je schopné to zjesť. Väčšie porcie ho môže odrádzať a demotivovať a potom sa stane ešte viac vyberavé. Doma nebýva problém si pridať.

Rešpektujte aj to, že každý z nás niekedy neodhadne dobre svoje chute a množstvo jedla, ktoré zje. U detí to platí častejšie než u dospelých.

Motivácia? Napríklad táto – do okna sa pozerá žirafa

ako docieliť aby dieťa zjedlo všetkoNiektoré dieťa odmieta z princípu takmer všetko jedlo. Nie je správne chystať niečo iné, pretože si to zaumienil. Stalo by sa to zvyklosťou a my sa staneme otrokárskym objektom dieťaťa.

Skúste si vziať na pomoc nejakú motiváciu: “Jedz, pretože do okna sa pozerá žirafa. Má dlhočizný krk a pozerá sa až k nám a chce vidieť, ako dobre ješ.”

Keď dieťa namietne, že ju nevidí, nenechajte sa odradiť a argumentujte podľa vlastnej fantázie (teraz sa schovala, pretože si si neodhryzol ….).

Využite vlastnú fantáziu


Ak pozná dieťa napríklad rozprávku o Pampušíkovi, skúste túto motiváciu. Jedz, alebo pribehne líška a všetko ti zje. Možno to aplikovať na akúkoľvek rozprávku (keď nebudeš aspoň trochu jesť, utečie medvedík, panáčik, všetky hračky a pod.).

Vaša fantázia môže byť bezhraničná a motivovať dieťa aby všetko zjedlo a nebolo vyberavé potom nie je nič zložité.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

ako na správne sušenie kvetov návod

Ako na sušenie kvetov?

Chcete sa dozvedieť ako na sušenie kvetov u vás doma? V tomto článku sa dozviete, ako si …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.