Zdravie a krása

Ako na zápach z úst?

čistenie zubov - kefkyDá sa povedať, že u zdravého človeka je ľahký zápach z úst ráno po prebudení normálny. Hoci si zuby večer vyčistíme, zostanú v dutine ústnej nepatrné zvyšky potravín, ktorých sa telo chce zbaviť pomocou enzýmov obsiahnutých v slinách. Rôzne druhy baktérií na ústnej sliznici sa totiž cez noc rýchlo rozmnožia. Za zápach z úst je väčšinou zodpovedné premnoženie baktérií a ich rozklad. Ako teda predísť zápachu z úst

Starostlivosť o zuby je mimoriadne dôležitá

Pravidelnou hygienou ústnej dutiny, najmä starostlivé čistenie zubov ráno a večer, predídeme zápachu z úst.

K tomu patrí používanie kvalitnej zubnej kefky, čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou a pravidelná návšteva zubného lekára. Takmer vždy so zápachom z úst súvisia väčšie zubné kazy.

Spite so uzavretými ústami

Počas spánku s otvorenými ústami, sliznica dutiny ústnej rýchlo vysychá, tvorí sa menej slín, a teda aj menej enzýmov, ktoré spoločne so slinami čiastočky zvyškov potravín rozpúšťajú. To môže byť ďalšia príčina zápachu z úst. So suchou sliznicou v ústach majú problém najmä starší ľudia.

Do krehkej ústnej sliznice, ktorá je náchylná na poranenia a malé trhlinky, ľahko vniknú baktérie. To môže viesť k infekciám a obmedzeniu dostatočnej tvorby slín, čo má za následok nepríjemný zápach z úst.

Podporte tvorbu slín žuvačkou

zápach z úst - žuvačkyMožno toto zubní lekári nemajú príliš radi, pretože žuvačka podporuje uvoľňovanie plomby vo vyplnenom zube. Je však dobre známe, že žuvačka podporuje tvorbu slín a trávenie.

Používajte žuvačky bez cukru. K väčšej produkcii a tvorbe slín prispieva tiež citrónová šťava.

Žujte klinček

zápach z úst - pitný režimPríčinou zápachu z úst môže byť bakteriálna, vírusová alebo plesňová infekcia. Častým prejavom býva napríklad zápal prínosových dutín.

Dutiny ústia do nosa, ktorý je s ústnou dutinou prepojený hltanom.

Zápach z úst môže byť akútny a krajne nepríjemný. K významnej eliminácii zápachu z úst spoľahlivo prispieva žuvanie korenia – klinčekov.

Klinček obsahuje veľké množstvo silice, ktorá je tiež silným antiseptikom. Zároveň má dezinfekčné účinky a využívajú ho farmaceutické firmy. Pridáva sa do ústnych vôd a do zubných pást.

Nefajčite!

Častou príčinou zápachu z úst je fajčenie. Fajčenie spôsobuje sucho v ústach , a tým podporuje zápach z úst.

Dymový páchnuci dych je pre okolie dosť nepríjemný. Zároveň nemôžeme zabudnúť na ďalšie škodlivé dopady fajčenia pre človeka. Prečítajte si aj článok ako si správne čistiť zuby.

Dodržiavanie pitného režimu

Po každom jedle vypite pohár čistej vody, podporíte tým potrebnú tvorbu slín. Nezabudnite, že práve sliny pomáhajú udržiavať správnu hygienu v ústach. Prajem vám svieži a voňavý dych.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button