Návody

Ako na prežitie Vianoc bez stresu?

DarčekyČas Vianoc bez stresu, obdobie sviatkov pokoja a mieru. Mnoho z nás však vie, ako to v skutočnosti vyzerá – Vianoce plné stresu. Veľa ľudí potom práve kvôli tomu zhonu a komercií vianočné sviatky vôbec nemusí. Vianoce sú krásnym a najvýznamnejším sviatkom v roku, aj napriek všetkému tomu stresu, ktorý sa na nás v túto dobu valí, si ich môžeme plnými dúškami vychutnať, chce to len trochu organizačných schopností. Ako na prežitie Vianoc bez stresu vám poradíme v nasledujúcom článku.

Čo je na  prežitie Vianoc bez stresu potrebné:

 • ceruzka
 • papier
 • harmonogram
 • tašky
 • prostriedky na upratovanie
 • cestá
 • vianočná hudba
 • víno
 • dekorácie
 • ingrediencie na pečenie

Zoznam povinností na Vianoce

Pokiaľ chcete prežiť obdobie Vianoc bez stresu, vytvorte si harmonogram. Čo všetko potrebujete do Štedrého dňa stihnúť?

 • upratať
 • upiecť cukrovinky
 • nakúpiť darčeky
 • vytvoriť dekoráciu
 • zabaliť darčeky
 • nakúpiť dobroty na Vianoce

Zoznam darčekov

Začiatok adventu predstavuje štartovaciu čiaru všetkých vianočných príprav. V priebehu 4 týždňov však máte dostatok času, aby ste všetko v pokoji stihli a prežili obdobie Vianoc bez stresu.

medovníčkyNiekto s darčekmi začína už skôr, ale všeobecne vzaté, ak ešte nemáte ani jeden, tak práve teraz je ten vhodný čas, aby ste si vytvorili plán a mali tak obdobie Vianoc bez stresu .

Pokojne si na papierik napíšte, aké darčeky by ste komu chceli kúpiť. Spýtajte sa dotknutých, čo by radi pod stromčekom našli.

Nechajte sa inšpirovať

Rozhodnite sa, koľko peňazí ste ochotní do tohtoročných vianočných darčekov investovať.

Obíďte rôzne obchody a nechajte sa inšpirovať. Popri nákupe darčekov by ste mali v tejto dobe napiecť aj nejaký ten plech perníčkov, pretože tie potrebujú nejaký ten čas, aby zmäkli. Ak zvažujete kúpu umelého stromčeka, tak nastala tá najvhodnejšia doba na jeho kúpu.

Pripravte sa na Mikuláša

Čo sa týka čerta a Mikuláša, jeho organizáciu ste už mali začať v novembri. Najneskorší termín pre jeho objednanie býva zvyčajne 1. 12.

Ak ste sa chceli sami prezliecť za Mikuláša, čerta alebo anjela, kostýmy ste mali v požičovni zarezervovať ešte skôr. Niektoré požičovne majú tieto kostýmy rezervované už aj pol roka dopredu.

Nezabudnite ani na naše tradície

4.12. nezabudnite na Barborku. Až pôjdete okolo čerešne alebo zlatého dažďa, utrhnite si vetvičku a dajte si ju do vody.

Ak vám do Štedrého dňa rozkvitne a máte v dome slobodné dievča, chystajte svadbu. V tento deň by ste mali mať už pripravený aj balíček pre Mikuláša.

1. adventný týždeň

príprava na advent a adventný veniecMožno cukrovinky kupujete alebo vám ich pečie babička, ak si ho ale pečiete sami, tak prvý decembrový týždeň je ideálnym na naplánovanie si pečenia koláčov.

Už viete, koľko druhov budete tento rok piecť? A už viete aké?

V prípade, že si koláče nechávate piecť, tak by ste si ich objednať mali už ku koncu novembra. Nezabudnite si zaobstarať adventný veniec.

Darčeky na Vianoce z e-shopu

Ak objednávate darčeky cez internet, mali by ste tak urobiť najneskôr do 10. decembra, teda ak chcete, aby vám ich Slovenská pošta doručila včas. Pošta totiž v túto dobu býva úplne preťažená. D

oručovanie prostredníctvom PPL, DHL a podobne nie je tak preťažené, takže ich služby môžete využiť ešte niekoľko dní (cca do 14.12.). V každom prípade sa pred objednávkou o dĺžke dodania informujte v danom e-shope.

2. adventný týždeň

ako si ctiť tradície a zvyky VianocDruhý adventný týždeň by mal byť určený pečeniu koláčov, upratovaniu a vianočným dekoráciám (sviečky, prskavky a podobne).

Ak máte v pláne pečenie veľa druhov koláčov, pravdepodobne budete tento týždeň piecť vo veľkom. A pretože to tak robí polovica krajiny, ak sa chcete vyhnúť tlačeniciam a obchodným, zdržovacím marketingovým taktikám, suroviny na pečenie nakúpte s predstihom.

Upratovaniu sa venujte až po veľkom pečení, pretože skôr by to nemalo veľký význam.

Svoj byt ozdobte girlandami, sviečkami, imelom a ďalšími ozdobami. Tento týždeň by ste tiež mali vymyslieť drobné darčeky pre priateľov a kolegov z práce.

3. adventný týždeň

Tretí adventný týždeň je určený stromčeku a posielaniu pohľadníc. Okolo 15. decembra je najvyšší čas na nákup živého stromčeka.

Obdobne je to s rozosielaním pohľadníc a vianočných prianí. Aj keď už inokedy listy a pohľadnice príliš nepíšeme, vianočné pohľadnice stále patria k obľúbeným vianočným tradíciám. Aby však pohľadnice došli včas, je naozaj najvyšší čas  ich odosielať.

4. adventný týždeň

Týždeň do Štedrého dňa patrí nákupom. V tejto dobe sa doháňa to, čo sa doteraz ešte nestihlo. Môžete nakúpiť ešte nejaké darčeky mimo plán, ktoré vám cvrnknú do nosa (či máte chuť a peniaze).

V tento posledný týždeň pred Štedrým dňom by ste mali nakupovať potraviny, pochutiny a pitie, ktoré by ste v priebehu vianočných sviatkov radi konzumovali. Tento týždeň sa pripravujú nepečené cukrovinky.

Pár dní do Štedrého dňa

obdobie Vianoc bez stresuIdeálne je, keď darčeky balíte priebežne, ale ak máte tendenciu schovávať a potom nenájsť, je vždy lepšie si nechať balenie na nejaký príhodný okamih okolo 20. decembra.

22. decembra je čas, kedy sa nakupuje zelenina, ovocie a mäso.

23. decembra sa zdobí vianočný stromček, pečie sa vianočka, pripravuje sa zemiakový šalát. V tento deň už môžete uvariť aj polievku.

Deň D – Štedrý deň

Na Štedrý deň by ste mali mať už takmer všetko hotové. V tento deň sa pečie mäso, smažia rezne, prichystá sa stôl a zvyšok dňa sa vychutnáva čas s rodinou. Zájdite si na spoločnú prechádzku.

Tipy ako prežiť Vianoce bez stresu

S týmto harmonogramom vám potom určite ostane čas vychutnať si nejakú tú chvíľku s blízkymi, kedy si napríklad spolu zájdete vychutnať atmosféru Vianoc bez stresu na vianočný trh, dáte si relaxačný kúpeľ s kvapkou vareného vína, medoviny alebo vianočného punču.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button