Deti

Ako obliecť bábätko v lete?

bábätko v leteNarodenie bábätka je veľká udalosť vo vašom živote. Iste sa tešíte, ako po prepustení z pôrodnice budete chodiť s kočíkom na prechádzky a tráviť dni na čerstvom vzduchu. Ak ide o vaše prvé bábätko, určite riešite, ako všetko zvládnete, či sa budete vedieť o váš poklad správne starať, ako ho obliecť, aby netrpelo a podobne. Poďme sa pozrieť na to, ako obliekať malé bábätko v lete.

Termoregulačný systém novorodenca

Čerstvo narodené bábätko má nedostatočne vyvinutý termoregulačný systém, preto môže veľmi ľahko prechladnúť, ale na druhú stranu môže vo veľkom teple dôjsť k jeho prehriatiu.

Preto je dôležité venovať pozornosť tomu, ako bábätko obliekate.

Ako spoznáte prehriate bábätko?

Ak je horúco a vy svoje bábätko navlečiete do niekoľkých vrstiev a ešte ho prikryjete perinkou, môže ľahko dôjsť k prehriatiu. To spoznáte podľa toho, že má novorodenec začervenané tváre, potí sa a je nepokojný.

Z prílišného tepla sa mu na koži objavia takzvané potničky, a to predovšetkým na chrbte a hrudníku, a hrozí väčšie riziko vzniku zaparenín.

Ako bábätko v lete obliekať?

A ako teda v horúcom letnom dni svoje bábätko obliecť? Záleží na tom ako veľmi veľké horúco je a kde sa pohybujeme.

Vždy voľte oblečenie, ktoré je vzdušné a vyrobené z bavlny, ktorá nedráždi detskú pokožku. Radšej dajte bábätku niekoľko vrstiev ľahšieho oblečenia ako jednu príliš teplú, aby ste mohli bábätko odstrojiť.

Hovorí sa, že by bábätko malo mať o jednu vrstvu oblečenia viac ako dospelý. V naozaj teplom dni to ale nemusí platiť.

ako obliecť bábätkoBábätko do jedného mesiaca by malo vždy mať zakryté celé telo, aby nedochádzalo k rýchlemu úniku tepla. Ak je naozaj horúco, postačí jedna vrstva, napríklad bodýčko s dlhým rukávom, nohavice, ponožky a samozrejmosťou je ľahká čiapočka. Takto oblečené bábätko prikryte v kočíku len ľahkou dekou.

Väčšie bábätko môžete v tropických dňoch dať do kočíka len v bodýčku s krátkym rukávom a prikryť ho ľahkou dekou alebo len bavlnenou plienkou. Ľahký klobúčik by ste mali ale dať vždy.

Kontrolujte teplotnú pohodu svojho bábätka

Postupne si navyknete svoje bábätko v priebehu prechádzky kontrolovať a podľa potreby mu množstvo oblečenia regulovať. Či sa bábätko neprehrieva najlepšie spoznáte, keď mu skontrolujete či sa nepotí za krkom a na chrbte. Ak by mu bola zima, bude mať studený noštek.

Ak sa teda vaše bábätko príliš potí, je na mieste mu zložiť niektorú z vrstiev oblečenia. Ak má prepotené všetky vrstvy, je nutné oblečenie vymeniť za suché. Vo vlhkom oblečení môže ľahko dôjsť k prechladnutiu aj v horúčave, stačí aby len trochu zafúkal vietor.

Ochrana pred slnečnými lúčmi

spiace bábätkoDeti až do jedného roka je potrebné chrániť pred priamym slniečkom. Ak ste napríklad pri vode alebo na slniečku, malo by bábätko mať zakrytú pokožku a na hlave ľahký klobúčik.

Použitie detského opaľovacieho krému s vysokým ochranným faktorom by malo byť samozrejmosťou.

Dieťa je nutné natrieť aj keď bude len v tieni, pretože aj tu je vystavené UV žiareniu.

Kedy v horúcom počasí ísť von?

Ak sú vonku tropické teploty, vyvarujte sa pobytu vonku počas dňa. Na prechádzky sú vhodné ranné hodiny a podvečer.

Uvedomte si, že sa teplota v kočíku môže na priamom slnku ľahko vyšplhať až k 50 ° C. Cez najväčšie horúco sa preto radšej zdržiavajte doma.

Keď bude vonku znesiteľnejšie, choďte do parku, do lesa alebo sa zdržiavajte v tieni na záhrade.

Prechod do klimatizovanej miestnosti a teplotné skoky

Ak máte naplánovanú prechádzku spoločne s nákupom, dajte pozor na teplotný prechod z rozpálenej ulice do klimatizovaného obchodu.

Bábätko je veľmi citlivé na prudké teplotné prechody, preto ho ihneď pri vstupe do obchodu prikryte dekou, prípadne mu navlečte jednu vrstvu oblečenia navyše. Rovnako tak si dávajte pozor pri jazde klimatizovaným autom.

Na každú prechádzku si vezmite pre svoje bábätko dostatok náhradného oblečenia a oblečenie pre prípad, že by napríklad prišla búrka a ochladilo sa. Vždy je lepšie mať so sebou pár kúskov oblečenia navyše a nevyužiť ich, než aby vám chýbali a bábätko prechladlo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button