Zdravie a krása

Najlepší lekár? Šport

Šport je fenoménom dnešných dní, žiaľ zdá sa, že čoraz viac ľudí sa venuje jeho pasívnemu sledovaniu v televízii, namiesto toho, aby sa zapojilo a skúsilo športovať aktívne. A pritom je šport stále najlacnejšia možnosť, ako ostať zdravý. Áno, tiež poznáme porekadlo o športe a trvalej invalidite, ale výskumy a štatistiky hovoria jasne. Ľudia, ktorí športujú pravidelne sú zdravší, spokojnejší a dožívajú sa vyššieho veku. Tak prečo sa nezapojiť?

Športujte tak, ako vám to vyhovuje

Ak hovoríme o športe, nebavíme sa o profesionálnom zápolení. To prenechajme tým, ktorí majú naozaj silnú vôľu a sú ochotní obetovať športovaniu prakticky všetko ostatné. My nazývame športom aj jednoduché veci – chôdzu, beh, posilňovanie, kolektívne športy s priateľmi, napr. dnes veľmi trendový florbal, prípadne iné činnosti vyžadujúce aktivitu.

(Ako začať s florbalom sa dozviete tu).

Pohodlnému rekreačnému športovaniu sa v dnešnej dobe môže venovať úplne každý. Je jedno či ste dieťa, človek v produktívnom veku alebo dlhoročný dôchodca. Hýbať sa je jednoduché a zvládnete to, aj keby ste doteraz celý život sedeli na zadku. Chce to maximálne trocha prekonania sa. Ťažší bude iba začiatok, hneď ako si vytvoríte rutinu, všetko pôjde ľahšie.

najlepší lekár je šport

Šport nie je iba pre profesionálov

Šport môže pomôcť aj pri výchove detí. Ak má vaše dieťa prebytok energie, nájdite mu športovú aktivitu, kde si nahromadenú energiu vybije. Sami sa trénovaniu detí venujeme, preto veľmi dobre vieme, aké dôležité je deti viesť k športu a pohybu celkovo už odmalička. Športujúce deti sú zdravšie, netrpia obezitou, majú oveľa lepšiu imunitu a v neposlednom rade tiež disciplínu. Pobyt v kolektíve tiež napomáha k socializácii detí, rešpektovaniu autority a pomáha deťom nájsť si miesto medzi ostatnými.

Ani starší z nás by sa však športu nemali vyhýbať. Športovať sa dá naozaj v každom veku. Ak si hovoríte, že nie, vedzte, že aj obyčajná chôdza sa dá považovať za športovanie.

Denne by ste mali prejsť 10 000 krokov. Ak to zvládnete okrem toho, že sa budete cítiť lepšie, ešte si aj pri prechádzke vyčistíte hlavu. Zbavovanie sa stresu je totiž ďalšou dôležitou vecou, s ktorou vám šport pomôže.

šport pre úplne každého

Neexistuje zlé počasie na šport

Neobstoja ani výhovorky o tom, že športovať sa dá iba v lete. Dnes sa už bez problémov dá športovať celoročne. Dávno preč sú časy, kedy v zime nebolo kam ísť.

Dnes už prakticky každá športová hala umožňuje využívať jej priestory aj v zime. Môžete si vybrať či budete vnútri behať, cvičiť alebo si zahráte futbal či florbal s partiou z práce. Zima, ani nevľúdne počasie vás nemajú ako zastaviť.

Samozrejme, dôležitou súčasťou športu je výbava. Je skvelé, že väčšina rekreačných športov nevyžaduje žiadne astronomické investície. Aj tak by ste však do športovej výbavy mali investovať primeranú sumu. Takú, ktorá vás nezabolí.

Aj pri športe totiž platí, že za lepšie veci si treba priplatiť. Komfort a správna funkcia športového vybavenia však stoja za to.

amaterské korčuľovanie

Nezabudnite na regeneráciu

Na záver ešte naša úprimná, no veríme, že cenná rada. Ak začnete športovať, brzdite svoje nadšenie a rovnaký čas, aký venujete samotnému športu venujte aj regenerácii. Najmä ak už máte po tridsiatke, regeneráciu netreba podceňovať.

Často si totiž ľudia viac ublížia tým, že sa pretrénujú, ako tým, že by mali nejakú nehodu. Nepodceňujte preto oddych. Platí, že všetkého s mierou. V športe posúvajte svoje hranice pomaly, nie je sa kam ponáhľať.

Tip na záver: Ak potrebujete s vybavením poradiť, najlepšie čo môžete urobiť je vybrať sa do špecializovaného obchodu kde majú vyškolený personál, ktorí ochotne poradí, ktorá športová obuv je pre vás najvhodnejšia. Obuv je rozhodne najdôležitejším vybavením pri akýchkoľvek športových aktivitách.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button