Záhrada

Ako jednorazovo omladiť ker?

viete ako jednorazovo omladiť ker a neublížit muOmladenie kríku v podstate znamená zostrihanie jeho starých vetiev tak, aby mohli vyrašiť nové výhonky. Existujú v podstate dve možnosti, ako starý ker znovu omladiť – jednorázovo, hlboko alebo postupne a jemnejšie. Môžeme omladiť ker jednorazovým a zásadným rezom, ale nie všetky kríky to znášajú dobre. Ak to kríkom prospelo, spoznáte to tak, že sa od stredu začnú vytvárať nové výhonky.

Postup ako jednorazovo omladiť ker

Nebojte sa rezať

Ak sa rozhodnete pre jednorazový a hlboký rez, odrežte všetky hlavné vetvy, a to asi 30 – 45 cm od zeme. Mladé výhonky okolo odrežte hneď pri zemi.

Pohnojte

Použite hnojivo, ktoré sa pomaly uvoľňuje, napr. v dávke 120 g na m2.

Mulčujte

Na plochu okolo kríku je dobré rozprestrieť mulč (seno, opadané lístie, rastlinný odpad, kôra). Nešetrite, pokojne naneste vrstvu päť až desať cm.

Polievajte

Zaliať ker je dôležité najmä v lete alebo v suchšom období.

Opätovný rez

vieme ako na správne jednorázovo zastrihnúť kríkV ďalších rokoch budú postupne rašiť hlavné vetvy mladými výhonkami. Nechajte len dve až štyri hlavné vetvy podľa toho, ako chcete, aby sa ďalej vyvíjala kostra kríku.

Zvyšok ostrihajte. Postupne v ďalších rokoch nechajte vyrásť viac a viac výhonkov, až sa vám ker znovu pekne obnoví.

Ďalšie tipy ako omladiť ker

Opadavé kry je lepšie omladiť po odkvitnutí, zatiaľ čo pri vždyzelených kríkoch je vhodnejšie vykonať tento typ zostrihania uprostred jari.

Ako omladiť ruže

Ani ruže by nekvitli bez pravidelného rezu

Veľkokveté ruže potrebujú každoročný rez na tri až päť očiek (odstránenie poškodených, zahusťujúcich a slabých konárov je samozrejmosťou).

Mladým ružiam ponechajte tri až päť vetiev, starším osem až desať výhonov.

K rezu ruží si vezmite pevné rukavice

Polyantky režte vyššie, päť až osem očiek je optimálny počet. Popínavé ruže na jar zbavte namrznutých a poškodených konárov, mladé konáre len mierne skráťte. Rovnako tak postupujte u iných druhov ruží a tvarujte ich podľa potreby.

Varovanie

Nemá zmysel obnovovať ker, ktorý je silno napadnutý chorobou. Nepomohlo by mu to.

Ak vás článok „Ako jednorazovo omladiť ker“ zaujal, tu nájdete ďalšie zaujímavé rady a návody:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button