Zdravie a krása

Ako docieliť zdravých a krásnych nechtov?

zdravé a krásne nechtyZdravé nechty by mali mať ružovú farbu, byť silné a hladké. Nechty sú často zanedbávané, pretože nie sú životne dôležité. Pritom ich vzhľad odráža celkový stav nášho organizmu a ku svojmu správnemu fungovaniu potrebujú aj niektoré živiny. Ak vášmu telu niečo chýba, spoznáte to práve na nechtoch. Ich vzhľad vám pomôže zistiť, čo nechtom aj celkovému organizmu niečo chýba, aké látky treba doplniť, alebo či ste neochoreli. Ako teda spoznať, čo telu a nechtom chýba? Ako docieliť zdravých a krásnych nechtov?

Prehnuté, krehké a bledé nechty

ako docieliť krásnych nechtovNechty prehnuté do tvaru lyžice, ktorých si môžete všimnúť hlavne na palci, môžu oznamovať, že vám chýba železo alebo zinok. Nedostatok železa môžete spoznať aj podľa veľmi krehkých a bledých nechtov.

Doplnením železa zlepšíte aj chod celého organizmu. Jedzte preto viac tmavého mäsa, rýb, hydiny a listovej zeleniny.

Železo sa rýchlejšie vstrebe, ak zaistíte aj dostatok vitamínu C.

Krehké nechty a infekcia

Tento vzhľad nechtov spojený s infekciou okolitej kože môže signalizovať nedostatok zinku. Aby ste ho získali, zaraďte do svojho jedálnička viac vajec, vnútorností, mäsa, orechov, šošovky alebo plodov mora.

Ak v určitom období alebo v pracovnej dobe často používate mydlo, vodu alebo čistiace prostriedky, aj to môže spôsobiť krehkosť a lámavosť nechtov. V tom prípade používajte gumové rukavice alebo si ruky pravidelne natierajte krémom, aby ste zabránili ich vysušovaniu.

Zvrásnené nechty

Ak chcete docieliť zdravých a krásnych nechtov, tak takéto nechty by mali byť na povrchu hladké.

Nechty, na ktorých sa vytvárajú široké zvrásnené pruhy alebo hrbole, vám pravdepodobne oznamujú, že by ste mali jesť viac selénu. Je to látka obsiahnutá napríklad v rybách, kôrovcov, vnútornostiach, zrne, obilninách alebo aj v pivných kvasniciach.

Modré nechty

Nezdravo modrá farba nechtov svedčí o zlom prekrvení končekov prstov. To môže byť príznak obehového ochorenia alebo len nedostatočného množstva kyslíka v krvi.

Žlté nechty

žlté nechtyS touto farbou nechtov sa stretávajú hlavne fajčiari. Ale pozor, môže to byť tiež príznak plesne, ktoré nechty veľmi oslabuje.

Chytiť ju môžete veľmi ľahko, napr. keď nenosíte obuv vo verejných hygienických zariadeniach.

Zbaviť sa jej skúste čo najskôr návštevou lekára.

Zarastené nechty

Veľmi nepríjemným a bolestivým problémom sa môže stať zarastanie nechtu, situácia, keď necht vrastá do pokožky.

Príčinou pritom môže byť zlá obuv alebo aj zlé zastrihnutie nechtu. Jednoduchá rada teda znie: noste topánky aj ponožky tak, aby ste v nich s prstami mohli vždy hýbať (aby neboli príliš úzke).

Správne zastrihávanie zdravých a krásnych nechtov

Čo sa týka zastrihávanie, odporúča sa rovné zastrihnutie tak, aby horná časť nechtu cez bruško prsta čiastočne prerastala. Dobré je tiež nechty najskôr odmočiť vo vode, aby boli pri strihaní mäkšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button