Domácnosť

Ako tapetovať a vymaľovať dom?

vymaľovať dom svojpomocneTapetovať a vymaľovať dom sa síce nemusí vykonávať každý deň, ale aj tak je vhodné sa túto činnosť naučiť. Samotné múry domu sú vystavované mnohým faktorom a to ako fyzickému odieraniu, tak pôsobením UV žiarenia, vlhkosti a prachu. Čas od času by teda bolo vhodné s múrmi domu niečo urobiť. Potrebu niečo s tým urobiť najskôr zaregistrujete vždy vizuálne, teda vtedy, keď už začnú steny strácať na kráse. Ako teda vymaľovať a vytapetovať dom?

Vymaľovať dom zahŕňa predovšetkým výber farby

Spočiatku si rozmyslite, aké farby chcete na maľovanie použiť. Ak chcete, aby miestnosť pôsobila vizuálne väčšie, tak si vyberte svetlý odtieň. Ak je na vás miestnosť naopak moc veľká, tak si vyberte tmavý odtieň.

Farby vyberajte podľa toho, ako sa s nimi budete cítiť, obzvlášť buďte opatrní s chladnými farbami. Deťom do izieb zvoľte vždy veselé farby a pokojne ich kombinujte, zvyšok miestností si už rozvrhnite podľa seba. Ak neviete akú farbu zvoliť, keď chcete vymaľovať dom, tak zostaňte štandardne pri bielej farbe.

Nástroje a vybavenie na tapetovanie

maľovanie a tapetovanie miestnostiObstarajte si igelity, noviny, dlhý valček na stropy, menší valček na steny, rohový štetec a samotnú farbu.

Sťahovanie a izolácie

Drobný nábytok odsťahujte do iných miestností a všetko ostatné dôkladne prikryte igelitom, aby sa nič nezašpinilo farbou. Používajte aj noviny. Nezabudnite odmontovať zásuvky a vypínače.

Vymaľovanie stien

Rozmiešajte si farbu v pomeroch, ktoré sú uvedené na obale farby. Vždy sa radšej poraďte aj v obchode, ako s farbou zaobchádzať.

Po pomiešaní a zriedení farby začnite s maľovaním. Pre neprístupné miesta používajte rohový štetec. Urobte toľko vrstiev, koľko je potrebné.

Až omaľujete všetky steny, tak nechajte miestnosť vetrať a počkajte, kým farba nevyschne.

Vymaľovať dom a tapetovať dom sú činnosti, ktoré sa líšia v príprave

ako si vymaľovať alebo vytapetovaťPokiaľ sa rozhodnete tapetovať, tak najprv pripravte povrch múru a stropov a na túto činnosť. Odstráňte staré tapety, pokiaľ tam nejaké boli a vyrovnajte nerovnosti, diery zaštikujte.

Múr musí byť tiež perfektne suchý.

Ak ste chceli len opraviť tapety, ktoré máte v miestnosti teraz, prečítajte si článok ako opraviť poškodené tapety.

Tapety a lepidlo

Pripravte si tapety a prostredníctvom metra a vodováhy si vymerajte čiaru pre prvú tapetu. Pripravte si taktiež lepidlo.

Lepidlo musíte na tapety nanášať tak, aby tapety neboli natreté dlhšie ako 15 minút. Okrem toho si pripravte aj nôž, špongiu a valček na odstraňovanie bublín. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť špinavú stenu.

Vymaľovať dom a tapetovať miestnosti je niečo, čo zvládnete aj sami

Začnite nanášať tapety. Či už ich budete nanášať na strop alebo na steny, tak vždy smerom od okna. Po nanesení tapety odstráňte bubliny a nerovnosti.

V miestach kde sa tapety stretávajú, teda v rohoch aj na konci stien a stropov, ich vždy zarovnajte a zrežte nožom. Netapetujte steny za radiátormi a zrežete ich tiež u okien a dverí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button