DomácnosťFinancie

Ako ušetriť za elektrinu? 5 tipov, ako znížiť spotrebu elektriny

ako ušetriť za elektrinuTento rok je v znamení zlacnenia cien elektriny. Aj napriek tomu, že sa v priemere zníži cena elektriny asi o 8 percent, je dobré vedieť, ako sa dá znížiť spotreba. V domácnosti iste využívate mnoho spotrebičov, ktoré sú energeticky náročné. Prinášame vám päť tipov, ako znížiť spotrebu elektriny a tým pádom aj náklady na prevádzku domácnosti. Ako ušetriť za elektrinu?

V článku sa dozviete ako na:

  • Zmenu dodávateľa elektriny
  • Pravidelnú kontrolu spotreby
  • Používanie energeticky úsporných spotrebičov
  • Modernizáciu bývania
  • Používanie úsporných žiaroviek

1. Zmena dodávateľa

ako ušetriť peniazeV prvom rade je na mieste otázka, či za elektrinu neplatíte zbytočne veľa. Asi každý z vás už zaregistroval možnosť zmeniť si svojho dodávateľa elektriny. Zmena je výhodná najmä vo chvíli, keď máte veľkú spotrebu energií a platíte vysokú tarifu.

Pred tým, než sa prudko rozhodnete pre nejakú ponuku od nového dodávateľa, je rozumné si najprv vykonať porovnanie cien elektriny.

K tomu sa dajú využiť on-line kalkulačky, ktoré vám na základe niekoľkých základných parametrov vypočítajú, koľko by ste za elektrinu platili u iných dodávateľov.

2. Pravidelná kontrola spotreby

Aby ste mali prehľad o tom, koľko vaša domácnosť spotrebuje elektrickej energie, je dobré si robiť záznamy a vykonávať kontroly spotreby.

Stačí nahliadnuť do výpisov od vášho dodávateľa. Keď mu spotreba medziročne výrazne vzrastie, je nutné hľadať príčinu. Tou môže byť napríklad používanie nových spotrebičov, prílišné svietenie a pod.

3. Používanie energeticky úsporných spotrebičov

Dôležitým aspektom, ako ušetriť za elektrinu, je používanie spotrebičov, ktoré nie sú tak energeticky náročné. Keď si napríklad kupujete novú chladničku, dbajte na to, aby bola v čo najvyššej energetickej triede.

Rozdiel v spotrebe elektriny tu môže byť veľmi veľký.

Ak si zaobstaráte energeticky úsporné spotrebiče do domácnosti, môže sa celková úspora za rok pohybovať až v rádoch niekoľkých stoviek alebo tisícok korún. Prečítajte si aj články ako šetriť batériu v mobile, ako ušetriť peniaze, a ako šetriť vodou

4. Modernizácia bývania

úsporné žiarovkyVýrazné množstvo elektriny sa dá ušetriť tým, že investujete do vášho domu či bytu. Najmä vo chvíli, keď bývate v staršom dome, je praktické investovať do jeho kvalitného zateplenia.

Novo zateplená fasáda a strecha môžu výrazne znížiť spotrebu energií, lebo budete musieť oveľa menej kúriť.

Teplo z vykurovania totiž nebude unikať v tak veľkom množstve mimo priestorov domu.

5. Používanie úsporných žiaroviek

Aj taký detail, akým sú žiarovky, môže výrazne znížiť spotrebu elektriny. Ak ešte dnes používate staré žiarovky, potom sa nesmiete čudovať tomu, že spotreba elektriny je vo vašej domácnosti výrazná. Stowattové žiarovky rozhodne nahraďte úspornými LED žiarovkami. Tie majú nielen oveľa nižšiu spotrebu elektriny, ale zároveň aj dlhšiu životnosť. Investície do nich sa tak jednoznačne oplatia.

Dalo by sa samozrejme nájsť oveľa viac tipov, ako ušetriť za elektrinu. Vyššie uvedené sú však z nášho pohľadu asi najdôležitejšie. Máte vy osobne nejaký tip, ako ušetriť za elektrinu? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi a zanechajte nám svoj komentár

Podobné články

1 komentár

  1. Najväčším požieračom energií a tým aj rodinného rozpočtu sú staré elektrospotrebiče (teda okrem prekurovania bytu). My sme sa tiež rozhodli zainvestovať do nových, pretože si myslíme, že časom sa nám to vráti. Okrem toho teraz už elektrospotrebiče nie sú ani také drahé ako niekedy. A pri nákupe cez internet sa dá tiež niečo ušetriť

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button