ChudnutieZdravie a krása

Ketónová diéta – schudnite pomocou ketózy

miska s ovocim a zeleninouAk plánujete, že začnete chudnúť pomocou nejakej preverenej diéty, máte ich na výber celú radu. Vyskúšať môžete napríklad ketónovu čiže proteínovú diétu, ktorá je založená na zvýšenom príjme bielkovín a privedení vášho tela do stavu ketózy. Ako Ketónová diéta funguje, si predstavíme v dnešnom článku. Ketónová diéta – schudnite pomocou ketózy

Pravidelný príjem bielkovín počas keto diety

Ketónová diéta vychádza z Atkinsovej diéty a je založená na zvýšenej konzumácii bielkovín a obmedzení tukov a sacharidov. Jedálniček ketónovej diéty je zostavený z potravín s vysokým obsahom bielkovín, primeraným množstvom tukov a minimom sacharidov.

Dôležité potom je dodržiavať pravidelný stravovací režim a jesť malé porcie minimálne päťkrát denne, môžete ale aj viackrát.

Vďaka vysokému príjmu bielkovín sa vaše telo dostane do stavu ketózy a vy začnete chudnúť.

Čo je to ketóza?

Ketóza je chemický proces vo vašom organizme, kedy dochádza k uvoľňovaniu energie anaeróbne z tukov a nie zo sacharidov.

Jednoduchšie povedané, v stave ketózy si telo berie energiu z ketónov, ktoré vznikajú z mastných kyselín, respektíve spaľovaním tukov.

Aby ste sa dostali do stavu ketózy, nesmie denný príjem sacharidov prekročiť 40 gramov.

Ako spoznať stav ketózy?

Do stavu ketózy sa telo dostane v priebehu niekoľkých málo dní, väčšinou sa jedná o dva až tri dni.

Rozpoznáte ju tak, že sa objaví mierna zápcha, ktorá ale počas jedného až troch dní zmizne, alebo môžete použiť k jej diagnostikovaniu použiť diagnostické prúžky, ktoré zakúpite v lekárňach.

Počas keto diety dodržujte pitný režim

pohar-vodyAk sa rozhodnete držať ketónovou diétu, je nevyhnutné dodržiavať dostatočný pitný režim a denne dopriať vášmu telu aspoň dva a pol litra tekutín.

O zadržiavanie vody v tele sa totiž starajú sacharidy, ktoré vy v priebehu diéty budete prijímať len v minimálnom množstve, a preto by ste si pri nedostatočnom pitnom režime mohli spôsobiť problém s obličkami.

Čo si nakúpiť?

Ketónová diéta má tú výhodu, že zostavenie jej jedálnička nemusí byť jednotvárne a môžete striedať najrôznejšie potraviny.

Medzi potraviny s vysokým obsahom bielkovín patrí mäso, ryby, vajcia, mliečne výroby, syry a tofu – týchto potravín môžete zjesť denne neobmedzené množstvo. Pri výbere mliečnych výrobkov sa ale vyvarujte tých sladených, ktoré obsahujú veľké množstvo sacharidov.

Voľte radšej kefíry, kyslé mlieko alebo biele jogurty. Možno vás prekvapí, že tučnejšie jogurty obsahujú menej sacharidov, ako jogurty označené ako light.

U proteínovej diéty si môžete dopriať aj zeleninu, ideálne sú listové šaláty a uhorky. Vyhnite sa však mrkve, červenej repe, zeleru, paradajkám a paprikám.

Čo nejesť počas keto diety?

Pri ketónovej diéte sa vyhnite všetkým sacharidom. Nesmiete teda pečivo, cestoviny, strukoviny, zemiaky, ryžu, vločky, múku, ovocie, sladkosti a akékoľvek obilniny a pochutiny. Vyhnúť sa budete musieť tiež alkoholu a obmedziť by ste mali príjem kávy.

U ketónovej diéty si vždy strážte prísun sacharidov, ktorý nesmie presiahnuť 40 gramov denne – kontrolujte si teda aj jogurty, kefíry a ďalšie výrobky a poctivo sčítajte.

Koľko bielkovín denne?

Proteínová diéta je založená na pravidle, že na jeden kilogram vašej váhy by ste mali skonzumovať dva gramy bielkovín. Toto množstvo by ste nemali nijako extrémne prevyšovať.

Vzorový jedálny lístok pri ketónovej diete

Ako už bolo povedané, jedálniček si môžete zostavovať na mieru vašim chutiam zo všetkých povolených potravín. Vyzerať môže napríklad takto:

  1. deň:
  • raňajky: 150 g šunky, zelená paprika
  • desiata: 4 vajcia natvrdo bez žĺtka
  • obed: steak na prírodný spôsob, uhorkový šalát
  • desiata: proteínové-srvátkový koktail
  • večera: tuniak vo vlastnej šťave
  1. deň:
  • raňajky: 5 miešaných vajíčok (3 žĺtky odstráňte), 2 plátky slaniny
  • desiata: 150 g šunky
  • obed: rybie filety, kaleráb
  • desiata: tvaroh odtučnený
  • večera: biely šmakoun, grilovaný baklažán
  1. deň:
  • raňajky: nízkotučný tvaroh so škoricou
  • desiata: celá uhorka
  • obed: kuracie plátky na prírodný spôsob
  • desiata: nízkotučný cottage syr
  • večera: údená makrela
  1. deň
  • raňajky: praženicu so zeleninovou oblohou
  • desiata: biely jogurt
  • obed: tekvicová polievka, losos na masle so šalátom z rukoly
  • desiata: syrový tanier
  • večera: paradajky s mozarellou pokvapkané olivovým olejom

Ako dlho držať ketónovú dietu?

Ketónovu diétu by ste nemali držať dlhšie ako štyri až šesť týždňov. Aby ste sa vyhli jo-jo efektu, je potrebné prechádzať na bežnú stravu postupne.

Týždenne nepridávajte viac ako desať gramov sacharidov. Aj po skončení diéty jedzte pravidelne, dodržiavajte zdravý životný štýl a dostatočný pitný režim.

Výhody ketónovej diéty

výhody ketónovej dietyHlavnou výhodou ketónovej diéty je to, že je pomerne rýchla a účinná. Kilá vám začnú miznúť celkom rýchlo a čoskoro uvidíte výsledky.

Ďalšou výhodou je pomerne pestrý jedálniček, ktorý si môžete kombinovať podľa vašej chuti, neobmedzené množstvo jedla, ktoré môžete zjesť a tiež to, že nebudete trpieť pocitom hladu.

Napriek tomu, že prijímate veľké množstvo bielkovín, nezačne vám narastať svalová hmota, ale zároveň vám nebude ani miznúť – stráca sa iba zásoby tuku.

Nevýhody ketónovej diéty

V prvom rade je potrebné poukázať na to, že Ketónová diéta nie je výživovo plnohodnotná, a preto by ste mali svojmu telu dopriať prísun vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

V dôsledku toho, že pri ketónovej diéte prestanete prijímať sacharidy, ktoré zadržiavajú vodu v tele, môže dôjsť k dehydratácii organizmu – preto je potrebné dôsledne dodržiavať pitný režim.

Ďalšou nevýhodou je to, že zníženie hladiny cukru v krvi ovplyvňuje hormón inzulín, takže dôjde k výraznému zníženiu jeho tvorby, čo spôsobí väčšiu kyslosť krvi.

Na zvýšenú kyslosť krvi reaguje ľudský organizmus veľmi citlivo, a preto môžu citlivejšie osoby mať pri ketónovej diéte problémy s omdlievaním alebo vracaním.

Pri dlhodobejšom užívaní ketónové diéty a veľkému prísunu bielkovín sa môže negatívny účinok prejaviť chorobnými zmenami na cievach. V neskoršom štádiu sa potom môžu objaviť tiež obličkové kamene, dyslipidémia alebo zápcha.

Ak máte problémy s metabolizmom alebo akékoľvek metabolické ochorenie, potom počítajte s tým, že proteínová diéta vám môže váš metabolizmus veľmi nepríjemne rozhodiť a metabolické ochorenia dokonca prehĺbiť. Akýkoľvek zdravotný problém by mal byť impulzom k tomu, že začiatok ketónovej diéty budete konzultovať s vaším lekárom.

Pri ketónovej diéte môže dôjsť k dehydratácii organizmu, zníženiu tvorby inzulínu, môžu sa vyskytnúť problémy s omdlievaním alebo vracaním. Pri dlhodobejšom užívaní sa môžu prejaviť zmeny na cievach, obličkové kamene, dyslipidémia, zápcha a rozhodenie metabolizmu.

Kedy ketónovu diétu nedržať

Pamätajte na to, že Ketónová diéta rozhodne nie je vhodná pre každého. Ketónovu diétu v žiadnom prípade nesmie držať osoba s metabolicky podmienenými ochoreniami, ako je napríklad cukrovka alebo dyslipidémia.

Pozor na poškodenie orgánov

Ketónová diéta nezohľadňuje fakt, že naše telo je nastavené na prirodzený pomer sacharidov, tukov a bielkovín.

Správne fungujúci tráviaci, vylučovací aj hormonálny systém človeka by mal denne dostať 50 až 55 percent sacharidov, 25 až 30 percent tuku a 20 percent bielkovín.

Ak budete dlhšiu dobu tento pomer extrémne odchyľovať, môže dôjsť k poškodeniu obličiek, pečene a ďalších orgánov.

Rada na záver

Ak sa rozhodnete pre začatie ketónovej diéty, zvážte predtým dôkladne váš zdravotný stav a riziká spojené s ketónovou diétou.

Ak máte pochybnosti, či je pre vás Ketónová diéta zo zdravotného hľadiska vhodná, vždy konzultujte vaše rozhodnutie s lekárom.

Ketónovu diétu nikdy nedržte dlhšie ako šesť týždňov. Úplne ideálne je dodržiavať bielkovinovú stravu počas siedmich až desiatich dní iba pre naštartovanie chudnutia a následne sa stravovať podľa plnohodnotného jedálnička zostaveného nutričným špecialistom a doplniť ho o pohyb a cvičenie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button