Domácnosť

Ako na kontrolu strechy pred zimou?

ako na kontrolu strechy pred zimouV zime dostávajú domy, a zvlášť strechy, často poriadne zabrať. Ako pripravíte na zimné mesiace svoju strechu, aby prestála obdobie mrazov, snehu a silných víchrov bez úhony? Ak vaša strecha odolala letným búrkam a krupobitiu, čaká ju ešte najnáročnejšia časť roka – jesenné dažde a následná zima. Pripraviť svoj rodinný dom, chatu či chalupu na zimné obdobie, patrí ku každoročným starostiam zodpovedných majiteľov nehnuteľností. Čo pre svoju strechu môžete urobiť ešte predtým, než udrú mrazy a napadá prvý sneh? Ako na kontrolu strechy pred zimou?

Príprava strechy na zimu

Vizuálna prehliadka je základ

Prezrieť si strechu dôkladne zo všetkých strán, to by mal byť prvý krok k zimnej príprave. Pozor by si mali dať najmä majitelia valcových striech, a to hlavne na úžľabia a nárožia.

V úžľabí môžu byť vypadnuté rezané časti tašiek či tesnenia, u starších objektov sa možno stretnúť s vypadnutou maltou. „U nárožia starších striech, ktoré boli pokladané do malty, je vhodné skontrolovať, či nechýbajú hrebenáče,“ hovorí , expert v oblasti striech. „Novým strechám pokladaným takzvane na sucho tieto riziká nehrozia.

Pozor na žľaby a zvody odkvapov

Príprava strechy na zimu by mala zahŕňať aj kontrolu odkvapov. Rizikové sú zhrdzavené časti žľabov, kde najmä spoje môžu byť deravé. Pri daždi kontrolujeme tesnosť zvodov, či netečie voda po fasáde. Uistíme sa tiež, že je zaistený bezproblémový odvod vody od objektu.

Plechové strechy sú rizikovejšie. Pri doťahovaní skrutiek hrozí deformácia

doťahovanie skrutiek na plechovej strecheMajitelia nekvalitných plechových striech síce čelia zvýšenému riziku poškodenia, ba dokonca úplnej devastácii krytiny po celý rok a najmä v období letných búrok, ale zima môže znamenať ohrozenie aj pre užívateľov kvalitnejších a odolnejších plechových krytín.

Ak sa majiteľ nehnuteľnosti rozhodne pre dôkladnú revíziu skrutiek a ich prípadné dotiahnutie a vydá sa na pochôdzku po svojej plechovej streche, riskuje deformáciu krytiny. Pritom platí, že doťahovanie skrutiek minimálne raz ročne býva často podmienkou v rámci záruky plechovej krytiny, „vysvetľuje expert na strechy.

Ktoré strechy nepotrebujú kontrolu

Oproti tomu strechy z betónových alebo pálených škridiel, nepotrebujú žiadne doťahovanie. Tým je u skladanej krytiny eliminované tiež inak vždy prítomné riziko pádu zo strechy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button